Mówi się, że najlepsze zdjęcia, to zdjęcia wynikające z głębokiego zainteresowania fotografowanymi motywami.
Czyż nie jest tak, że jeśli coś jest dla nas piękne i ciekawe – nawet się nie zastanawiamy przed naciśnięciem spustu migawki? Robiąc zdjęcia z osobistej perspektywy, możemy otrzymać obrazy pełne znaczenia.
Zdjęcia, które zmuszają do uśmiechu, płaczu, gniewu pokazują, że autorzy musieli włożyć w nie nieco serca.
Zdjęcia, na których widać emocje to coś więcej niż tani sentymentalizm. Dlatego tak ważne jest, aby fotografować to co jest dla nas naprawdę ważne.
Jeśli jesteś początkującym fotografem – amatorem musisz uświadomić sobie, że aparat ma Ci jedynie posłużyć do tego by “zarejestrować” to co Cię zachwyca i porusza. Zwiedzając nowe egzotyczne miejsca, czasem warto przestać myśleć o fotografowaniu. Skupić uwagę na widokach i odczuciach wewnętrznych. Dać się ponieść chwili. Zatrzymać się na chwilę i poczuć. Często okazuje się, że zdjęcia robione z takim nastawieniem będą dla Ciebie ważne.
Jeśli jesteś początkującym fotografem, musisz zastanowić się jakie motywy najbardziej Cie poruszają? Tworzenie takiej listy jest doskonałym ćwiczeniem, pozwalającym doskonalić umiejętności.
Moja lista ulubionych motywów w fotografii stale się zmienia. Ale zawsze są na niej: mój przepiękny pies sznaucer, dzieci, śmiech, zabawa, żywe kolory, ruch, kontrastowe zestawienia, starzy ludzie, ciekawe twarze, struktura. Uwielbiam fotografię portretową oraz zdjęcia nocne. Nie pociąga mnie za to w ogóle makrofotografia, oraz zdjęcia przyrody. Nigdy nie były to dla mnie interesujące tematy, bym chciała poświęcić im swój czas. Nie mam przyjemności również z wykonywania zdjęć okolicznościowych typu: imprezy, chrzciny, śluby itp. Nie lubię tłumu, są to dla mnie miejsca zbyt chaotyczne. Trudno tam w spokojny sposób komponować proste kadry.
Ułożenie w głowie listy ulubionych i nielubianych tematów jest tak naprawdę pierwszym krokiem na drodze, do stworzenia własnego stylu. Tylko dzięki temu można twórczo rozwijać swoje rzemiosło.
Twoje zdjęcia powinny pokazywać tematy istotne dla Ciebie samego. Fotografując coś co Cię wzrusza, możesz poruszyć serca innych. Jeśli nie będziesz potrafił opowiadać swoich historii w sposób wciągający odbiorców, nie osiągniesz sukcesu.
Musimy tworzyć ujęcia pełne treści, dynamiczne, intrygujące i wzruszające widzów, pokazujące im coś nowego.
Trzeba po prostu fotografować wzruszające nas rzeczy w sposób ciekawy dla innych
Jako autor zdjęcia jesteś odpowiedzialny za każdy element, który znajdzie się na zdjęciu. Jeśli coś jest w kadrze – to dlatego, że na to pozwoliłeś, jeśli czego nie ma – to tylko dlatego, że postanowiłeś z tego zrezygnować. Mówiąc krótko:
Liczy się wszystko co zmieści się w kadrze. I wszystko co się w nim dzieje.
Widziany w kadrze świat jest wszystkim, czego doświadczą osoby oglądające twoje fotografie. Naciskając spust migawki zadaj sobie pytanie: co takiego jest w tym człowieku, w tym miejscu, że postanowiłem zrobić zdjęcie? Czy pokazuję to w najlepszy sposób? Czy w kadrze znalazły się wszystkie niezbędne elementy?
Więcej przeczytacie w kolejnym artykule inspiracje w fotografii – co pokazać w kadrze.