piątek, 22 listopada, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jakie są najskuteczniejsze metody usuwania kamienia nazębnego

Odkładanie się kamienia nazębnego to problem, który dotyczy większości Polaków. Wpływ na to ma nie tylko nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale również spożywanie niektórych pokarmów. Nadmiar kawy, zielonej herbaty, wina, czy papierosów ma znaczący wpływ na powstawanie kamienia. Defekt ten wpływa na wygląd, a także zdrowie zębów. Z tego powodu przynajmniej raz w roku warto poddać się zabiegowi usuwania kamienia.

Jak powstaje kamień nazębny?

Płytka bakteryjna pojawia się najczęściej w trudno dostępnych przestrzeniach jamy ustnej. Podczas niedokładnego szczotkowania zębów, osad nie zostaje prawidłowo usunięty i z czasem ulega mineralizacji. Wówczas można się go pozbyć tylko w gabinecie stomatologicznym. Problem z kamieniem nazębnym dotyczy również palaczy oraz miłośników kawy i herbaty. Obecność cukrów prostych w diecie również przyspiesza odkładanie się płytki. U osób narażonych na powstawanie kamienia nazębnego, zabieg jego usuwania należy wykonywać nawet kilka razy w roku.

Na czym polega skaling u dentysty?

Obecnie kamień nazębny można usunąć w prosty i precyzyjny sposób. Wykorzystuje się do tego zabieg skalingu. Urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe skutecznie odrywa płytkę nazębną. Ulega ona skruszeniu, po czym odpada od powierzchni zęba. Metoda ta cieszy się obecnie największą popularnością, chociaż dla części pacjentów jest ona dość nieprzyjemna. Dotyczy to głównie osób, u których kamień nazębny dostał się pod powierzchnię dziąseł. Wówczas konieczne jest wyczyszczenie również tych przestrzeni. W niektórych przypadkach złogi kamienia znajdują się tak głęboko, że stomatolog musi wykonać nacięcie chirurgiczne dziąseł. Zabieg ten wykonuje się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego.

U niektórych pacjentów przeprowadzenie skalingu jest niemożliwe. Dotyczy to osób z chorobami serca, oczu, osteoporozą, czy kobiet w ciąży. W takich przypadkach stosuje się usuwanie kamienia metodą mechaniczną, chemiczną lub z użyciem lasera. Ostatnia z tych metod cieszy się dużą precyzją i jest wykonywana w najkrótszym czasie.

Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego?

Niezależnie od nawyków żywieniowych oraz osobistej higieny jamy ustnej, skaling warto wykonywać raz do roku. Ryzyko pojawiania się kamienia nazębnego można jednak znacząco zmniejszyć, stosując się do zaleceń stomatologa. Dobrym pomysłem dla pacjentów, którzy narzekają na wygląd swojego uzębienia, jest ograniczenie spożycia kawy, herbaty, cukru, czy palenia papierosów. Istotna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Osoby cierpiące na szybsze odkładanie się płytki nazębnej powinny sięgnąć po dedykowane pasty. Dobrym pomysłem jest również wymiana zwykłej szczoteczki na elektryczną.

Trudno dostępne przestrzenie między zębami można natomiast wyczyścić, stosując nić dentystyczną. Kamień nazębny jest dolegliwością, która bezpośrednio wpływa na zdrowie jamy ustnej oraz wygląd zewnętrzny. Odpowiednia pielęgnacja uzębienia oraz częste wizyty u stomatologa pozwolą uniknąć pojawienia się problemu lub umożliwią szybkie jego rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z hippolit.pl

 


 

śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY