Łąki kwietne stają się bardzo popularne w ogrodach przydomowych oraz w miastach. To założenie ma wiele zalet, wygląda niesamowicie i jest ekologiczne. Kwiaty łąkowe są bardzo odporne na trudne warunki, wytrzymują okresowe niedobory wody oraz przyciągają owady zapylające. Łąka nie wymaga częstej pielęgnacji, rośnie samodzielnie i nie trzeba jej regularnie kosić, nawozić oraz opryskiwać preparatami chemicznymi.
Zalety wysiania łąki kwietnej
Kwiaty łąkowe w ogrodach to prawdziwa uczta dla oczu oraz dla… uszu, ponieważ barwne kwiaty przyciągają owady zapylające — pszczoły, bzygi, trzmiele oraz kolorowe motyle. Wysianie łąki w swoim ogrodzie ma ogromne znacznie dla bioróżnorodności, a bogactwo gatunków roślin i owadów pomaga walczyć ze szkodnikami. Dorosłe formy owadów drapieżnych żywią się nektarem, dlatego pojawiają się tam, gdzie występuje dużo kwitnących roślin. Larwy tych owadów żywią się mszycami, mączlikami oraz innymi, drobnymi owadami, które często są szkodnikami roślin.
Łąka kwiatowa to również duża oszczędność czasu — raz wysiana i właściwie pielęgnowana będzie w ogrodzie przez długi czas. Kwiaty wysiewają się same, dlatego łąkę należy kosić tylko raz — po przekwitnięciu kwiatów i dojrzeniu nasion. Brak konieczności częstego koszenia łąki pozwala oszczędzać również pieniądze, a łąka wygląda atrakcyjnie przez wiele miesięcy. To założenie coraz częściej pojawia się w miastach, na skrajach dróg oraz w parkach.
Gatunki kwiatów na łące kwietnej
Na łące występują zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie oraz byliny. Wśród nasion w gotowych mieszankach znajdują się gatunki znane z pól i łąk. Są to chabry, krwawniki, cykoria podróżnik, wieloletnia szałwia, przetacznik, goździki oraz wiązówka. Rośliny mają zbliżone wymagania, z reguły dobrze znoszą warunki panujące latem, czyli wysoką temperaturę oraz suszę. Niekiedy w gotowych mieszankach znajdują się rośliny jednoroczne, znane z rabat kwiatowych — jest to kosmos oraz nagietek lekarski. Wśród znanych roślin kwitnących występują także trawy. Dzięki temu całość wygląda bardzo atrakcyjnie i do złudzenia przypomina naturalną łąkę.
Bardzo pięknie prezentują się maki polne na łąkach kwietnych. Rośliny zakwitają dość wcześnie, dzięki temu łąka wygląda atrakcyjnie już wiosną. Maki jednak należy dosiewać co jakiś czas. Aromatyczne rośliny, takie jak lebiodka, żywokost lekarski oraz szałwia są świetnym surowcem do tworzenia swoich mieszanek ziołowych. Rośliny łąkowe bardzo ładnie wyglądają w wazonach, a niektóre gatunki nadają się do suchych bukietów.
Zasady pielęgnacji łąki kwietnej
Łąki kwietne warto wysiewać w miejscach nieuczęszczanych, najlepszym terminem na wysiew jest wczesna wiosna. Podłoże należy dobrze przygotować — trzeba je odchwaścić, wyrównać. Nie zaleca się stosowania nawozów użyźniających glebę, ponieważ nawóz może powodować zagłuszanie roślin przez gatunki o silnym wzroście. Po wysianiu nasion glebę należy podlać, to ułatwi wschody roślin. Dużą zaletą tego założenia jest brak konieczności odchwaszczania roślin po wykiełkowaniu. Nasiona można wysiać w listopadzie, ale rośliny wykiełkują dopiero wiosną.
Łąki kwietne kosi się jedynie raz w roku. Najlepiej zrobić to pod koniec lipca. Większość roślin zawiąże już owoce oraz nasiona. Zbyt wczesne skoszenie łąki sprawi, że niektóre gatunki nie pojawią się już w następnych latach. Pokos należy zostawić na łące, aby nasiona zdążyły się wysypać, dopiero potem można zebrać trawę. Warto zaznaczyć, że regularne nawadnianie roślin nie jest koniecznością, ale poprawia kondycję roślin i wpływa na wygląd łąki. Kwiatów łąkowych nie trzeba nawozić, nie wolno również stosować herbicydów.a
Autor publikacji Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu. |