czwartek, 23 maja, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jaką wiertarkę wybrać?

Wybór wiertarki nie jest prostym zadaniem. Liczba rozmaitych urządzeń tego typu dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Przeczytaj nasz krótki poradnik i wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie!

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma Ci służyć wiertarka. Jeśli chcesz od czasu do czasu wywiercić kilka otworów w ścianie, możesz wybrać proste i niedrogie narzędzie o niewielkiej mocy bez dodatkowych funkcji. Z kolei jeśli planujesz generalny remont mieszkania lub wiertarka jest Ci niezbędna do pracy, przyda Ci się najlepsza wiertarka udarowa. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki.

Jaką moc wiertarki wybrać?

Do podstawowego użytku odpowiednia będzie wiertarka o mocy 700-800 W – wystarczy, żeby wywiercić otwór w drewnie czy w betonowej ścianie. Jeśli planujesz dłuższy remont, taka moc może być niewystarczająca, a kucie lub przewiercanie się przez żelbeton bardzo męczące. Do takiego użytku lepiej wybrać urządzenie o mocy ok. 1000 W lub więcej.

Moment obrotowy wiertarki

Warto pamiętać o często pomijanym, a istotnym parametrze, czyli momencie obrotowym. Im większy moment obrotowy, tym twardszy materiał wiertarka będzie mogła przewiercić. Innymi słowy: im wyższy moment obrotowy, tym większy opór materiału wiertarka będzie w stanie pokonać. Do wygodnego wiercenia w betonie wystarczy wiertarka o mocy 20-30 Nm. 

Wiertarka udarowa czy bezudarowa?

Wiertarki bezudarowe sprawdzą się do amatorskich prac domowych. Lekkie i poręczne, stosunkowo niedrogie, pozwolą bez trudu wywiercić dziurę w miękkim materiale. 

Do wiercenia otworów w twardych materiałach takich jak beton czy płyty ceramiczne przyda się wiertarka udarowa. Narzędzia udarowe mogą wykorzystywać jeden z dwóch systemów: udar mechaniczny lub pneumatyczny. Zaletą udaru mechanicznego są niewielkie rozmiary. Wadą – konieczność wywierania nacisku podczas wiercenia oraz bardzo duży hałas.

Wiertarki z udarem pneumatycznym nie wymagają użycia siły podczas pracy, jednak wytwarzają dość mocne drgania. 

Jeśli często wykonujesz prace poza domem, np. w ogrodzie rozważ zakup wiertarki akumulatorowej, która nie wymaga podłączenia do prądu. Szeroki wybór narzędzi akumulatorowych znajdziesz na: https://mightyseven.pl/pol_m_Narzedzia-Akumulatorowe-8295.html.

A może młotowiertarka?

Urządzeniem, które wypełnia lukę między młotem udarowym, a wiertarką jest młotowiertarka. Posiada ona zarówno funkcję kucia, jak i wiercenia, jest zatem dużo bardziej uniwersalna niż zwykła wiertarka. Jest jednak dużo masywniejsza, nie nadaje się więc do prac wymagających precyzji lub wykonania pojedynczego otworu. W tym celu o wiele lepiej sprawdzi się tradycyjna wiertarka.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY