sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak działa AI w aparacie?

Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Oczywiście, najłatwiej jest jej użyć w przypadku różnych technologii, w tym w fotografii. Kiedy mówimy o AI w aparacie i jakie efekty dzięki niej osiągniemy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym postaramy się rozwiać wątpliwości.

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Aparat fotograficzny (aparat cyfrowy) składa się z matrycy, obiektywu i wielu innych elementów. Sterowanie parametrami może odbywać się w sposób całkowicie manualny, automatyczny, choć wiele urządzeń pozwala też na stosowanie trybów pośrednich. W celu wykonania zdjęcia należy ustawić więc takie parametry, jak:

  • czas otwarcia migawki (jak długo zdjęcie będzie naświetlane),
  • czułość ISO,
  • wielkość przysłony.

Na czym polega więc rola człowieka? W przypadku profesjonalnych fotografów, są oni w stanie dobrać odpowiednie parametry do konkretnych warunków oraz spodziewanych efektów. Muszą wziąć też pod uwagę zastosowany obiektyw, możliwości swojego sprzętu i wiele innych czynników. Jeżeli bardzo dużą liczbę takich informacji przekażemy algorytmowi (oprogramowaniu w aparacie), możemy stworzyć wirtualną wersję zawodowego fotografa. Tu pojawia się pojęcie “AI w aparacie fotograficznym”. Jak się jednak okazuje, sztuczna inteligencja najczęściej jest wykorzystywana w amatorskiej fotografii.

Dzięki AI w aparacie każdy może zrobić niezłe zdjęcie!

Początkowo AI w aparacie była wykorzystywana jako wsparcie przy korzystaniu z zaawansowanych aparatów. Wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, a w końcu fotografii smartfonem, wiele osób miało już dostęp do prostych aparatów. Sztuczna inteligencja pomagała wtedy już nie tylko w dopasowaniu zaawansowanych parametrów hi-endowego sprzętu, ale też po prostu w wykonaniu przyzwoitego sprzętu. A nie było to prostym zadaniem, biorąc pod uwagę bardzo przeciętne możliwości aparatów montowanych w smartfonach.

Co to jest sztuczna inteligencja w aparacie? To jego oprogramowanie i zastosowane przez producenta algorytmy. Oprogramowanie w mgnieniu oka jest w stanie przeanalizować wszystkie warunki: czy mamy dużo światła, czy robimy zdjęcie pod słońce, czy sam aparat jest dobrze ustabilizowany. Ważna jest też ocena scenerii – czy fotografowany obiekt się porusza? Na podstawie szeregu danych AI w aparacie ustala najlepsze możliwe parametry i ustawienia sprzętu. Użytkownik może wybrać jeden z wielu trybów, a sztuczna inteligencja zadba o to, by osiągnięty efekt był zadowalający.

Elektroniczna stabilizacja obrazu to też zasługa AI w aparacie!

Jednym z najlepszych przykładów działania AI w aparacie jest elektroniczna stabilizacja obrazu. Oprogramowanie wycina pewien fragment z każdej zarejestrowanej klatki wideo. Przesuwając je względem siebie w niewielkim stopniu (dosłownie o kilka pikseli w którąś ze stron!) uzyskuje znacznie bardziej płynny, mniej “drżący”, czy “poszarpany” obraz. Warto jednak dodać, że uzyskany efekt – choć bardzo dobry – jest wciąż daleki od zastosowania optycznej stabilizacji. Zdjęciom uzyskanym dzięki AI także wciąż jest daleko do artystycznych ujęć wykonanych przez profesjonalnych fotografów.


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY