Wbrew powszechnej opinii kłopoty ze słuchem nie dotyczą tylko starszych osób, choć oczywiście w tej grupie wiekowej znacznie się nasilają. Niedosłuch negatywnie odbija się na codziennym życiu i relacjach międzyludzkich, dlatego warto poznać jego pierwsze symptomy, aby odpowiednio wcześnie udać się na badania. Oto objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.
Problemy z usłyszeniem wypowiedzi innych osób
Jeśli zauważysz, że zbyt często prosisz rozmówców, aby powtórzyli swoją wypowiedź i uważasz, że mówią niewyraźnie, może to oznaczać, że twój słuch uległ pogorszeniu. Problem ten nasila się wtedy, gdy rozmowie towarzyszy hałas lub prowadzona jest w większej grupie.
Częste zwiększanie głośności radia czy telewizora
Na to, że zbyt często nastawiasz głośno odbiornik radiowy lub TV, zazwyczaj zwrócą ci uwagę inni domownicy, ponieważ samemu można tego nie dostrzec. Jeżeli już kilka osób zauważyło tę prawidłowość, może to być jeden z pierwszych objawów niedosłuchu.
Problem ze zlokalizowaniem kierunku, z którego dochodzi dźwięk
To kolejny objaw mogący świadczyć o tym, że twój słuch się pogarsza. Jeśli słyszysz jakiś dźwięk, ale często nie umiesz wskazać jego źródła, to sygnał, który powinien cię skłonić do wizyty u specjalisty.
Słaba słyszalność rozmów telefonicznych
Rozmowy telefoniczne to dziś codzienność. Jeśli zauważyłeś, że od pewnego czasu nawet wtedy, gdy rozmawiasz w cichym pomieszczeniu, coraz gorzej rozumiesz to, co mówi druga osoba, sprawdź nie tylko aparat telefoniczny, ale przede wszystkim swój słuch.
Szumy uszne
Szumy uszne odczuwane są jako piski, brzęczenie czy dzwonienie, którego nie słyszy nikt inny. Choć nie zawsze, to jednak bardzo często są objawem ubytku słuchu, dlatego lepiej ich nie lekceważyć.
Niesłyszenie niektórych dźwięków
Jeśli zauważysz, że nie usłyszałeś pukania do drzwi, dźwięku dzwonka czy telefonu i sytuacja ta coraz częściej się powtarza, również powinno to być sygnałem, do tego, aby zbadać słuch.
Niepoprawne odpowiadanie na pytania
Może się zdarzyć, że w trakcie rozmowy źle odpowiadasz na zadane pytania, przekręcając sens wypowiedzi rozmówcy. Przyczyną najczęściej jest to, że nie dosłyszałeś jakiegoś słowa i zamieniłeś je na inne np. zdanie: „co kupiłeś?” zinterpretowałeś, jako „co robiłeś?”.
Kiedy udać się na badanie słuchu?
Przedstawione objawy, należą do najczęstszych wśród tych, które mogą świadczyć o pogarszającym się słuchu. O wielu z nich prawdopodobnie poinformują cię bliscy, bo samodzielnie trudno je zauważyć. Jeżeli występują u ciebie któreś z opisanych symptomów, a w dodatku zaczynają się powtarzać, nie zwlekaj z podjęciem decyzji o udaniu się na badania! Chcąc upewnić się, że twoje podejrzenia są zasadne, możesz przeprowadzić w domu testy słuchu online, które są całkowicie darmowe, szybkie i nie wymagają specjalnego przygotowania. Oczywiście nie są one tak miarodajne, jak te przeprowadzane w specjalistycznym gabinecie, ale pomagają we wstępnej ocenie poziomu słyszenia oraz mogą być dodatkowym argumentem skłaniającym do tego, aby skorzystać z profesjonalnej porady.