Kaszaki to łagodne zmiany skórne o charakterze torbielowo-guzkowym, wypełnione płynną treścią o białej bądź żółtej barwie. Pojawiają się najczęściej w okolicach twarzy oraz warg sromowych, ale mogą być też zlokalizowane na powiekach, karku, głowie czy w pachwinach. Powstają zazwyczaj wskutek znacznego zaczopowania ujścia mieszka włosowego i powolnego gromadzenia się tam sebum połączonego z martwym naskórkiem.
Przyczyny są zróżnicowane
Kaszaki występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. Ich średnica wynosi od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Przeważnie nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, lecz ze względu na nieestetyczny wygląd sprawiają spory dyskomfort psychiczny (co stanowi motywację do usunięcia). Zmagają się z nimi przede wszystkim dojrzałe osoby w wieku 30-40 lat (głównie mężczyźni) oraz nastolatkowie w okresie dojrzewania.
W tym drugim przypadku odpowiedzialność ponoszą zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, a także niekorzystne zmiany w obrębie gospodarki hormonalnej. Pozostałe możliwe przyczyny zaistnienia kaszaków na skórze to stosowanie na co dzień nieprawidłowo dobranych produktów kosmetycznych (np. bogatych w szkodliwe silikony), zbyt długie opalanie się na silnym słońcu, predyspozycje genetyczne, brak należytej higieny osobistej i zakażenie wirusem HPV.
Bez wizyty u specjalisty ani rusz
Aby skutecznie pozbyć się kaszaków, warto w pierwszej kolejności pójść do wykwalifikowanego lekarza dermatologa, który po rzetelnym obejrzeniu zmian skórnych dokona ostatecznej diagnozy i wskaże optymalne metody leczenia. Niekiedy niezbędne jest dodatkowo wykonanie badania ultrasonograficznego, ewentualnie biopsji cienkoigłowej. Najprostszy sposób na usunięcie brzydkiego guzka to regularne smarowanie danego miejsca dedykowanym kremem o właściwościach zmiękczających, a następnie poddanie się nieskomplikowanemu zabiegowi chirurgicznemu.
Jeżeli kaszak nie posiada dużego rozmiaru, to wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest z pewnością nacięcie naskórka i odsączenie wydzieliny z wykorzystaniem drenażu. Na uwagę zasługuje ponadto profesjonalna laseroterapia, która wymaga poniesienia sporych kosztów, ale nie pozostawia absolutne żadnych blizn. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o leczeniu za pomocą zimnej temperatury (krioterapia).
Gwarancja uzyskania pozytywnych rezultatów we własnym domu
W przypadku kaszaków o umiarkowanej średnicy, pozbawionych stanu zapalnego istnieje kilka konkretnych rozwiązań możliwych do zrealizowania w zaciszu obiektu mieszkalnego. Mowa tutaj zwłaszcza o codziennych okładach z wywaru skrzypu polnego. Preparat ten wykazuje mocne działanie łagodzące i bardzo pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych.
Aby go przygotować, wystarczy dodać cztery łyżki suchego skrzypu do dwóch szklanek wody, zagotować całość, nasączyć płynem watę kosmetyczną, przyłożyć ją do kaszaka i zabezpieczyć bandażem. Kolejna wartościowa metoda polega na systematycznym stosowaniu maści cynkowej z kwasem krzemowym, która efektywnie wysusza miejsce zmienione chorobowo. Istnieje także opcja nakłucia igłą i wyciśnięcia po uprzedniej dezynfekcji, choć trzeba się liczyć z mniejszą lub większą blizną.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed |
śledź na bieżąco nasz blog lifestyle