Niedawno urodziłaś dziecko? Po porodzie zdarza Ci się popuszczać? Dowiedz się, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, a także jak pożegnać się z tym problemem.
Poród a nietrzymanie moczu
Ciąża i poród to jedne z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu. Najczęściej młode mamy borykają się z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Charakteryzuje się on mimowolnym wyciekiem moczu w sytuacjach wysiłku fizycznego. Mowa tutaj zarówno o treningach, jak i zdecydowanie mniejszym wysiłku, jak np. kichanie czy kaszel. Niekontrolowane popuszczanie to problem dość uciążliwy szczególnie dla młodych mam, które często muszą być w pełnej gotowości do opieki nad swoim dzieckiem. Nietrzymanie moczu często uniemożliwia im także kontakty towarzyskie.
Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie
Nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się wskutek zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży, a także wskutek samego porodu. Mięśnie dna miednicy ulegają znacznemu osłabieniu ze względu na ciężar, jaki podtrzymują. Wzrost masy ciała oddziałuje na mięśnie oraz więzadła, które z czasem mogą stać się znacznie mniej elastyczne. Najczęściej popuszczanie moczu po porodzie pojawia się u kobiet, które urodziły dzieci ważące ponad 4 kg bądź mają za sobą już kilka porodów.
Jak sobie pomóc?
Nietrzymanie moczu tuż po porodzie może z czasem ustąpić samoistnie. Potrzeba jednak czasu na to, by organizm odpowiednio się zregenerował i mięśnie powróciły do stanu sprzed ciąży. Jeżeli jednak problem jest zbyt uciążliwy i zależy Ci na tym, by czuć się komfortowo, możesz skorzystać z rozwiązań dostępnych na rynku. Mowa tutaj zarówno o wkładkach czy podpaskach higienicznych, jak i tamponach na nietrzymanie moczu. Jest to innowacyjny produkt, który zapewnia maksymalny poziom komfortu. Tampony wykonane są z wysokiej jakości pianki PVA, która jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Wprowadzone do pochwy dociskają ściankę cewki moczowej, co zapobiega wyciekaniu moczu i zapewnia spokój do 12 godzin. Tampony na nietrzymanie moczu marki Uritam dostępne są w kilku rozmiarach i mogą być stosowane codziennie bądź jedynie w te dni, w których potrzebujesz czuć się pewnie i niezwykle komfortowo.
Leczenie nietrzymania moczu
Zdarza się jednak, że czas powrotu do pełnej sprawności znacznie się wydłuża. Jeżeli popuszczanie przybiera na sile, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. NTM można leczyć elektrostymulacją, biofeedbackiem czy też środkami farmakologicznymi. W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny. Bardzo ważnym aspektem jest także samodzielne ćwiczenie mięśni dna miednicy, a także nierezygnowanie z aktywności fizycznej. Nie muszą być to od razu mordercze treningi. Na początek wystarczające będą dłuższe spacery. Istotne jest także dbanie o higienę intymną, które opiera się zarówno na regularnym podmywaniu, jak i noszeniu bielizny wykonanej z naturalnych materiałów np. z bawełny.
Jeżeli planujesz ciążę, już na samym początku umów się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przygotuje dla Ciebie specjalny plan ćwiczeń, mający na celu wzmocnienie odpowiednich partii mięśniowych. Współpraca ze specjalistą pomoże uniknąć niechcianych komplikacji i pomoże w szybszym powrocie do formy sprzed ciąży.