środa, 19 czerwca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Sposób na dobre notatki w XXI wieku

Myśleliście kiedyś o tym, kiedy wynaleziono notesy? Ludzie notowali już w starożytności. Czym innym były hieroglify na ścianach piramid? A nawet malunki naskalne w starodawnych jaskiniach? Od początku dziejów mamy potrzebę zapisywania pewnych faktów, zachowywania części naszego życia. Odkąd wynaleziono papier, robimy to na nim.

Dawne przekazy ustne stały się spisanymi historiami – te prawdziwe i te legendarne czy baśniowe. Każdą swoją myśl można zapisać na papierze, mówi się, że „papier przyjmie wszystko”. I wiele z tych myśli warte jest zapamiętania. Aby nie umknęło nam to, co istotne, warto zainwestować w podręczny notes. 

Notowanie w czasie bieżącym

Wraz z postępem technologii zauważamy odejście od tradycyjnych metod zapisu myśli i notatek na rzecz rozwiązań cyfrowych. Często, gdy trzeba coś na szybko zapamiętać, po prostu to nagrywamy. Stosujemy dyktafon lub nagrywanie z video. Dzięki temu możemy jeszcze raz przesłuchać wykład z uczelni albo przypomnieć sobie świetny koncert czy sztukę. Przyspiesza to proces zachowywania ważnych dla nas faktów, a także ułatwia dzielenie się nimi.

Gdzie w tym wszystkim znajdziemy miejsce na tradycyjne zapiski na papierze? Wbrew pozorom mają się jeszcze całkiem dobrze. Ciągle chodzimy na spotkania biznesowe z kalendarzami książkowymi lub notesami. Taki organizer notes pozwala nam zapanować nad chaosem dnia codziennego, jednocześnie dzięki niemu unikamy przebodźcowania ciągłymi powiadomieniami, czy też awarii w postaci np. nagle wyładowanej baterii telefonu, w którym zapisaliśmy wszystkie ważne spotkania.

Organizery pomagają w codziennym życiu

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które przy zastosowaniu tradycyjnego wydruku na papierze starają się pomóc nam zorganizować naszą codzienność. Tak na przykład można się zaopatrzyć w:

  • kalendarze książkowe
  • notesy spiralowane
  • notesy klejone
  • notesy z okładką lub bez
  • zeszyty

Każde z tych rozwiązań prezentuje różne formaty i metody wykonania. Można z łatwością dopasować wybór do wielkości np. swojej ulubionej torebki szuflady w biurku w pracy lub szafki w domu.

Jak dobrze notować?

Są różne techniki prowadzenia dobrych notatek. W większości przypadków liczy się szybkość ich sporządzenia i wartość merytoryczna. Abyśmy zdążyli notować to, co najważniejsze, warto posługiwać się zasadą odpowiedzi na kilka krótkich pytań: co? kto? kiedy? gdzie? jak? dlaczego? 

Trzymając się schematu najłatwiej zapiszemy, a co za tym idzie następnie odtworzymy potrzebne nam informacje. Sztuką jest przecież nie tylko mieć coś na kartce przy sobie, ale też mieć to spisane w taki sposób, że szybko wrócimy do tego, co jest w danym momencie potrzebne. 

W zależności od sytuacji Twoje notatki będą dobrze wyglądać zarówno w zeszycie, notesie, jak i kalendarzu. Nie zapominaj, że czasem warto zaufać tradycyjnym metodom zapisywania spraw, aniżeli zdawać się na elektronikę, która potrafi być zawodna i np. bateria rozładuje nam się w najważniejszym momencie.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY