tworzenie stron internetowych
Strona głównaBUDOWNICTWO5 sposobów na budowę domu

5 sposobów na budowę domu

Budowa własnego domu to marzenie niejednej osoby. Każdy z nas w którymś momencie chciałby zrezygnować z ciasnego mieszkania w budownictwie zbiorowym i przenieść się do jednorodzinnego domu z podwórkiem. Największą przeszkodą jest w tym przede wszystkim cena – budowa domu od podstaw to wydatek, który bardzo często przekracza nasze możliwości finansowe. Okazuje się jednak, że tradycyjne metody budowania to nie wszystko. Istnieją możliwości, dzięki którym własny dom można wybudować taniej i szybciej. Oto pięć sposobów na wybudowanie domu, które używane są obecnie.

Domy murowane – solidny dom wykonany tradycyjną metodą

Najbardziej popularną w dalszym ciągu metodą budowania domu jest murowanie. Budynki murowane mogą powstawać z cegieł, pustaków, betonu komórkowego i wielu innych, podobnych materiałów. Taki sposób budowania ma swoje oczywiste zalety. Po pierwsze, powszechność budowania tego rodzaju sprawia, że bardzo łatwo jest znaleźć nawet najlepszych fachowców, którzy postawią nasz dom. Murowane domy są też bardzo trwałe. Wystarczy popatrzeć na kilkusetletnie kamienice, które do dziś stoją w wielu miastach Polski. Murowana ściana charakteryzuje się co prawda dość niewielkim współczynnikiem izolacji termicznej i akustycznej, jednak pozwalają na dość łatwe wykonania dodatkowego ocieplenia. Wadą budowania w ten sposób jest dość długi czas realizacji projektu. Od wykonania fundamentów do oddania właścicielowi wykończonego wstępnie domu mija często więcej niż rok.

Domy drewniane – ekologia i powrót do tradycji

Budowa domu drewnianego jest o wiele szybsza. Domy tego rodzaju kosztują jednak najczęściej nieco więcej, niż domy murowane (wszystko zależy oczywiście od rodzaju wybranego materiału). Problemem może być też znalezienie wykonawcy, który podejmie się realizacji projektu. Dobry cieśla w dzisiejszych czasach to bardzo duży koszt. Drewno jest jednak materiałem charakteryzującym się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Powodem, dla którego wybiera się ten sposób budowania, są często również kwestie estetyczne.

Domy modułowe – nowoczesne rozwiązanie w budownictwie

Wznoszenie budynku z drewna, czy też jego murowanie to oczywiście niejedyne sposoby na budowę domu. W ostatnim czasie dużą popularność zdobyło budownictwo modułowe. Czym się ono charakteryzuje? Domy w tej technice wznosi się z gotowych modułów, które powstają w fabryce. Modułem takim może być ściana z oknami i drzwiami, szyby klatki schodowej, schody czy elementy stropu. Budowa polega na łączeniu wcześniej przygotowanych modułów według założonego projektu. Wielką zaletą takiego budownictwa jest duża szybkość powstawania budynków. Czasem postawienie domu w stanie surowym zająć może tylko kilka dni. Przykładem polskiej firmy, która stawia tego rodzaju domy, jest przedsiębiorstwo Mabudo. Oferuje ono budynki z prefabrykowanych segmentów wykonanych w technologii Mabudo robust i eco, które składają się z warstw konstrukcyjnych i izolacyjnych. Firma prowadzi pełną obsługę budowy domu – od przygotowania projektu, do wykończenia gotowego budynku.

Domy drukowane – innowacyjne podejście do budowania

Najnowocześniejsze technologie budowania domu potrafią zaskakiwać. Każdy słyszał o drukarkach 3D, które pozwalają na stworzenie dowolnego przedmiotu. Jednak nie każdy wie o metodzie 3DCP (3D concrete printing), która pozwala na drukowanie całych budynków. Domy w ten sposób powstają bardzo szybko – w podobnym tempie jak budynki modułowe. Technika ta wymaga użycia specjalistycznych maszyn – drukarek, które używają odpowiednio przygotowanego betonu.

Domy budowane alternatywnymi metodami

Futurystyczne technologie jednak nie interesują każdego. Wiele osób decyduje się na powrót do tradycji. Dzisiaj istnieją firmy specjalizujące się w budowie domów ze słomy i gliny, samej gliny, czy nawet specjalnych worków wypełnionych ziemią. Po wykończeniu, domy takie nie różnią się wizualnie od domów budowanych innymi technikami. Są jednak całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego i powstać mogą niewielkim kosztem.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

3 KOMENTARZE

  1. Przy dzisiejszych przepisać trzeba pamiętać również o utylizacji odpadów budowlanych podczas budowy. Dobrze, aby spytać się firmy, która wykonuje prace czy jest zarejestrowana w bazie danych odpadowych, żeby w przypadku kontroli nie było problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE