wtorek, 21 maja, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Obiektywy M42, które warto mieć! Najlepsze w 2024 roku

Obiektywy M42 są znane chyba wszystkim, którzy choć trochę pasjonują się fotografią. Zaczynając przygodę z fotografią, warto zwrócić na nie uwagę. Dobre, współczesne obiektywy są bardzo drogie stąd tez duża popularność starych szkieł, ze względu na ich niską cenę. Obiektywy M42 można dostać na aukcjach za grosze, a wybór jest bardzo duży. Za pośrednictwem adaptera mogą być montowane do większości korpusów. Prawidłowo współpracują z lustrzankami Pentaxa, który potwierdza ostrość, mierzy światło i nawet obsługuje stabilizację matrycy. Prawidłowo pracują również z Canonem, Samsungiem, Olympusem, Minoltą oraz Sony. Nikon nie ostrzy do nieskończoności.

Obiektywy M42

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym fotografem, który chce poszerzyć swoją kolekcję obiektywów, czy przeciętnym dżentelmenem poszukującym „oldschoolowej” estetyki, obiektywy M42 są klasycznym i wyjątkowym narzędziem dla każdego artysty. Nazwane ze względu na ręczny zoom i ostrość, a także gwint 42 mm, oryginalna konstrukcja tych obiektywów jest wyraźnie klasyczna i wymaga adaptera do większości nowoczesnych aparatów.

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią warto zwrócić uwagę na obiektywy z mocowaniem M42, czyli obiektywy, które po prostu wkręca się w korpus aparatu. Ich wybór jest szeroki i różnorodny, oferując szereg opcji dla fotografów na różnych poziomach umiejętności. Obiektywy M42 są nie tylko niedrogie, ale także zapewniają wyjątkowe właściwości optyczne, które mogą poprawić Twoje wrażenia z fotografowania. Odkrywając świat obiektywów M42, odkryjesz wiele interesujących i wysokiej jakości opcji, które pomogą Ci uchwycić wspaniałe zdjęcia.

Zanim zagłębimy się w specyfikę najlepszych obiektywów M42, warto poznać zalety i wady korzystania z tych obiektywów. Jedną z głównych zalet obiektywów M42 jest ich przystępna cena, ponieważ niektóre z najtańszych obiektywów na rynku to konstrukcje analogowe z bagnetami M42. Ponadto obiektywy M42 są znane ze swoich unikalnych właściwości optycznych, które mogą nadać Twoim zdjęciom charakterystyczny akcent. Korzystanie z tych obiektywów wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami, takimi jak ręczne ostrzenie i konieczność stosowania adaptera w celu przymocowania obiektywu do aparatu. Pomimo tych wad obiektywy M42 pozostają atrakcyjną opcją dla fotografów, którzy chcą poszerzyć swoją kolekcję obiektywów bez konieczności wydawania pieniędzy.

najlepsze obiektywy m42
najlepsze obiektywy m42

Mocowanie śrubowe 42 mm zostało wprowadzone w 1947 roku w lustrzance Zeiss Ikon Contax S 35 mm, a następnie zostało przyjęte przez KW w Praktice. Później został wybrany przez Asahi do rodziny lustrzanek Pentax. Był również używany przez Rosjan na Zenit. W latach 70. to mocowanie obiektywu stało się przestarzałe i zostało stopniowo zastąpione mocowaniem bagnetowym przez wszystkich producentów, którzy go używali, z wyjątkiem niektórych Zenitów. Niedawno firma Voigtländer ponownie wprowadziła 42-milimetrową lustrzankę jednoobiektywową z mocowaniem śrubowym wraz z Bessaflex.

To mocowanie jest również nazywane uniwersalnym mocowaniem śrubowym, mocowaniem śrubowym Pentax, nawet jeśli nie zostało wynalezione przez Pentax, lub mocowaniem śrubowym Praktica (ta sama uwaga) lub w skrócie M42. W mocowaniu zastosowano gwint M42x1 (z jednym gwintem na milimetr), który nie jest wymienny z podobnym, ale nieco cieńszym gwintem T2 (M42x0,75), również używanym w fotografii. Niestety wiele bardziej nietypowych adapterów jest sprzedawanych jako M42, gdy mają gwint T2.

Wprowadzono na rynek adaptery bezszklane, które umożliwiają stosowanie obiektywów M42 z korpusami z mocowaniem Pentax K, Canon FD lub EF, Minolta MD lub α, Olympus OM, Konica AR i prawdopodobnie innymi 35 mm Poza tym mocowania lustrzanek. Obiektywy M42 mogą być używane w aparatach Nikon z mocowaniem F, jednak adapter wymaga dodatkowego szklanego elementu, ponieważ odległość od kołnierza do matrycy optyki Nikon jest większa niż odległość rejestracji M42; bez takiego elementu nie da się ustawić ostrości na nieskończoność (obiektywy można jednak używać do „makro”/zbliżenia z adapterami bezszklanymi). Element korygujący działa jak krótki telekonwerter, zwykle około 1,2x, w zależności od adaptera.

W tym bagnecie produkowano ogromną ilość obiektywów różnych producentów, ale możemy spróbować wymienić niektóre z nich.

Obiektywy M42, popularne i niedrogie obiektywy z mocowaniem M42, które warto mieć

Za nowy, dobry obiektyw trzeba sporo zapłacić. Zaczynając przygodę z fotografią warto zwrócić uwagę na niedrogie obiektywy M42. W życiu każdego fotografa przychodzi taki moment, w którym jeden obiektyw, zwłaszcza kitowy, to za mało. Dlatego dzisiaj doradzimy, jak za nieduże pieniądze rozbudować zestaw posiadanych obiektywów o dobre i często niedoceniane obiektywy M42.

Poniżej prezentuję obiektywy M42, którymi uważam naprawdę warto się zainteresować

obiektywy M42
obiektywy M42

1. Super Multi Coated Takumar 50/1.4

Seria legendarnych obiektywów, przez większość uważana za najlepsze standardy do „małego obrazka”. Bardzo ostre od mniej więcej f/5.6. Otwarte bardziej mają ładny bokeh, w pełni otwarte zmiękczają obraz na zdjęciach. Wyposażone są w bardzo dobre powłoki. Wersje z powłokami żółtymi wprowadzają lekką ciepłą dominantę, która zanika w miarę przysłonięcia obiektywu – może to być zaletą lub wadą, należy więc o tym pamiętać. Z całą stanowczością stwierdzam, że Super Multi Coated Takumar 50/1.4 to mój ulubiony obiektyw M42.

Cena na allegro – ok. 800 zł

2. Carl Zeiss Pancolar 50/1.8

Jeden z najostrzejszych już po niewielkim przymknięciu obiektywów, przez co wielu go faworyzuje. Jego winietowanie jest pomijalne, jednak nieco słabiej sprawdza się przy zdjęciach pod światło w stosunku do wymienionych wcześniej japońskich konstrukcji (Takumar, Fujinon). Bokeh także mniej zachwyca. Jest jednak tańszy i łatwiej dostępny od produktów japońskich. Duża wartość maksymalnej przysłony (f/22) oraz szeroki skok pierścienia ostrzenia sprzyjają pracy w makrofotografii (poprzez pierścienie pośrednie), choć ze względu na budowę optyki przy małych odległościach lepiej będą się spisywały Tessary.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego obiektywu. Wcześniejsze modele nazywane są soczewkami „zebra” ze względu na ich czarno-srebrne paski. Większość soczewek „zebry” ma pojedynczą powłokę z toru, dzięki czemu są radioaktywne. Gdy powłoka się starzeje, przybiera żółtawy odcień, więc jeśli używasz tego obiektywu, upewnij się, że wyregulujesz balans bieli, aby uzyskać najlepsze kolory na zdjęciach.

Ta powłoka została użyta jako tańszy sposób na uzyskanie lepszej ostrości na zdjęciach i dopiero później odkryto radioaktywność. Większość zgadza się, że poziom radioaktywności w samej soczewce nie wystarczy, aby Ci zaszkodzić, ale na wypadek, gdybyś chciał nowszy model. Te nowsze soczewki są czarne, zamiast pasków, i są oznaczone symbolem MC dla ich wielowarstwowej powłoki.

Cena na allegro – ok 500 zł

obiektyw Carl Zeiss MC Pancolar 50mm
obiektyw Carl Zeiss MC Pancolar 50mm

3. MC Helios 44 58/2

Seria bardzo popularnych obiektywów dostarczanych z nowszymi Zenitami, oparta na konstrukcji Biotara. Wersje od 4 do 7 różnią się jakością wykonania powłok, jednakże wszystkie podobnie źle działają pod światło. Wersja siódma ma nieco większą rozdzielczość. Heliosy 44 charakteryzują się dość nieciekawym oddaniem szczegółów przy otwarciu przysłony, sporym winietowaniem i wysoką ostrością po przymknięciu przysłony (także przy jej maksymalnej wartości, co ma znaczenie w makrofotografii). Są to najbardziej popularne
obiektywy w Polsce, dostępne za grosze tak na aukcjach w Internecie, jak i na giełdach, bazarach itp. Przy kupowaniu trzeba uważać na spory rozrzut jakości różniący poszczególne egzemplarze. Otwarty można stosować jako tani sprzęt do portretu, przymknięty jest dobry do pejzażu itp.

Cena na allegro – ok 250 zł

4. Carl Zeiss Tessar 50/2.8

Niegdyś popularny (na wyposażeniu starszych Praktic) obiektyw o charakterystycznej dla Tessara, prostej budowie. Konsekwencja takiej konstrukcji to dość wyrównana rozdzielczość, zależna od wartości przysłony, i dobra praca pod światło. Ma bardzo zachwalany bokeh. Duża wartość maksymalnej przysłony (f/22) sprzyja pracy w makrofotografii (poprzez pierścienie pośrednie).

Cena na allegro – ok 390 zł

5. MC Jupiter 37A 135/3.5

Już po przymknięciu do f/5.6 ten obiektyw rysuje ostro. Otwarty także nie daje obrazu wyraźnie mydlanego, można więc go uznać za dobry wybór także dlatego, że tani. Obiektyw jest bardzo popularny, niedrogi, niegdyś często kupowany do Zenitów. Ma wbudowaną wygodną osłonę przeciwsłoneczną.

Cena na allegro – ok 250 zł

6. Jupiter 6-2 180/3.5

Unikatowy teleobiektyw o doskonałych parametrach, przeznaczony do portretów. Z niepełnowymiarowymi matrycami będzie zbyt długi do tego celu, ale z pewnością przyda się do fotografowania detali.

Cena na allegro – ok 400 zł

7. Carl Zeiss Sonnar 180/2.8

Słynący z jakości i niełatwo dostępny teleobiektyw. Ponieważ był projektowany do współpracy ze średnim formatem (6×6 cm), charakteryzuje się wyjątkowo wyrównaną, wysoką ostrością i śladowym winietowaniem. Każda przysłona jest użyteczna. Jest niezbyt tani i bardzo ciężki.

Cena na allegro – ok 750 zł

obiektyw m42
obiektyw m42

8. Carl Zeiss Sonnar MC 135/3.5

Następny bardzo zachwalany sztandarowy model tej firmy. Słusznie cieszy się dobrą opinią, jest to bowiem obiektyw doskonale współpracujący z aparatami cyfrowymi. Nie jest zbyt tani i osoby niemogące sobie na niego pozwolić, powinny się zainteresować Jupiterem 11, który niewiele mu ustępuje jakością.

Cena na allegro – ok 350 zł

9. Pentacon MC 29/2.8

Bardzo popularny obiektyw szerokokątny, zestawiany niegdyś z Prakticami i Zenitami, dziś stał się obiektywem praktycznie standardowym (jego ogniskowa w cyfraku stanowi ekwiwalent 46 mm w lustrzankach analogowych). Po przymknięciu daje bardzo przyzwoitą ostrość. Sporo zyskał dzięki zmniejszeniu pola krycia w cyberlustrzankach, przy pełnym kadrze nie był bowiem zbyt ostry w rogach. Winietowanie pomijalne, bardzo dobra praca pod światło dzięki dobrym powłokom. Mimo jeszcze niewielkich kłopotów z telecentrycznością polecam z racji ceny i dostępności. Niewielka wada to mały skok pierścienia ostrości, co przy tej ogniskowej można jeszcze wybaczyć.

Cena na allegro – ok 400 zł

10. MC Zenitar M 16/2.8 „Fisheye”

Popularne i dobre rosyjskie „rybie oko”; niezbyt dobrze sprawdzi się w swej roli w przypadku niepełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Z jednej strony pozostanie olbrzymie zniekształcenie, z drugiej – obejmowany obszar mocno zawęzi się. Traktując ten obiektyw jako szerokokątny, będziemy musieli w trakcie obróbki wprowadzać mocną korekcję geometryczną, co jeszcze bardziej uszczupli nam perspektywę i zawęzi kąt widzenia. Lepiej sprawdzą się tu nieco węższe obiektywy „kitowe”, ponieważ nie wymagają tak silnej korekcji oraz dlatego, że projektowane są do pracy z niepełnowymiarowymi matrycami, dzięki czemu oferują znacznie wyższą rozdzielczość obrazu.

Cena na allegro – ok 450 zł

11. Industar-50

ndustar-50 był obiektywem z mocowaniem śrubowym do aparatów dalmierzowych 35 mm. Obiektywy były produkowane od 1959 roku przez KMZ, głównie jako standardowy obiektyw M39 39mm z mocowaniem śrubowym do serii kamer Zorki. Starsze warianty (starożytny styl obiektywów Leica) zostały wykonane przez LZOS. Dostępny był wariant M42 Industar-50-2 dla lustrzanek. Ten wariant jest popularny jako obiektyw „naleśnikowy” w nowoczesnych korpusach lustrzanek za pomocą adaptera do mocowania śrubowego M42. Industar-50 był obiektywem 50 mm f3.5, wywodzącym się z 4-elementowego obiektywu Tessar firmy Zeiss. Został nazwany „Okiem Orła”. Jego marka Industar była używana dla wszystkich podobnych 4-elementowych/3-grupowych konstrukcji obiektywów całego radzieckiego przemysłu fotooptycznego.

Cena na allegro – ok 150 zł

12. Industar-61

Industar 61 został wyprodukowany w fabryce FED w Charkowie na Ukrainie. Jest to “normalny” obiektyw do M39 (mocowanie śrubowe Leica) i M42 (mocowanie śrubowe Pentax), o ogniskowej 52-55mm, w zależności od serii produkcyjnej. Ma cztery elementy w trzech grupach, a sześciolistkowa przysłona zapewnia zakres przysłon od f/2.8 do f/22. Jest powszechnie spotykany w dalmierzach FED i Zorki. Jej nazwa handlowa Industar nawiązuje do klasy podobnych 4-elementowych/3-grupowych konstrukcji obiektywów całego radzieckiego przemysłu fotooptycznego.

Industar 61 L/D jest prawdopodobnie najbardziej cenionym obiektywem dla ukraińskich kopii Leiki, oprócz 35 mm Jupiter-12. W wersji L/D lub L/Z tego obiektywu, L wskazuje, że obiektyw zawiera lantan – który nie jest radioaktywny – a D wskazuje na mocowanie M39, a Z wskazuje na mocowanie M42. Większość przykładów jest wielokrotnie powlekana i jako taka oznaczona symbolem MC. Na niektórych Industarach 61 L/Z widnieje logo LZOS, prawdopodobnie przez tę firmę.

Cena na allegro – ok 500 zł

13. MC Zenitar 16 mm  f/ 2.8 Fish-Eye 

MC Zenitar 16 mm f/2.8 Fish-Eye  (wersja eksportowa MC Zenitar 16 mm f/2.8 ) to krótkoogniskowy, superszerokokątny obiektyw kompaktowy przeznaczony do lustrzanek jednoobiektywowych 24×36.

Opiera się na schemacie optycznym typu rybie oko ukośne, tj. mi. to obiektyw bez korekcji dystorsji. Obiektyw umożliwia uzyskanie kąta widzenia 180° po przekątnej. Dzięki temu obiektyw umożliwia wykonywanie oryginalnych zdjęć i zapewnia wyjątkowe możliwości dla fotografii artystycznej.

W aparatach z przyciętą matrycą Zenitar 16mm traci większość swoich zalet, ponieważ większość dystorsji (na krawędziach kadru), która dodaje uroku obiektywowi, zostaje przycięta.

Zenitar MC 16 mm f/2.8 jest wyposażony w bezzwłocznie powrotną przysłonę oraz zestaw filtrów. Rodzaj mocowania: gwint M42x1 z ogniskową kołnierza 45,5 mm. Pomimo niewielkich, kompaktowych wymiarów i niewielkiej wagi 10-soczewkowy układ optyczny zapewnia wysoką jakość odwzorowania obrazu i kolorów, wysoką ochronę antyodblaskową oraz umożliwia oddanie drobnych szczegółów obiektu.

Cena na allegro – ok 350 zł

MC Zenitar 16 mm Fish-Eye
MC Zenitar 16 mm Fish-Eye

14. 7artisans 35 mm

7artisans 35 mm F2 to lekki i łatwy w obsłudze obiektyw z trzynastoma listkami przysłony. Podziwiany za płynność w dotyku i szybkie ustawianie ostrości, ten obiektyw jest wysoce zalecany do spacerów po mieście. Największą słabością obiektywu wydają się lekkie odblaski; jednak może to stać się mocną stroną podczas korzystania z niektórych technik bokeh. Ogólnie rzecz biorąc, ten obiektyw nie nadaje się do fotografii technicznej ze względu na dość intensywne winietowanie, jasne odblaski i rozmyte rogi, ale świetnie nadaje się do stylizacji artystycznych i zabawy.

Cena na allegro – ok 450 zł

Najlepsze obiektywy M42 do portretów

Obiektywy M42, zwane także uniwersalnymi obiektywami z mocowaniem śrubowym, mają bogatą historię sięgającą połowy XX wieku. Soczewki te zostały opracowane przez kilku producentów, w tym Carl Zeiss Jena i radzieckie marki, takie jak Helios. Przystępna cena obiektywów M42 i ich wystarczająca jakość sprawiają, że są one doskonałym punktem wyjścia dla fotografów, którzy chcą eksperymentować z różnymi obiektywami i osiągać wyjątkowe efekty w swojej pracy. W tym artykule zapoznamy Cię z niektórymi z najlepszych obiektywów M42 do fotografii portretowej, dostarczając subiektywną listę obiektywów, które warto wziąć pod uwagę rozpoczynając podróż w świat obiektywów M42.

Jednym z najlepszych obiektywów M42 do fotografii portretowej jest Carl Zeiss Jena 50mm f/1.8, znany również jako Pancolar 50/1.8. Obiektyw ten jest stosunkowo rzadki w porównaniu z innymi obiektywami w swojej klasie, takimi jak Sonnar 135/3.5, ale oferuje doskonałą jakość obrazu. Pancolar 50/1.8 charakteryzuje się unikalną konstrukcją optyczną, składającą się z sześciu elementów zapewniających świetny kontrast i niesamowitą ostrość. Wielu fotografów uważa ten obiektyw za doskonały stosunek jakości do ceny, pomimo jego rzadkości i wyższej ceny w porównaniu z innymi obiektywami M42. Powszechnie uważany jest za jeden z nielicznych obiektywów M42, które zdecydowanie warto kupić do fotografii portretowej.

Kolejnym cenionym obiektywem M42 do fotografii portretowej jest Helios 44-2 58mm f/2. Obiektyw ten pochodzi ze Związku Radzieckiego i został wyprodukowany przez rosyjską firmę Zenit. Helios 44-2 znany jest z wyjątkowego efektu „skręconego bokeh”, który dodaje fotografii portretowej intrygującego i artystycznego charakteru. Pomimo swojej popularności Helios 44-2 charakteryzuje się szerokim zakresem rozbieżności w jakości ze względu na różne dostępne wersje, takie jak 44M, 44M-2 i 44M-4. Jednak obiektyw ten pozostaje ulubionym obiektywem wśród fotografów portretowych, którzy doceniają jego przystępną cenę i wyrazisty wygląd, jaki wnosi do ich pracy.

Najlepsze obiektywy M42 do fotografii krajobrazowej

Obiektyw Takumar 50 mm f/1.4 to wyjątkowa opcja do fotografii krajobrazowej, oferująca zarówno znaczenie historyczne, jak i wyjątkowe możliwości fotograficzne. Obiektyw ten, wyprodukowany przez firmę Pentax, znany jest z doskonałych wielowarstwowych powłok zapewniających ulepszone parametry optyczne. Takumar 50mm f/1.4 to obiektyw bardzo poszukiwany, a ceny odzwierciedlają jego popularność i jakość. Jednak dla niektórych fotografów uzyskanie ostrej ostrości przy najszerszym otworze przysłony f/1,4 może być trudne, zwłaszcza w porównaniu z innymi obiektywami z mocowaniem M42. Niemniej jednak wielu fotografów uważa ten obiektyw za jedną z najlepszych opcji M42 dla ogniskowej 50 mm ze względu na przyjemne właściwości rozmycia i ostrości.

Kolejnym doskonałym obiektywem M42 do fotografii krajobrazowej jest Carl Zeiss Jena 35mm f/2.8. Obiektyw ten oferuje szeroki kąt widzenia wynoszący 63°, co czyni go wszechstronnym wyborem do rejestrowania rozległych scen. Dzięki maksymalnej przysłonie f/2,8 i minimalnej przysłonie f/22 obiektyw ten zapewnia elastyczność w przypadku różnych warunków oświetleniowych i kreatywnych efektów. Carl Zeiss Jena 35mm f/2.8 jest często korzystnie porównywany z innymi cenionymi obiektywami M42, takimi jak Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm f/3.5. Jego jakość i wydajność sprawiają, że jest to popularny wybór wśród fotografów, a wielu uważa go za obiektyw „obowiązkowy”.

Najważniejsze cechy obiektywu Carl Zeiss Jena 35 mm f/2.8 to:

 • Kąt widzenia: 63°
 • Maksymalna przysłona: 2,8
 • Minimalna przysłona: 22
 • Minimalna odległość ostrzenia: 0,18 m
 • Średnica filtra: 49 mm.

Pentacon 29mm f/2.8 to kolejny wyjątkowy obiektyw M42 do fotografii krajobrazowej, oferujący wyjątkową ogniskową i imponującą wydajność. Ten wyprodukowany w Niemczech obiektyw ma maksymalną przysłonę f/2,8 i minimalną przysłonę f/22, co zapewnia szeroki wachlarz możliwości twórczych. Pentacon 29mm f/2.8 jest chwalony za doskonałe działanie pod światło i ostrość, choć może występować pewne miękkość rogów. Obiektyw ten jest powszechnie uważany za niedrogą opcję dla fotografów poszukujących dobrej jakości zdjęć. Obiektyw Pentacon 29 mm f/2.8 został pierwotnie zaprojektowany przez firmę Meyer Optics, zanim Pentacon przejął tę firmę i ulepszył obiektyw, dodając technologię wielowarstwowych powłok. Obiektyw pozostaje w dobrym stanie i jest wysoce funkcjonalny, co czyni go cennym dodatkiem do zestawu narzędzi każdego fotografa krajobrazu.

Najlepsze obiektywy M42 do makrofotografii

Obiektyw Super Takumar 35mm f/3.5 M42 to wyjątkowy wybór dla miłośników makrofotografii. Wprowadzony na rynek w 1959 roku jako Auto-Takumar, obiektyw ten pozostaje popularny ze względu na spójną konstrukcję optyczną, która została zastosowana także w wersji z mocowaniem K.

Niektóre kluczowe cechy tego obiektywu to:

 • Przysłona: f/3,5
 • Obiektyw matrycowy: pełna klatka
 • Typ ostrości: stała ogniskowa
 • Stabilizacja: brak
 • Typ obiektywu: szerokokątny

Dzięki możliwościom szerokokątnym obiektyw Super Takumar 35 mm f/3,5 zapewnia doskonałą jakość obrazu i wszechstronność w różnych zastosowaniach makrofotografii.

Kolejnym wyjątkowym obiektywem M42 do makrofotografii jest Carl Zeiss Jena 135 mm f/3.5. Ten klasyczny obiektyw Zeissa jest wyposażony w najwyższej klasy optykę, zapewniającą doskonałe przeniesienie kontrastu i ostrość. Użytkownicy obiektywu MC Sonnar 3,5/135 Carl Zeiss Jena DDR chwalili jego ostrość nawet przy pełnej przysłonie, a także przyjemny efekt bokeh i kontrast. Co ciekawe, Jupiter 135mm f/3.5 z gwintem M42 można regulować bez wymiany dekielka obiektywu i odkręcania tylnej grupy obiektywów, chociaż wymagany jest demontaż. Obiektyw ten uznawany jest za sztandarowy krótki teleobiektyw firmy Zeiss, szczególnie w jego unikalnej wersji piątej generacji, która posiada czterocyfrowy numer seryjny i powłoki T*.

Wreszcie Meyer Optik Orestor 100mm f/2.8 to wysoko ceniony obiektyw M42 do makrofotografii. Popularność tego obiektywu powróciła, a firma Meyer-Optik-Görlitz po prawie stuleciu ogłosiła nową wersję obiektywu Trioplan 100 mm f/2.8. Obiektyw Orestor 100 mm f/2.8 jest oferowany z różnymi opcjami mocowania bagnetowego, w tym Canon EF, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42 i Micro Four.

Najlepsze obiektywy M42 do fotografowania przy słabym oświetleniu

Obiektyw Vivitar Series 1 90 mm f/2,5 to doskonały wybór dla fotografów poszukujących wysokiej jakości obiektywu umożliwiającego rejestrowanie wyraźnych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Ten adaptowalny obiektyw jest kompatybilny z różnymi lustrzankami cyfrowymi, w tym z mocowaniami Olympus OM i Pentax M42. Obiektyw Vivitar Series 1 90mm f/2.5 słynie z ostrego obrazu i imponujących parametrów, nawet przy użyciu najszerszej przysłony f/2,5.

Niektóre kluczowe cechy tego obiektywu to:

 • Dobrze zbudowana i trwała konstrukcja
 • Kompatybilność z wieloma uchwytami do kamer
 • Szeroki zakres przysłony od f/2,5 do f/22 z 8 listkami przysłony
 • Należy jednak pamiętać, że w tym obiektywie może występować niewielka aberracja chromatyczna i odblaski

Kolejnym doskonałym obiektywem M42 do fotografowania przy słabym oświetleniu jest Carl Zeiss Jena 50mm f/1.4. Obiektyw ten ceniony jest za precyzyjny mechanizm ustawiania ostrości oraz duży pierścień sterujący, który pozwala na precyzyjną regulację ustawień. Choć obiektyw ten może być nieco bardziej miękki w porównaniu do Sigmy 50mm f/1.4, to i tak osiąga niezwykłą rozdzielczość w centrum kadru.

Rozważając obiektyw Carl Zeiss Jena 50 mm f/1.4, potencjalni nabywcy powinni wziąć pod uwagę jego:

 • Precyzyjny mechanizm ustawiania ostrości i duży pierścień sterujący
 • Wysokiej jakości konstrukcja i wykonanie
 • Dostępność na różnych platformach internetowych, takich jak Allegro

Helios 44-2 58mm f/2 to popularny obiektyw M42, który pochodzi ze Związku Radzieckiego i jest produkowany przez rosyjskiego producenta Zenit. Obiektyw ten znany jest z efektu „skręconego bokeh”, który nadaje tłu niepowtarzalny, wirujący wygląd. Ze względu na dużą popularność i dostępność różnych wersji, przedział cenowy Heliosa 44-2 58mm f/2 może znacznie się różnić, a niektóre modele kosztują od 40 do 100 złotych.

Rozważając ten obiektyw, fotografowie powinni wziąć pod uwagę jego:

 • Unikalny efekt „skręconego bokeh”
 • Kompatybilność z mocowaniami M42
 • Zróżnicowana cena i jakość w zależności od wersji i stanu

Te trzy obiektywy M42 oferują fotografom szereg opcji umożliwiających robienie wspaniałych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Biorąc pod uwagę funkcje, wydajność i cenę każdego obiektywu, fotografowie mogą wybrać najlepszą opcję spełniającą ich specyficzne potrzeby i preferencje.

Najlepsze obiektywy M42 do wideo

Super Takumar 50mm F1.4 to obiektyw zasługujący na uwagę zarówno ze względów historycznych, jak i fotograficznych. Jest to 8-elementowy wariant obiektywu, przeznaczony do pełnoklatkowego filmu 35 mm i wyposażony w mocowanie M42. Super Takumar 50mm F1.4 słynie z doskonałej optyki, składającej się z 8 soczewek w 6 grupach i wariantu mocowania. Obiektyw ten można znaleźć na różnych platformach, takich jak Allegro.pl czy eBay, w cenach od 275,70 zł wzwyż, w zależności od stanu i sprzedawcy.

Kolejnym wyjątkowym obiektywem M42 jest Carl Zeiss Jena 50mm f/2.8, który słynie z jasnej i ostrej jakości obrazu, a także zdolności do dokładnego odtwarzania kolorów. Obiektyw ten ma solidną konstrukcję i jest wykonany z dużą precyzją. Obiektyw Carl Zeiss Jena 50mm f/2.8 produkowany był od 1952 do 1978 roku i w trakcie produkcji ulegał licznym zmianom. Można go znaleźć na platformach takich jak Allegro, a ceny zaczynają się od 427,89 zł. Użytkownicy dzielą się pozytywnymi doświadczeniami z używania tego obiektywu z nowoczesnymi aparatami, takimi jak Nikon D7100.

Kolejnym godnym uwagi obiektywem M42, którego historia sięga Związku Radzieckiego, a wyprodukowanym przez rosyjską firmę Zenit jest Helios 44-2 58mm f/2. Obiektyw ten stał się ulubieńcem fotografów ze względu na swoje unikalne cechy i możliwości. Helios 44-2 jest szczególnie znany ze swojego efektu „skręconego bokeh”, co czyni go popularnym wyborem w fotografii kreatywnej. Dostępne są różne wersje serii Helios 44, przy czym najpopularniejszą i najtańszą wersją jest Helios MC 44M 58mm f/2, którego cena waha się w granicach 40-100 zł. Obiektyw ten można znaleźć na platformach takich jak Allegro.pl, gdzie dostępnych jest 11 różnych ofert.

Najlepsze obiektywy M42 do efektu bokeh

Pentacon 50mm f/1.8 to popularny obiektyw M42 znany ze swojej zdolności do tworzenia pięknych efektów bokeh. Przy cenie od 70 do 120 zł obiektyw ten jest niedrogą opcją dla fotografów, którzy chcą ulepszyć swoje zdjęcia, nadając im charakterystyczną, artystyczną jakość. Pentacon 50mm f/1.8 występuje w dwóch wersjach: Pentacon Prakticar 1.8/50mm i Pentacon Electric 1.8/50mm. Prakticar uznawany jest za optycznie lepszy, choć oba obiektywy cieszą się dużym uznaniem wśród miłośników fotografii. Niektóre kluczowe cechy Pentacon Electric 1.8/50 obejmują wielowarstwową powłokę i mocowanie M42.

Helios 44-2 58 mm f/2 to kolejny doskonały obiektyw M42 pozwalający uzyskać oszałamiające efekty bokeh. Ten ręczny obiektyw stałoogniskowy, pochodzący ze Związku Radzieckiego, ma bogatą historię i pozostaje popularny wśród fotografów do dziś. Wyceniony na 40-100 zł Helios 44-2 to przystępna cenowo propozycja dla osób poszukujących obiektywu wyjątkowego i wszechstronnego. Obiektyw znany jest z efektu „skręconego bokeh”, który dodaje zdjęciom dodatkowego wymiaru kreatywności. Podobnie jak w przypadku obiektywów Pentacon, dostępnych jest kilka wersji Heliosa 44-2, w tym 44M i 44M-2. Każda wersja oferuje niewielkie różnice w wydajności i estetyce, dzięki czemu fotografowie mogą wybrać opcję idealną do swoich potrzeb.

Carl Zeiss Jena 50mm f/1.8 to kolejny obiektyw M42 znany ze swojej zdolności do tworzenia zachwycających efektów bokeh. Obiektyw ten jest wyposażony w mocowanie M42 i jest kompatybilny z lustrzankami wyposażonymi w bagnet F. Carl Zeiss Jena Pancolar Electric MC 50mm f/1.8 to manualny obiektyw o eleganckim wyglądzie i imponujących parametrach. Pomimo drobnych śladów użytkowania w postaci przetarć i zarysowań na tubusie, obiektyw ten pozostaje w pełni funkcjonalny i cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników fotografii. Kosztujący 1000 zł obiektyw Carl Zeiss Jena Pancolar DDR 50 mm to propozycja premium dla osób poszukujących wyjątkowej jakości i wydajności.

Najlepsze obiektywy M42 do fotografii ulicznej

Obiektyw Takumar 50 mm f/1.4 jest wysoko ceniony zarówno ze względu na swoje znaczenie historyczne, jak i możliwości fotograficzne. Wyprodukowany przez firmę Pentax obiektyw M42 charakteryzuje się w pełni funkcjonalną konstrukcją z najlepszymi powłokami i powłoką Super Multi Coating (SMC). O jego popularności świadczą liczne oferty i konkurencyjne ceny na różnych rynkach internetowych. Niektórzy użytkownicy zgłaszali jednak trudności w uzyskaniu właściwej ostrości przy f/1,4 w aparatach Spotmatic, a także żółknięcie obiektywu z upływem czasu. Pomimo tych drobnych wad wielu fotografów uważa Takumar 50 mm f/1.4 za jeden z najlepszych obiektywów M42 do fotografii ulicznej ze względu na imponującą ostrość i jakość bokeh.

Helios 44-2 58mm f/2 to kolejny popularny obiektyw M42, znany z wyjątkowego efektu skręconego bokeh. Pochodzący ze Związku Radzieckiego, został wyprodukowany przez rosyjskiego producenta Zenit i od tego czasu stał się ulubieńcem fotografów ulicznych. Obiektyw ten jest szeroko dostępny na różnych platformach internetowych, często w bardzo przystępnych cenach. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka wersji Heliosa 44, np. 44M i 44M-2, a jakość może się znacznie różnić w zależności od konkretnego modelu. Niemniej jednak Helios 44-2 58mm f/2 pozostaje poszukiwaną opcją dla fotografów poszukujących charakterystycznego efektu bokeh na swoich zdjęciach.

Obiektyw Pentacon 50 mm f/1.8 to kolejny mocny konkurent w fotografii ulicznej dzięki mocowaniu M42. Popularny w Polsce obiektyw, często porównywany do Heliosa 44 i Takumara 50mm f/1.4. Pentacon 50mm f/1.8 jest dostępny w różnych wersjach, np. Pentacon Prakticar 1.8/50mm i Pentacon Electric 1.8/50mm, przy czym Prakticar jest uważany za lepszy optycznie. Obiektyw ten można znaleźć w rozsądnych cenach na różnych platformach internetowych i jest znany ze swoich parametrów technicznych, w tym ogniskowej 50 mm i maksymalnego otworu względnego f/1,8. Ogólnie rzecz biorąc, obiektyw Pentacon 50 mm f/1.8 zapewnia solidną równowagę pomiędzy wydajnością i przystępnością cenową dla fotografów ulicznych, którzy chcą poszerzyć swoją kolekcję obiektywów M42.

Najlepsze obiektywy M42 o wyglądzie vintage

Super Takumar 35mm f/3.5 to wysoko ceniony obiektyw z mocowaniem śrubowym M42, wprowadzony po raz pierwszy w 1959 roku jako Auto-Takumar. Obiektyw ten jest znany ze swojej trwałej konstrukcji i wyjątkowej jakości obrazu, a konstrukcja optyczna pozostaje niezmieniona aż do wersji z mocowaniem K.

Oto niektóre godne uwagi cechy Super Takumara 35 mm f/3.5:

 • Kompaktowa i lekka konstrukcja, dzięki czemu jest wygodną opcją dla fotografów w podróży
 • Widoczne, ale normalne oznaki użytkowania, takie jak lekkie przetarcia lub zarysowania, wskazujące, że ten zabytkowy obiektyw przetrwał próbę czasu
 • Dostępny jako część zestawu obiektywów Super Takumar, który obejmuje także obiektywy stałoogniskowe 28 mm f3,5, 50 mm f1,4 i 135 mm f3,5

Helios 44-2 58mm f/2 to legendarny obiektyw M42, znany z wyjątkowego efektu „skręconego bokeh”. Obiektyw ten, pierwotnie wyprodukowany w Związku Radzieckim przez rosyjskiego producenta Zenit, zyskał ogromną popularność dzięki imponującym parametrom użytkowym i wyjątkowym walorom estetycznym.

Oto niektóre kluczowe szczegóły modelu Helios 44-2 58 mm f/2:

 • Różnorodne oferty dostępne na największej platformie handlowej Allegro, ukazujące niezmienną atrakcyjność obiektywu
 • Szeroki przedział cenowy (40-100 zł) i kilka dostępnych na rynku wersji, m.in. 44M i 44M-2
 • Ulubiony wybór użytkowników obiektywu M42, którzy doceniają jego wszechstronność i wyjątkowe możliwości renderowania obrazu

Meyer Optik Orestor 100 mm f/2.8 to kolejny wyróżniający się obiektyw M42, ceniony za wyraźny efekt bokeh, wyjątkową obsługę i świetną wartość. Obiektyw ten został pierwotnie wyprodukowany prawie sto lat temu, a firma Meyer-Optik-Görlitz ogłosiła niedawno powrót obiektywu w nowej wersji.

Do ważnych aspektów obiektywu Meyer Optik Orestor 100 mm f/2.8 należą:

 • Dostępność różnych wariantów bagnetu, takich jak Canon EF, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42 i Micro Four.
 • Wysoki współczynnik bokeh wynoszący 9,7 dzięki 14 listkom przysłony
 • Wybór ofert na platformie handlowej Allegro, gdzie użytkownicy mogą znaleźć obiektyw w konkurencyjnych cenach

Podsumowanie:

Pentacon 50mm f/1.8 jest popularnym wyborem wśród entuzjastów obiektywów M42 ze względu na przystępną cenę i imponującą wydajność. Obiektyw ten, dostępny w przedziale cenowym ok. 70-120 zł, to propozycja wszechstronna, plasująca się gdzieś pomiędzy Heliosem 44 a Takumarem pod względem jakości i popularności. Jako jeden z najlepszych obiektywów M42 na rynku oferuje unikalne połączenie wartości i wydajności, co czyni go atrakcyjną opcją dla fotografów chcących poszerzyć swoją kolekcję obiektywów.

Wybierając pomiędzy obiektywami Pentacon Prakticar 1,8/50 mm i Pentacon Electric 1,8/50 mm, należy wziąć pod uwagę parametry optyczne każdego obiektywu. Practicar jest znany ze swojej doskonałej jakości optycznej, co czyni go lepszym wyborem dla fotografów poszukujących ostrego i wydajnego obiektywu.

Jednak oba obiektywy oferują unikalne funkcje i korzyści, które mogą spodobać się różnym typom fotografów:

 • Pentacon Prakticar 1.8/50mm: Lepsze parametry optyczne i ostrość
 • Pentacon Electric 1,8/50 mm: Unikalny design w stylu vintage, zapewniający fotografiom charakterystyczny wygląd

Biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i preferencje fotograficzne, możesz zdecydować, który obiektyw Pentacon M42 będzie najlepiej pasował do Twojej konfiguracji aparatu.

Aby w pełni wykorzystać możliwości obiektywów M42, warto zainwestować w odpowiedni adapter do swojego aparatu. Adaptery te umożliwiają podłączenie obiektywów M42 do różnych systemów aparatów, takich jak mocowania Canon EF/EF-S i Nikon F. Istnieje wiele obiektywów M42, które warto rozważyć po zakupie odpowiedniego adaptera.

Podsumowując, obiektywy M42 oferują szeroką gamę opcji dla fotografów poszukujących wysokiej jakości obiektywów vintage. Od portretów po krajobrazy, makrofotografię i sytuacje przy słabym oświetleniu – obiektywy M42 mają wiele do zaoferowania. Carl Zeiss Jena 50mm f/1.8 i Helios 44-2 58mm f/2 to doskonały wybór do portretów, natomiast Takumar 50mm f/1.4 i Carl Zeiss Jena 35mm f/2.8 świetnie nadają się do fotografii krajobrazowej. Super Takumar 35mm f/3.5 i Carl Zeiss Jena 135mm f/3.5 idealnie nadają się do makrofotografii, natomiast Vivitar Series 1 90mm f/2.5 i Carl Zeiss Jena 50mm f/1.4 doskonale sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia. Dla kamerzystów doskonałym wyborem będą Super Takumar 50mm f/1.4 i Carl Zeiss Jena 50mm f/2.8. Pentacon 50mm f/1.8 to świetny, wszechstronny obiektyw, który można używać do fotografii ulicznej i ma niepowtarzalny wygląd w stylu vintage. Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy M42 to świetna inwestycja dla fotografów poszukujących wysokiej jakości obiektywów vintage.

 


 

W kategorii blog lifestyle polecamy przeczytać również jak założyć bloga oraz ile kosztuje strona internetowa.

 


 

Źródło: Optyczne.pl

 

 

 

 

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

11 KOMENTARZE

 1. Obiektywy M42 chyba nigdy nie wyjdą z mody. Według mnie to więcej niż obiektyw …. to filozofia..?

 2. Carl Zeiss Pancolar 50/1.8 polecam. Według mnie jeden z najlepszych jeśli chodzi o obiektywy m42.

 3. Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

 4. Z tego co widzę te obiektywy m42 już nie są wcale takie tanie, pewnie dlatego, że ich popularność nie słabnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY