tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLOWYCzy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa to jedna z najpopularniejszych substancji pobudzających. Jest spożywana niemal na całym świecie. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian tego napoju, a każda z nich posiada zarówno przeciwników, jak i oddanych miłośników. Bardzo często sięga się po kawę rozpuszczalną. Jej spożywanie budzi jednak wiele kontrowersji. Sprawdź, jak dokładnie ona powstaje i czy jest korzystna dla zdrowia.

Kawa rozpuszczalna – skąd się wzięła?

Wiele osób podkreśla, że do dziś nie wiadomo, kto dokładnie jest wynalazcą kawy rozpuszczalnej. Już około roku 1891 zaczęto tworzyć tego rodzaju napój. Kawa rozpuszczalna rozpowszechniła się jednak w 1930 roku, dzięki brazylijskiej firmie. Była to produkcja, którą pokochali żołnierze amerykańscy w czasie trwania drugiej wojny światowej. Napój stał się fenomenem przede wszystkim ze względu na prosty i szybki proces przygotowywania. Te dwie wartości przyczyniły się do tego, że kawa rozpuszczalna znalazła swoich ulubieńców i zaczęła być spożywana niemal na całym świecie. 

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Każdy proces produkcji ziaren kawy zmielonej polega na:

  • paleniu,
  • mieleniu,
  • parzeniu.

Parzenie ziaren odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (od 60 do 180 stopni), przy jednocześnie wysokim ciśnieniu. Stosunek wody do kawy wynosi tutaj 2:1. Sporo osób twierdzi, że kawa rozpuszczalna przypomina bardziej odwodniony ekstrakt z ziaren, niż prawdziwy napój z kofeiną. 

Kawa rozpuszczalna – z czego się składa?

Każda kawa rozpuszczalna różni się swoim składem. W skład kawy rozpuszczalnej najczęściej wchodzą:

  • kofeina,
  • cukry,
  • minerały (magnez, wapń, cynk),
  • przeciwutleniacze,
  • kwas szczawiowy. 

Wybierając tego rodzaju produkt, dobrze jest zwrócić uwagę na jego skład. Wiele kaw rozpuszczalnych posiada bowiem sztuczne barwniki i utleniacze, które nie przekładają się na dobry smak napoju. Wysokiej jakości produkty można znaleźć na przykład w sklepie internetowym Cafe Silesia.

Czy kawa rozpuszczalna szkodzi?

Niektórzy uważają, że kawa rozpuszczalna nie jest korzystna dla zdrowia, a jej regularne spożywanie może wręcz powodować wiele niekorzystnych skutków ubocznych. Trzeba podkreślić, że ten szybki w przygotowaniu napój posiada spore ilości akrylamidu. Jest to substancja, która powstaje na wskutek reakcji aminokwasów i cukrów w temperaturze wyższej niż 120 stopni. Akrylamid został zakwalifikowany do grupy czynników potencjalnie rakotwórczych, dlatego jego spożywanie należy znacznie ograniczać. Świeżo palona kawa również zawiera ten składnik, jednak w znacznie mniejszych ilościach. Mając do wyboru kawę rozpuszczalną i tę, która jest świeżo palona, zdecydowanie lepiej wybrać tą drugą. 

Kawa rozpuszczalna czy ziarnista? 

Zaznacza się, że produkt rozpuszczalny nie posiada tak dużo kofeiny, jak kawa świeżo palona. Zapewnia on zatem znacznie mniejszą dawkę pobudzenia. Eksperci podkreślają również, że bardziej intensywny smak napoju można uzyskać, wykorzystując jedynie świeżo mielone ziarna. Kawa ziarnista zachowuje bowiem swój aromat na znacznie większą ilość czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że przygotowywanie pobudzającego napoju za pomocą ziaren trwa nieco dłużej niż zalanie rozpuszczalnej mieszanki. Obecnie jednak istnieje wiele prostych i szybkich metod, które pozwalają na uzyskanie bardzo aromatycznej kawy.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE