sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Co warto wiedzieć o zdalnych konsultacjach lekarskich?

W Polsce zdalne konsultacje lekarskie są świadczone od ponad dziesięciu lat, lecz to pandemia COVID-19 doprowadziła do rozpowszechnienia e-wizyt lekarskich. Zatem co warto wiedzieć o e-poradach lekarskich?

Zdalnie e-konsultacje lekarskie a świadczenia medyczne

W ramach zdalnych konsultacji lekarskich jest możliwości otrzymania e-recepty, e-skierowania oraz e-zwolnienia lekarskiego. Jest to możliwe dzięki systemom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia oraz indywidualnych rozwiązaniach, które są w poszczególnych podmiotach leczniczych.

Warto nadmienić, że jeżeli pacjent korzysta z prywatnego podmiotu leczniczego, to e-skierowanie będzie pełnopłatne, dlatego warto zapytać się przed konsultacją, czy placówka ma podpisaną umowę z NFZ. Ponadto w wielu przychodniach online, e-recepta jest wystawiona także z pełną odpłatnością. Cenę leku na 100% można sprawdzić w sieci, więc można się zorientować jaka będzie różnica w cenie. Natomiast należy pamiętać, że o refundacji decyduje wiele czynników.

Zwolnienie lekarskie w ramach e-porady będzie wystawione maksymalnie na kilka dni. Wyjątkiem może być zwolnienie, które zostało wypisane przez lekarza psychiatrę. Takie zwolnienie może być nawet jednorazowo o długości nawet miesiąca.

Dla kogo są przeznaczone e-konsultacje?

Ze zdalnych konsultacji lekarskich mogą głównie korzystać osoby, których stan zdrowia jest stabilny i nie pojawiły się nowe objawy. Usługi e-porad głównie służą wystawieniu e-recepty w ramach kontynuacji leczenia. Należy pamiętać o tym, że lekarz jest zawsze osobą decyzyjną, więc może odmówić wystawienia e-recepty lub zalecić inny medykament. Ponadto w ramach ogólnomedycznych e-porad lekarskich może być trudno uzyskać e-receptę na leki o potencjale uzależniającym, czyli np. narkotyczne, benzodiazepiny. Warto pamiętać o tym, że e-recepta na takie leki powinna być wystawiona przez lekarza prowadzącego/rodzinnego, który będzie kontrolować ilość stosowanej substancji.

Ponadto w ramach e-porady lekarskiej może nie być możliwości włączenie leczenia np. endokrynologicznego, czy diabetologicznego. Zazwyczaj leczenie powinno być wdrożone w ramach konsultacji stacjonarnej. Wyjątkiem są głównie choroby infekcyjne.

Ze zdalnych konsultacji lekarskich nie powinny korzystać osoby, które są w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, czyli np. występuje duszność, drgawki, omdlenia, czy silny ból głowy. Mimo, że czasami czas otrzymania e-recepty wynosi tylko kilkanaście minut, to niestety lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, a więc wdrożyć ewentualnego koniecznego leczenia.

Osoba niepełnoletnia a e-konsultacja

W ramach NFZ, nie ma możliwości udzielania e-konsultacji dla osób poniżej 6 roku życia. To prawo nie obowiązuje placówek medycznych, lecz należy pamiętać o tym, aby konsultacja została przeprowadzona przez pediatrę. Zatem należy skorzystać z usług przychodni, która oferuje konsultacje pediatryczne. Lekarze osób dorosłych niechętnie konsultując dzieci i często odmawiają takich konsultacji. Należy pamiętać o tym, że objawy chorób u dzieci są niespecyficznego, dlatego pediatra ma zdecydowanie większą wiedzę na temat chorób w okresie dziecięcy, niż lekarz osób dorosłych.

Zazwyczaj w ramach ogólnomedycznych porad, nie ma możliwości otrzymania e-recepty na leki dla dzieci.

Bezpieczeństwo to podstawa

Korzystając z przychodni online należy przede wszystkim zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami, czyli tymi, które są umieszczone w regulaminie oraz na stronie, a także w polityce prywatności. W regulaminie powinny być zawarte bardzo istotne informacje, dlatego należy przeczytać ten dokument. Warto też sprawdzić w jakim zakresie będą przetwarzane podane dane. Istotne jest to, że nie trzeba wyrażać zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych.

Ponadto można sprawdzić, czy placówka medyczna ma ustanowionego Inspektora Danych Osobowych, który sprawuje bezpieczeństwo nad podanymi danymi.

Z istotnych informacji, warto także sprawdzić, jaki jest czas realizacji konsultacji oraz w jakiej formie skontaktuje się lekarz.

Realizacja e-recepty online

Tylko osoby uprawione, czyli lekarz, pielęgniarka oraz położna, a czasem farmaceuta, mogą wystawić e-receptę.  Recepta otrzymana w ramach zdalnej konsultacji, jest takim samym dokumentem jak otrzymany w ramach wizyty stacjonarnej. Zazwyczaj placówka online przesyła kod e-recepty w wiadomości SMS, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie. Kod oraz numer PESEL należy podać w aptece celem zakupu leków. Warto pamiętać o tym, że nie ma możliwości zamówienia leków na receptę przez internet z dostawą do domu. W takiej sytuacji leki można zamówić do wybranej apteki.

Czas realizacji e-recepty zazwyczaj wynosi 30 dni, lecz na antybiotyki tylko siedem dni, dlatego warto o tym pamiętać. Czasami lekarze prowadzący wystawiają także receptę roczną, lecz zawsze pierwsze opakowanie musi być wykupione w przeciągu trzydziestu dni.

Ponadto rozpoczęta e-recepta nie może być zrealizowana w innej aptece, dlatego należy mieć tą kwestie na uwadze.

Usługi e-konsultacji lekarskiej nie polegają na sprzedaży recept, dlatego należy wiedzieć, że lekarz zawsze może odmówić wystawienia e-recepty.

Partnerem artykułu jest https://medspan.pl/


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY