Lekarze o tej specjalizacji zajmują się choroba układu dokrewnego. Oznacza to, iż wszelkie zaburzenia w gospodarce hormonalnej, która powiązana jest z gruczołami dokrewnymi, do których należą chociażby tarczyca, trzustka, czy jajniki, należy skonsultować z endokrynologiem. Rozwój poszczególnych schorzeń tego układu częściowo powiązany jest z uwarunkowaniami genetycznymi, ale też wiekiem lub dietom.
Kiedy wskazana jest wizyta u endokrynologa
Wiele osób kojarzy endokrynologów przede wszystkim z dolegliwościami z tarczycą. I oczywiście jest to skojarzenie trafne. Jednak lekarz ten posiada o wiele głębszą i szerszą wiedzę. Może również pomóc w wielu innych dolegliwościach. W szczególności tych, które dotyczą gospodarki hormonalnej.
Narządy, które tworzą układ dokrewny to tarczyca, przytarczyca, przysadka mózgowa, nadnercza, jądra, jajniki, trzustka, ale również łożysko u kobiet w ciąży. Ich zadaniem jest wydzielanie konkretnych substancji, które następnie są transportowane prze krew do narządów i tkanek. Innymi słowy narządy układu dokrewnego odpowiadają nie tylko za wydzielanie hormonów, ale też kontrolę nad tym procesem.
Dlatego wszelkiego rodzaju zaburzenia układu dokrewnego należy skonsultować z endokrynologiem. Jednym z głównym zaburzeń jest zbyt niska lub nadmierna produkcja hormonów. W niektórych sytuacjach wynika to z powodu wystąpienia choroby nowotworowej.
Diagnoza endokrynologa sprowadza się do lokalizacji przyczyny zaburzenia w funkcjonowaniu układu. Po serii badań, które najczęściej są niezbędne do trafnej diagnozy, endokrynolog wdraża również proces leczenia. Wiele z dolegliwości, które dotyczą układu dokrewnego, ma charakter złożony. Dlatego endokrynolodzy często posiadają dodatkową specjalizację, jak na przykład ginekolog-endokrynolog.
Wizyta u endokrynologa – kiedy warto się umówić?
Z uwagi, iż układ dokrewny składa się z kilku narządów, które pełnią bardzo ważną funkcję, dolegliwości z nim związane dają różne objawy. Jednak wśród najczęściej powtarzających się znajdują się zmęczenie i ogólne osłabienie. W pierwszej kolejności jednak należy umówić się na spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad, na podstawie którego wypisuje następnie skierowanie wraz ze wstępnym rozeznaniem.
dzięki za artykuł, będę wiedziała do kogo mam się udać z problemami hormonalnymi