wtorek, 15 października, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Zamrożenie cen prądu w 2024 roku – jakie limity obowiązują?

W ciągu ostatnich lat ceny prądu poszybowały w górę. Miało to związek z podwyżkami cen samej energii i jej dystrybucji, a także zmianami gospodarczo-ekonomicznymi na świecie. Polski Rząd podjął odpowiednie kroki, aby zminimalizować skutki gwałtownych podwyżek i sprawić, aby Polacy nie odczuli ich tak boleśnie. Zostały wprowadzone odpowiednie uchwały, w tym tarcze zamrażające ceny prądu. Jednak czy te postanowienia wciąż obowiązują w 2024 roku? Jakie limity obowiązują? Czy w najbliższej przyszłości czekają nas zmiany? Wyjaśniamy!

Dlaczego ceny prądu wciąż rosną?

Od pewnego czasu z roku na rok ceny produktów i usług stale rosną. Zmiana ta jest wyraźnie odczuwalna w portfelach wszystkich Polaków. Dotyczy to również kosztów energii elektrycznej – płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Dlaczego tak się dzieje? Mają na to wpływ czynniki takie jak:

  • większa cena surowców energetycznych (przede wszystkim węgla i gazu);
  • większy koszt produkcji i dystrybucji energii elektrycznej;
  • polityka klimatyczna Unii Europejskiej – działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych;
  • malejące rezerwy mocy;
  • rozwój technologiczny i większy popyt na prąd;
  • pandemia koronawirusa (2020 rok), która zaburzyła łańcuch dostaw;
  • wojna trwająca od lutego 2022 roku w Ukrainie;
  • kryzys klimatyczny.

Co to znaczy, że cena prądu została zamrożona?

W związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej polski rząd wprowadził rozwiązanie, które nazywa się Tarczą Solidarnościową. Dzięki niej ceny prądu zostają zamrożone, czyli ich wysokość nie skacze gwałtownie do góry, ale utrzymuje na dotychczasowym poziomie (o ile nie zostaną przekroczone określone limity). Z zalet płynących z tego kroku korzystają miliony Polaków.

Do kiedy trwa zamrożenie cen energii?

Według ustawy podpisanej 7 grudnia 2023 roku dotyczącej wsparcia odbiorców energii (elektrycznej, ciepła i paliw gazowych) określone jest, że ceny prądu dla gospodarstw domowych nie ulegną zmianie (zostaną zamrożone) do 30 czerwca 2024 roku. Oznacza to, że przez połowę roku gospodarstwa domowe za prąd zapłacą mniej – wciąż obowiązują niższe stawki z początku roku 2022.

Jakie stawki aktualnie obowiązują?

Dzięki zamrożeniu cen utrzymany został poprzedni koszt energii elektrycznej, który maksymalnie może wynieść 412 zł za jedną megawatogodzinę (MWh). Cena ta obowiązuje do określonego limitu zużycia. Po jego przekroczeniu gospodarstwo domowe zapłaci maksymalnie 693 zł za 1 MWh (czyli 0,693 za 1 kWh).

Jakie limity obowiązują?

Limity na pierwszą połowę 2024 roku wynoszą odpowiednio:

  • 125 kWh (1,25 MWh) – dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • 1800 kWh (1,8 MWh) – dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi;
  • 2000 kWh (2 MWh) – dla rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Czy aby zapłacić mniej za prąd, trzeba składać jakieś wnioski?

Limity określone na 2024 rok przedłużają się automatycznie. Oznacza to, że do ich utrzymania nie jest potrzebne składanie dodatkowych deklaracji i oświadczeń. Wyjątkiem są osoby, które wcześniej nie skorzystały z uprawnień do zwiększonych limitów proponowanych przez Tarczę Solidarnościową lub takie uprawnienia uzyskały dopiero w tym roku. Należy też pamiętać, że limity, które zostały niewykorzystane, zerują się i nie przechodzą na kolejny rok (nie ma akumulacji nadwyżek).

Czego można się spodziewać od 1 lipca 2024 roku?

Zamrożenie cen aktualnie obowiązuje do końca czerwca 2024 roku. Co dalej? Czy rząd zdecyduje się kolejny raz ochronić Polaków przed podwyżkami cen prądu? Wszyscy mamy nadzieję, że tak, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Powoli pojawiają się spekulacje i informacje, że rządzący wciąż będą wspierać najbiedniejsze gospodarstwa domowe oraz rodziny wielodzietne. Póki co, analitycy i specjaliści z branży przewidują gwałtowny wzrost kosztów energii elektrycznej – nawet o 70-80%!

W jaki sposób oszczędzać prąd?

Wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie jednak czekają nas podwyżki energii elektrycznej. Chociaż jeszcze nie wiemy, jakie ceny będą obowiązywały po czerwcu 2024 roku, można spodziewać się wyższych rachunków. Czy można podjąć jakieś kroki, żeby temu zaradzić? Jedynym rozwiązaniem wydaje się oszczędność prądu. Jak to zrobić? Wymienione niżej zasady warto wdrażać jak najszybciej:

  • Uświadom domowników (szczególnie dzieci i młodzież), jak ważna dla gospodarstwa domowego – a globalnie również dla środowiska – jest oszczędność energii elektrycznej.
  • Wykorzystuj do pracy jak najwięcej światła dziennego.
  • Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
  • Wymień żarówki na energooszczędne, zainstaluj czujniki ruchu na zewnątrz.
  • Wyłączaj urządzenia elektroniczne i sprzęty gospodarstwa domowego z gniazdek, jeśli z nich nie korzystasz.
  • Zmień sprzęty na energooszczędne, używaj w sprzętach timerów.
  • Nie przegrzewaj domu czy mieszkania – zamiast tego cieplej się ubieraj.
  • Uruchamiaj sprzęty AGD tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba (pełna pralka, zmywarka).
  • Gotuj pod przykryciem, podczas pieczenia nie uchylaj drzwi piekarnika, nie otwieraj niepotrzebnie drzwi lodówki, nie rozmrażaj produktów spożywczych w mikrofalówce.
  • Przejrzyj oferty dystrybutorów energii i znajdź dostawcę oferującego taryfę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Artykuł powstał przy udziale elektryk-krakow.net – firmy świadczącej profesjonalne usługi elektryczne w Krakowie i okolicach
Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY