sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Czy warto konsolidować kredyty?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Czy warto konsolidować kredyty?

Kredyty konsolidacyjne można powiedzieć na dobre “zadomowiły” się w ofercie polskich banków. W telewizji, internecie, a nawet w gazetach jest bardzo dużo ogłoszeń kredytów konsolidacyjnych. Banki zachwalają konsolidacje na wszystkie możliwe sposoby. Najpopularniejsze hasła reklamowe, które chyba każdy z nas kojarzy to np. “zmniejsz swoją ratę nawet o połowę” albo “obniżymy Twoje raty a dodatkowo damy gotówkę na dowolny cel”, “jeden kredyt zamiast wielu, jedna niższa rata”, “zamień kilka rat na jedną niższą”.

Ile prawdy jest w tych reklamach? Czym tak naprawdę jest kredyt konsolidacyjny?

Na początek krótka definicja. Kredyty konsolidacyjny – to po prostu kredyt gotówkowy, którego część idzie na pokrycie naszych obecnych rat. Konsolidacja oznacza połączenie kilku kredytów gotówkowych w jeden – najczęściej z niższą ratą. Konsolidować można wiele kredytów jak np. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt konsolidacyjny, limit odnawialny w koncie, karty kredytowe. Obowiązuje jedna zasada: można konsolidować kredyty, które są widoczne w BIK. Czyli nie ma możliwości włączenia do kredytu konsolidacyjnego pożyczek pozabankowych czy chwilówek. Kredytem konsolidacyjnym nie spłaca się również kredytu hipotecznego, ani kredytu firmowego.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Ile prawdy jest w reklamach i jak to możliwe, że dostajemy dodatkową gotówkę, a rata ulega obniżeniu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Bank znacząco wydłuży okres spłaty. Aby konsolidacja kredytów pozwoliła na uzyskanie niższej raty, bądź dodatkowej gotówki koniecznością jest rozłożenie kredytu na długi okres czasu. np na 10 czy 12 lat.

Podam przykład konsolidacji – łączymy 4 zobowiązania: kredyt gotówkowy na 4 lata – rata 570 zł, kredyt gotówkowy na 5 lat – rata 750 zł, kredyt odnawialny w koncie 15.000 zł, oraz karta kredytowa z limitem na 7.000 zł, do tego chcemy 20.000 zł gotówki. Da nam to razem ok 110.000 zł kredytu konsolidacyjnego. Szacunkowa rata kredytu konsolidacyjnego na kwotę 110.000 zł – przyjmując 12 letni okres spłaty to minimum 1400 zł miesięcznie. Jak widać na podanym przykładzie uzyskamy niższą ratę i otrzymamy dodatkową gotówkę, którą możemy wydać na dowolny cel. Jednak nic nie jest za darmo i jak wiadomo, banki muszą na kredytach zarabiać. W tym wypadku czerpią zyski z odsetek, które zobowiązujemy się spłacać jak w podanym przykładzie przez okres 12 lat.

kredyt konsolidacyjny - www.creditbanque.pl
kredyt konsolidacyjny – www.creditbanque.pl

Czy zatem prawdą jest, że kredyt konsolidacyjny jest świetnym interesem?

Cóż, według mnie zdecydowanie NIE. Prawdą jest, że banki niczego nie oferują z korzyścią dla klienta, tylko z korzyścią dla siebie. Na kredycie konsolidacyjnym tak naprawdę najwięcej zyskuje bank, a nie klient. Bank daje klientom złudzenie korzyści. Klientowi wydaje się, że płaci mniej. Ale jest to jedynie złudzenie, ponieważ przez wydłużenie okresu umowy de facto zapłacimy o wiele więcej odsetek.

Pojawia się więc kolejne pytanie: czy komuś w ogóle opłaca się konsolidować kredyty i czemu nadal tak wiele osób daje się nabrać na manipulacje banków?

Cóż prawda jest taka, że po kredyty konsolidacyjne najczęściej sięgają osoby, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań, a takich osób jest w Polsce coraz więcej. W tym wypadku nie jest to wybór tylko ostateczność. Klienci, którzy mają problemy z terminową płatnością rat, dzięki kredytowi konsolidacyjnemu mają szansę “zaoszczędzić” kilkaset złotych na inne domowe wydatki. Często kredyt konsolidacyjny jest jedynym rozwiązaniem dla osób którym grozi “wpadnięcie w spiralę zadłużenia”. W tej sytuacji, jest on jedyną szansą aby utrzymać płynność finansową, poprawić budżet domowy, czy uniknąć zajęć komorniczych.

Na koniec wskazówki dla tych, którzy jednak zmuszeni są skorzystać z kredytu konsolidacyjnego

Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że kredyt konsolidacyjny nie jest żadną super promocją. Dlatego zanim zdecydujecie się na konsolidację i dobranie dodatkowej gotówki przeanalizujcie swoją sytuację finansową. Pamiętajcie, że podpisując umowę kredytową na długi okres czasu odpowiadacie swoim majątkiem. To, że kredyt konsolidacyjny nie jest zabezpieczony hipoteką, nie oznacza, że w przypadku zaprzestania jego spłaty, bank nie zabierze nam np. mieszkania.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego? Tu myślę, że warto postawić na doświadczonych Doradców Finansowych. Ludzi, którzy nie chcą nas oszukać tylko faktycznie znają rynek i mogą wybrać najlepszą ofertę. Mogę polecić Wam Doradców Finansowych CREDIT BANQUE. Kredyt konsolidacyjny jest jedną z ofert tej firmy. Doradcy mają do dyspozycji wybór ofert ponad 10 banków, ważną zaletą jest również brak dodatkowych prowizji. Według mnie jest to lepszy wybór niż chodzenie od banku do banku i porównywanie ofert na własną rękę. W ten sposób możemy znacząco obniżyć sobie punktację w BIK, przez złożenie zbyt wielkiej ilości zapytań.


 

Polecamy również przeczytać:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

POPULARNE ARTYKUŁY