piątek, 22 listopada, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czym jest Kubernetes?

Współcześnie tworzy się coraz bardziej zaawansowane i rozbudowane aplikacje. Obejmują zazwyczaj wiele kontenerów na różnych serwerach, przez co zapanowanie nad nimi jest dość trudne. Specjalna platforma pozwala jednak łatwo i wygodnie zarządzać całością. Wyjaśniamy, czym jest Kubernetes i dlaczego warto z niego korzystać!

Czym jest Kubernetes?

Kubernetes (κυβερνήτης, gr. sternik, kapitan, pilot, gubernator), znany też pod nazwami „K8s” lub „K-eights”, to platforma w formie oprogramowania typu open-source, przeznaczona do wdrażania kontenerów, a także skalowania i zarządzania uruchomionymi na nich aplikacjami. Projekt powstał w 2014 roku, z inicjatywy pracowników Google, ale obecnie jest rozwijany przez organizację Cloud Native Computing Foundation.

Jak działa Kubernetes?

Platforma Kubernetes współpracuje z różnymi narzędziami kontenerowymi, m.in. Dockerem. Jest również kompatybilna z większością chmur publicznych oraz usług dostarczanych w modelu PaaS oraz IaaS. Udostępnia również własny zestaw narzędzi umożliwiających wdrażanie, utrzymywanie i skalowanie aplikacji w oparciu o procesor, pamięć lub inne,  niestandardowe parametry.

Kubernetes posiada interfejs API, dzięki któremu można w pełni zarządzać kontenerami i aplikacjami, mając wpływ na to, kiedy, jak i gdzie będą uruchamiane. Kontroluje zasoby obliczeniowe i pamięciowe, traktując je jako obiekty. Na ich podstawie planuje działanie kontenerów, które są grupowane w zasobniki (podstawowa jednostka operacyjna platformy), które mogą być łatwo skalowane do odpowiedniego stanu. Przy tym cały czas kontroluje ich kondycję oraz pozwala aplikacjom automatycznie je poprawiać, poprzez replikowanie kontenerów czy ich ponowne uruchamianie.

Dzięki platformie Kubernetes można także m.in., zautomatyzować odnajdywanie usług, śledzić alokację zasobów, zrównoważyć obciążenie czy wprowadzić skalowanie w oparciu o wykorzystanie zasobów obliczeniowych.

Platformę Kubernetes można wykorzystywać przy wielu inicjatywach, wymagających pracy z wielkimi aplikacjami i kontenerami, np. przy tworzeniu, gromadzeniu i analizowaniu zdjęć VHR. Więcej na ten temat można znaleźć na: https://cloudferro.com/chmura-eo/zdjecia-vhr/.

Dlaczego warto korzystać z platformy Kubernetes?

Konteneryzowane aplikacje są trudne w utrzymaniu, ponieważ zwykle są wdrożone na różnych maszynach. Dzięki platformie Kubernetes można o wiele łatwiej nimi zarządzać, planując ich działanie, skalując je itp. Środowisko to pozwala zautomatyzować wiele procesów oraz jest wyjątkowo przyjazne programistom. Sprzyja nie tylko prawidłowej pracy aplikacji, ale też pomaga je rozwijać i rozbudowywać.

Korzystanie z platformy Kubernetes jest także bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli skorzysta się ze wsparcia dostawcy chmurowego, takiego jak CloudFerro, płaci się tylko za faktycznie wykorzystywaną, podstawową infrastrukturę, moc obliczeniową i pamięć masową.

Pełną ofertę CloudFerro można sprawdzić na: https://cloudferro.com/.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY