środa, 17 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jakie są najczęstsze błędy w stosowaniu pułapek na myszy?

Myszy i szczury w domu to problem, który bardzo często pojawia się w domach usytuowanych na wsiach w okresie jesienno-zimowym, kiedy to gryzonie poszukują schronienia przed chłodem oraz łatwego dostępu do pożywienia. Bywają jednak źródłem groźnych chorób, ponieważ zanieczyszczają żywność. Należy je bezwzględnie tępić – ale jak nie popełniać popularnych błędów przy stosowaniu pułapek?

Dlaczego należy tępić gryzonie w domu?

Mogą je zwabić nie tylko resztki pożywienia, ale również śmieci w niezabezpieczonych pojemnikach. Są w stanie dostać się do domu przez bardzo małe otwory w elewacjach i zdarza się, że zakładają całe rodziny. Szczury oraz myszy oprócz przenoszenia chorób robią też wiele złego w domach – przegryzają sprzęty, kable, opakowania, wygryzają dziury w drewnianych ścianach czy styropianie ocieplającym je, powodując spore straty. Profilaktyka, czyli zachowywanie czystości w kuchni i śmietnikach oraz uszczelnianie otworów to podstawa, jednak trzeba też pomyśleć o skutecznych sposobach na zwalczanie. Klasyczne pułapki na myszy to najłatwiejszy z nich, jednak wymagający częstej kontroli. Pozwalają one zwabić zwierzę i unieruchomić – jak robią to wersje klejowe. Złapanie dorosłego osobnika ogranicza możliwości rozrodcze gryzonia i sprawia, że populacja zmniejsza się.

Jakich błędów unikać?

Podstawowy błąd to umiejscowienie pułapki w strefie, w której zwierzęta raczej nie będą chodziły – na przykład zbyt blisko miejsc, w których często chodzą ludzie. Lepszym wyborem będą trudniej dostępne kryjówki – za lodówką, pod szafką, blisko ścian zewnętrznych. Nie trzeba również od razu nastawiać pułapki. Warto dać gryzoniom przyzwyczaić się przez pewien czas do niej, ustawiając obok kawałki sera czy pieczywa, aby oswoiły się z jej obecnością i chętniej tam podchodziły. Dobrym pomysłem jest także unikanie dotykania łapki rękoma – myszy i szczury mają dobry węch i jeśli wyczują zapach człowieka, mogą być skłonne do omijania jej, nawet mimo wystawionego smakowitego kąska. Błędem może być też rezygnacja z pułapek, gdy uda się złapać na nie kilka zwierząt. Na wszelki wypadek warto mieć jedną lub dwie w domu przez cały czas w dość widocznym miejscu, aby kontrolować, czy problem nie nawraca.

Jak skutecznie pozbyć się szkodników?

Niektórzy preferują stosowanie żywołapek, które wabią zwierzęta, ale ich nie uśmiercają – dając możliwość swobodnego wypuszczania myszy czy szczurów z dala od ludzkich siedzib. To rozwiązanie o wiele bardziej humanitarne, jednak wymagające nieco zaangażowania z naszej strony. Klejowe pułapki na szczury i myszy działają skutecznie, unieruchamiając zwierzęta, ale nie zabijając. Można odkleić gryzonia, polewając miejsca styku olejem roślinnym, łapiąc do klatki i wypuszczając na polach. Taka metoda zwalczania gryzoni jest dobrym wyborem na wsiach i poza miastem, gdzie istnieje mnóstwo miejsc, do których z powodzeniem można wypuścić zwierzęta, nie narażając pobliskich domostw na ich ponowne wtargnięcie do nich.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY