tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLOWYObiektywy M42, popularne i niedrogie obiektywy, które warto mieć

Obiektywy M42, popularne i niedrogie obiektywy, które warto mieć

Obiektywy M42 są znane chyba wszystkim, którzy choć trochę pasjonują się fotografią. Zaczynając przygodę z fotografią, warto zwrócić na nie uwagę. Dobre, współczesne obiektywy są bardzo drogie stąd tez duża popularność starych szkieł, ze względu na ich niską cenę. Obiektywy M42 można dostać na aukcjach za grosze, a wybór jest bardzo duży. Za pośrednictwem adaptera mogą być montowane do większości korpusów. Prawidłowo współpracują z lustrzankami Pentaxa, który potwierdza ostrość, mierzy światło i nawet obsługuje stabilizację matrycy. Prawidłowo pracują również z Canonem, Samsungiem, Olympusem, Minoltą oraz Sony. Nikon nie ostrzy do nieskończoności.

Obiektywy M42, popularne i niedrogie obiektywy z mocowaniem M42, które warto mieć

Za nowy, dobry obiektyw trzeba sporo zapłacić. Zaczynając przygodę z fotografią warto zwrócić uwagę na niedrogie obiektywy M42. W życiu każdego fotografa przychodzi taki moment, w którym jeden obiektyw, zwłaszcza kitowy, to za mało. Dlatego dzisiaj doradzimy, jak za nieduże pieniądze rozbudować zestaw posiadanych obiektywów o dobre i często niedoceniane obiektywy M42.

Poniżej prezentuję obiektywy M42, którymi uważam naprawdę warto się zainteresować

obiektywy M42
obiektywy M42

1. Super Multi Coated Takumar 50/1.4

Seria legendarnych obiektywów, przez większość uważana za najlepsze standardy do „małego obrazka”. Bardzo ostre od mniej więcej f/5.6. Otwarte bardziej mają ładny bokeh, w pełni otwarte zmiękczają obraz na zdjęciach. Wyposażone są w bardzo dobre powłoki. Wersje z powłokami żółtymi wprowadzają lekką ciepłą dominantę, która zanika w miarę przysłonięcia obiektywu – może to być zaletą lub wadą, należy więc o tym pamiętać. Z całą stanowczością stwierdzam, że Super Multi Coated Takumar 50/1.4 to mój ulubiony obiektyw M42.

Cena na allegro – ok. 450 zł

2. Carl Zeiss Pancolar 50/1.8

Jeden z najostrzejszych już po niewielkim przymknięciu obiektywów, przez co wielu go faworyzuje. Jego winietowanie jest pomijalne, jednak nieco słabiej sprawdza się przy zdjęciach pod światło w stosunku do wymienionych wcześniej japońskich konstrukcji (Takumar, Fujinon). Bokeh także mniej zachwyca. Jest jednak tańszy i łatwiej dostępny od produktów japońskich. Duża wartość maksymalnej przysłony (f/22) oraz szeroki skok pierścienia ostrzenia sprzyjają pracy w makrofotografii (poprzez pierścienie pośrednie), choć ze względu na budowę optyki przy małych odległościach lepiej będą się spisywały Tessary.

Cena na allegro – ok 400 zł

3. MC Helios 44 58/2

seria bardzo popularnych obiektywów dostarczanych z nowszymi Zenitami, oparta na konstrukcji Biotara. Wersje od 4 do 7 różnią się jakością wykonania powłok, jednakże wszystkie podobnie źle działają pod światło. Wersja siódma ma nieco większą rozdzielczość. Heliosy 44 charakteryzują się dość nieciekawym oddaniem szczegółów przy otwarciu przysłony, sporym winietowaniem i wysoką ostrością po przymknięciu przysłony (także przy jej maksymalnej wartości, co ma znaczenie w makrofotografii). Są to najbardziej popularne
obiektywy w Polsce, dostępne za grosze tak na aukcjach w Internecie, jak i na giełdach, bazarach itp. Przy kupowaniu trzeba uważać na spory rozrzut jakości różniący poszczególne egzemplarze. Otwarty można stosować jako tani sprzęt do portretu, przymknięty jest dobry do pejzażu itp.

Cena na allegro – ok 150-200 zł

4. Carl Zeiss Tessar 50/2.8

Niegdyś popularny (na wyposażeniu starszych Praktic) obiektyw o charakterystycznej dla Tessara, prostej budowie. Konsekwencja takiej konstrukcji to dość wyrównana rozdzielczość, zależna od wartości przysłony, i dobra praca pod światło. Ma bardzo zachwalany bokeh. Duża wartość maksymalnej przysłony (f/22) sprzyja pracy w makrofotografii (poprzez pierścienie pośrednie).

Cena na allegro – ok 200 zł

5. MC Jupiter 37A 135/3.5

Już po przymknięciu do f/5.6 ten obiektyw rysuje ostro. Otwarty także nie daje obrazu wyraźnie mydlanego, można więc go uznać za dobry wybór także dlatego, że tani. Obiektyw jest bardzo popularny, niedrogi, niegdyś często kupowany do Zenitów. Ma wbudowaną wygodną osłonę przeciwsłoneczną.

Cena na allegro – ok 250 zł

6. Jupiter 6-2 180/3.5

Unikatowy teleobiektyw o doskonałych parametrach, przeznaczony do portretów. Z niepełnowymiarowymi matrycami będzie zbyt długi do tego celu, ale z pewnością przyda się do fotografowania detali.

Cena na allegro – ok 400 zł

7. Carl Zeiss Sonnar 180/2.8

Słynący z jakości i niełatwo dostępny teleobiektyw. Ponieważ był projektowany do współpracy ze średnim formatem (6×6 cm), charakteryzuje się wyjątkowo wyrównaną, wysoką ostrością i śladowym winietowaniem. Każda przysłona jest użyteczna. Jest niezbyt tani i bardzo ciężki.

Cena na allegro – ok 750 zł

obiektyw m42
obiektyw m42

8. Carl Zeiss Sonnar MC 135/3.5

Następny bardzo zachwalany sztandarowy model tej firmy. Słusznie cieszy się dobrą opinią, jest to bowiem obiektyw doskonale współpracujący z aparatami cyfrowymi. Nie jest zbyt tani i osoby niemogące sobie na niego pozwolić, powinny się zainteresować Jupiterem 11, który niewiele mu ustępuje jakością.

Cena na allegro – ok 350 zł

9. Pentacon MC 29/2.8

Bardzo popularny obiektyw szerokokątny, zestawiany niegdyś z Prakticami i Zenitami, dziś stał się obiektywem praktycznie standardowym (jego ogniskowa w cyfraku stanowi ekwiwalent 46 mm w lustrzankach analogowych). Po przymknięciu daje bardzo przyzwoitą ostrość. Sporo zyskał dzięki zmniejszeniu pola krycia w cyberlustrzankach, przy pełnym kadrze nie był bowiem zbyt ostry w rogach. Winietowanie pomijalne, bardzo dobra praca pod światło dzięki dobrym powłokom. Mimo jeszcze niewielkich kłopotów z telecentrycznością polecam z racji ceny i dostępności. Niewielka wada to mały skok pierścienia ostrości, co przy tej ogniskowej można jeszcze wybaczyć.

Cena na allegro – ok 150 zł

10. MC Zenitar M 16/2.8 „Fisheye”

Popularne i dobre rosyjskie „rybie oko”; niezbyt dobrze sprawdzi się w swej roli w przypadku niepełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Z jednej strony pozostanie olbrzymie zniekształcenie, z drugiej – obejmowany obszar mocno zawęzi się. Traktując ten obiektyw jako szerokokątny, będziemy musieli w trakcie obróbki wprowadzać mocną korekcję geometryczną, co jeszcze bardziej uszczupli nam perspektywę i zawęzi kąt widzenia. Lepiej sprawdzą się tu nieco węższe obiektywy „kitowe”, ponieważ nie wymagają tak silnej korekcji oraz dlatego, że projektowane są do pracy z niepełnowymiarowymi matrycami, dzięki czemu oferują znacznie wyższą rozdzielczość obrazu.

Cena na allegro – ok 450 zł

Podsumowując najważniejsze zalety obiektywów M42:

  • cena – obiektywy M42 są kilkukrotnie tańsze od nowych, markowych obiektywów
  • jakość wykonania – obiektywy M42 są solidne wykonanie, obudowa ze szkła i stali, dużo solidniejsza konstrukcja od obecnych plastikowych zabawek
  • piękny bokeh – wyjątkowa plastyka zdjęć+
  • obiektywy M42 dają ogromną przyjemność fotografowania

 


 

Polecamy artykuły:

Ekspozycja w fotografii – definiowanie ekspozycji

Inspiracje w fotografii – co pokazać w kadrze

 


 

Źródło: Optyczne.pl

 

 

 

 

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

3 KOMENTARZE

  1. Obiektywy M42 chyba nigdy nie wyjdą z mody. Według mnie to więcej niż obiektyw …. to filozofia..😌

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE