niedziela, 21 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Płatności przez Internet. Zasady bezpieczeństwa

Za pośrednictwem Internetu można kupić właściwie wszystko bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż nie tylko nie trzeba tracić czasu na wychodzenie do sklepu stacjonarnego, ale też zakupy zostaną dostarczone pod same drzwi. Obawy pojawiają się w momencie płatności online. Wiele konsumentów boi się o atak cyberprzestępcy i unika korzystania z bankowości elektronicznej. Co robić, aby płatności internetowe były jak najbardziej bezpieczne?

Sprawdzone metody

Pierwszym krokiem do bezpiecznych płatności online powinno być świadome wybranie zaufanej instytucji płatniczej, która umożliwia taką formę transakcji. Zazwyczaj są to banki, ale usługi płatnicze mogą również świadczyć agencje rozliczeniowe oraz inne podmioty posiadające licencję.

Specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego mówi: Jeśli konsument chce się upewnić, czy dana instytucja spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, może sprawdzić, czy widnieje ona na liście Komisji Nadzoru Finansowego, albo w rejestrze Narodowego Banku Polskiego. Obecność na listach dowodzi jakości świadczonych usług.

Kolejnym krokiem do bezpiecznych zakupów online jest weryfikacja braku zagrożeń ze strony pośrednika. Przestępcy potrafią niezwykle wiarygodnie podrobić adres strony. Nawet jeśli na początku nazwy HTTPS widnieje zielona kłódka, warto dodatkowo kliknąć w ten symbol i sprawdzić, czy dokonujemy płatności na docelowej stronie, czy na stronie hakera.

Dobrą praktyką jest nie korzystanie z bankowości elektronicznej i dokonywania płatności online za pomocą publicznych hotspotów. Korzystając z Internetu udostępnianego przez kawiarnię, galerię handlową, albo uczelnię, ryzyko zostania ofiarą przestępstwa wzrasta. Haker ma bowiem możliwość utworzenia sieci o neutralnie brzmiącej nazwie, modyfikowania stron internetowych i kradzieży numeru konta bankowego oraz danych do logowania do instytucji płatniczej.

Dodatkowe zabezpieczenia

Dobrym pomysłem w przypadku chęci dokonywania płatności przez Internet jest zainstalowanie na urządzeniu sprawdzonego programu antywirusowego, który ostrzeże o zaistniałych nieprawidłowościach.

Ponadto, jeśli dane do przelewu są wysyłane np. na adres e – mail, przy kopiowaniu numeru konta bankowego dobrze jest sprawdzić kilkukrotnie jego prawidłowość. Najpierw zaraz po wklejeniu i później po dokonaniu transakcji. Ostrożność w tej kwestii jest istotna, ponieważ cyberprzestępca może podmienić kopiowany numer konta na swój. Jeśli jest taka możliwość, wybierając sposób płatności, mniej ryzykowną opcją są tzw. szybkie przelewy, w których numer konta odbiorcy wypełniany jest automatycznie przez sklep.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY