sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak przygotować dziecko do badania urologicznego

U dzieci choroby urologiczne zazwyczaj wynikają z wad wrodzonych. Można je dzisiaj zdiagnozować już na etapie ciąży, przed narodzinami dziecka, dzięki prenatalnym badaniom USG. Wczesna diagnostyka bardzo zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie, a w przypadku tych najmłodszych pacjentów odpowiednim wyborem będzie urolog dziecięcy.

Jakie choroby urologiczne dotykają dzieci?

Przyczyną choroby układu moczowo-płciowego u dziecka najczęściej jest wada wrodzona. Wśród schorzeń diagnozowanych u pacjentów poniżej 18 roku życia wymienia się wnętrostwo, spodziectwo, wodniak powrózka nasiennego albo wodniak jądra, przepuklina pachwinowa, prącie pogrążone, kamica moczowa, stulejka, stany zapalne wynikające z przyklejenia napletka, poszerzenie górnych dróg moczowych, nawracające infekcje układu moczowego, moczenie nocne i dzienne.

Diagnozowaniem tych schorzeń zajmuje się urolog dziecięcy. Badania pod tym kątem przeprowadzane są już u noworodków oraz w okresie prenatalnym. Typowe objawy to ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, nieprawidłowy wygląd narządów, obecność krwi w moczu, częsta potrzeba korzystania z toalety, warto też mieć na uwadze, że przy niektórych chorobach urologicznych objawy niekoniecznie koncentrują się wokół układu moczowo-płciowego – dziecko boleć może brzuch albo okolica krzyżowo-lędźwiowa, pojawia się gorączka, chory nie ma apetytu. Do urologa dziecięcego należy się też wybrać w sytuacji, gdy nie dziecko nie odczuwa dyskomfortu podczas oddawania moczu i nic go nie boli, jednak wyniki badań moczu odbiegają od normy.

Jak wygląda badanie urologiczne?

Szpital Mazovia przeprowadza pełną diagnostykę schorzeń urologicznych oraz wykonuje u dzieci operacje wielu schorzeń. Jeśli wadę wrodzoną wykaże badanie prenatalne, noworodek od razu trafia do specjalistycznego ośrodka i tam podejmowana jest decyzja co do dalszego leczenia.

Dzieci już urodzone bada urolog dziecięcy. Wizyta zaczyna się od wywiadu z rodzicami, plus dodatkowo odbywa się jeszcze rozmowa z maluchem, gdy jest ono już na tyle duże, by rozumieć zadawane mu pytania. Po wywiadzie często przeprowadzane jest badanie palpacyjne jamy brzusznej oraz oględziny narządów moczowo-płciowych, a diagnostykę uzupełniają badania laboratoryjne moczu oraz badania obrazowe. Przed badaniem urodynamicznym dziecko powinno mieć naturalnie wypełniony pęcherz, ale nie musi być na czczo. Dzień przed badaniem należy podać czopek przeczyszczający.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY