Kiedy wykonujemy zdjęcia smartfonem w nocy, to okazuje się, że większość z nich jest nieudana i nadają się wyłącznie do usunięcia. Fotki z reguły albo są zbyt ciemne, albo posiadają zbyt dużo cyfrowego szumu. Warto też wspomnieć, że aparaty w urządzeniach mobilnych mają tendencję do wydłużania czasu otwarcia migawki, aby zrekompensować brak oświetlenia, stąd kolejnym częstym problemem w fotografii nocnej wykonywanej smartfonem są rozmyte zdjęcia.
Czy wynika z tego, że smartfon w ogóle nie nadaje się do wykonywania zdjęć nocą? Oczywiście, że nie. Możesz robić piękne zdjęcia telefonem zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć błędów i osiągnąć jak najlepszy efekt.
Włącz tryb nocny.
Robienie zdjęć w nocy jest nie tylko przydatne w wielu sytuacjach, ale także atrakcyjne dla każdego pasjonata fotografii. Z tego powodu producenci urządzeń, ciągle szukają lepszych rozwiązań, które pomagają nam zrealizować ten cel. Dziś prawie wszystkie smartfony mają tryb zaprojektowany specjalnie na tą okazję. Przykładowo w urządzeniach Google nazwano go Night Sight i jest on zaimplementowany już w pierwszych Pixelach.
Dlatego jeśli Twój telefon ma taką funkcję, używaj jej podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu. Działa on podobnie do HDR. W trybie tym aparat wykonuje serię ujęć przy różnych ustawieniach ekspozycji, a następnie łączy je ze sobą, aby uzyskać dobrą szczegółowość zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach kadru.
Użyj dodatkowego źródła światła.
Prawie wszyscy eksperci od fotografii mobilnej zalecają unikania lampy błyskowej wbudowanej w smartfona. Uważa się, że tworzy ona zbyt ostre światło i ukrywa szczegóły w ciemnych obszarach. Jednak prawdą jest również to, że lampa błyskowa to najłatwiejszy i najtańszy sposób na oświetlenie sceny, oczywiście gdy nie ma innej możliwości. Dlatego, pomimo jej wad, warto z nią eksperymentować. Jeśli nie dysponujesz dodatkowym źródłem oświetlenia, skorzystaj z wbudowanej lampy, prawdopodobnie i tak zdjęcia wyjdą lepiej niż bez niej.
Oczywiście bardziej profesjonalnym podejściem jest zakup małego panelu LED dedykowanego do fotografii. Jest niedrogi, a jego światło jest bardziej miękkie i naturalne w porównaniu z lampą błyskową smartfona.
Używaj trybu manualnego.
W trybie automatycznym aparat sam wybiera ekspozycję. W większości dobrze wykonuje swoją pracę, jednak dzieje się tak tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. Noc i zmierzch stwarza dla niego znacznie większe wyzwanie. Urządzenie nie wie dokładnie, co chcesz sfotografować, i losowo zmienia ustawienia. Dobry wynik w tym trybie, to po prostu kwestia szczęścia.
Jednym ze sposobów poprawienia zdjęć przy słabym oświetleniu jest przejście do trybu manualnego, aby mieć pełną kontrolę nad ustawieniami fotografowania. Ważne jest, aby zrozumieć, które parametry należy zmienić, a których nie ruszać.
Trzy główne ustawienia w trybie ręcznym to przysłona, ISO i czas otwarcia migawki. Tworzą one tak zwany trójkąt ekspozycji.
Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, trzeba tak zmienić wybrane ustawienia, aby odpowiednio wyeksponować obraz. Można to osiągnąć, zwiększając czułość ISO lub spowalniając czas otwarcia migawki. Oczywiście można też zastosować połączenie tych rozwiązań. Dodatkowo w niektórych telefonach można również dostosować ustawienie przysłony. W nocy powinna być maksymalnie otwarta.
Wyzwaniem jest znalezienie równowagi między tymi ustawieniami. Jeśli fotografujesz nieruchomy obiekt, możesz pozostawić migawkę otwartą przez kilka sekund. Jednak wcześniej konieczne jest upewnienie się, że smartfon jest absolutnie nieruchomy, w tym celu najlepiej ustawić go na specjalnym statywie. Natomiast jeśli fotografowany obiekt się porusza, będziesz musiał ograniczyć się do szybkiego czasu otwarcia migawki, zwiększając czułość ISO.
W smartfonach z ręczną regulacją przysłony otwórz ją tak szeroko, jak to możliwe. Wtedy matryca otrzyma maksimum światła.
Czy zdjęcia wykonywane w nocy nadają się do wywoływania?
Wywoływanie zdjęć to niezwykle popularna usługa. Obecnie za niewielką kwotę możemy utrwalić na papierze dużą kolekcję zdjęć. Jednak nie każda fotografia nadaje się do wywołania. Przykładem są zdjęcia wykonywane smartfonem w nocy. Nawet jeśli fotka nieźle prezentuje się na ekranie smartfona, nie koniecznie dobrze zaprezentuje się w formie papierowej odbitki. Dlatego jeśli decydujemy się na wywoływanie zdjęć online, możemy wcześniej skonsultować się z pracownikiem wybranego fotolabu, czy warto drukować dane zdjęcia i ewentualnie z jakich formatów możemy wybierać. Niekiedy fotka dobrze zaprezentuje się na zdjęciu 10 × 15, jednak nie będzie już się nadawać do powiększeń typu 20 × 30.