sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Pomoc kuchenna i jej obowiązki

Pomocnik kucharza wykonuje różnorodne zadania. Zakres jego obowiązków dotyczy przede wszystkim zapewnienia wsparcia kucharzowi w przygotowywaniu zarówno posiłków, jak i miejsca pracy. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się pomoc kuchenna i dowiedz się, jakimi cechami powinna dysponować osoba na tym stanowisku.

Pomoc kuchenna – zakres czynności

Pomoc kuchenna znajdzie zatrudnienie w restauracjach, pubach, barach, hotelach, pensjonatach, firmach cateringowych i na stołówkach. Możliwość awansu na kucharza zachęca do pracy w charakterze pomocy kuchennej, którą najczęściej podejmują uczniowie szkół gastronomicznych oraz studenci. Głównym zadaniem pomocnika jest udzielanie doraźnego wsparcia szefom kuchni i innym kucharzom, a także zapewnienie dogodnych warunków na ich stanowiskach pracy. Jeśli w kuchni zajdzie konieczność wykonania różnego rodzaju prac porządkowych, to z pewnością również zostaną one zlecone pomocnikowi.

Do profesjonalnego wykonywania obowiązków pomocnika niezbędny będzie modny, komfortowy i funkcjonalny strój. Tedmar to producent i dystrybutor wysokiej jakości ubrań do pracy, którego oferta wyróżnia się oryginalnym charakterem, najwyższą wygodą i niesamowitą trwałością. 

Wsparcie w przygotowywaniu posiłków

Pomoc kuchenna jest odpowiedzialna za właściwe naszykowanie składników niezbędnych do przygotowania potraw, czyli np. rozbiórkę i krojenie mięsa, a także mycie, obieranie, szatkowanie czy siekanie owoców oraz warzyw. Zadaniem pomocnika może być także porcjowanie oraz dekorowanie dań przyrządzonych przez kucharza. Zakres obowiązków obejmuje także zabezpieczanie przed zepsuciem surowców, półproduktów oraz potraw. Pomocnik może również zaproponować kucharzowi swoje innowacyjne pomysły i wdrażać z jego pomocą nowe przepisy, aby urozmaicić dotychczasowe menu lokalu.

Dbanie o porządek na stanowiskach pracy

W zakresie kompetencji pomocnika jest także utrzymanie schludności w kuchni oraz na zapleczu. Dlatego zajmuje się on regularnym czyszczeniem sprzętu do przygotowywania potraw, sprzątaniem blatów i myciem podłóg. Realizuje także czynności tj.: zmywanie naczyń i systematyczne uzupełnianie środków czystości.

Wykonując swoje obowiązki, bezwzględnie należy przestrzegać procedur oraz zasad BHP. Każda osoba pracująca w kuchni powinna dostosować się do wyznaczonych standardów oraz prezentować się nienagannie. Wysokiej jakości odzież kucharska zapewnia pracownikom kuchni bezpieczeństwo i komfort pracy. 

Pomoc kucharza – cechy 

Osoby ubiegające się o stanowisko pomocnika kucharza z reguły mogą pochwalić się wykształceniem kierunkowym, choć nie zawsze jest to warunek konieczny. Często posiadają także doświadczenie w pracy w branży gastronomicznej. Profesjonalny pomocnik fascynuje się światem gastronomii i wyróżnia się kreatywnością, zaangażowaniem oraz sumiennością. Pożądana jest także sprawność w działaniu. Niezbędna będzie również wysoka kultura osobista. W tej roli idealnie odnajdą się komunikatywne osoby, które potrafią pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole. Przydatna będzie także dokładność i rozwinięty zmysł estetyczny, pozwalające na rzetelne realizowanie powierzonych zadań. Praca na tym stanowisku jest związana z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, dlatego dobrze widziana jest podzielna uwaga. 

Ze względu na kontakt z żywnością od kandydatów wymagana jest aktualna książeczka sanitarno-epidemiologiczna, potwierdzająca brak chorób zakaźnych. 

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY