Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Oczywiście, najłatwiej jest jej użyć w przypadku różnych technologii, w tym w fotografii. Kiedy mówimy o AI w aparacie i jakie efekty dzięki niej osiągniemy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym postaramy się rozwiać wątpliwości.
Jak zrobić dobre zdjęcie?
Aparat fotograficzny (aparat cyfrowy) składa się z matrycy, obiektywu i wielu innych elementów. Sterowanie parametrami może odbywać się w sposób całkowicie manualny, automatyczny, choć wiele urządzeń pozwala też na stosowanie trybów pośrednich. W celu wykonania zdjęcia należy ustawić więc takie parametry, jak:
- czas otwarcia migawki (jak długo zdjęcie będzie naświetlane),
- czułość ISO,
- wielkość przysłony.
Na czym polega więc rola człowieka? W przypadku profesjonalnych fotografów, są oni w stanie dobrać odpowiednie parametry do konkretnych warunków oraz spodziewanych efektów. Muszą wziąć też pod uwagę zastosowany obiektyw, możliwości swojego sprzętu i wiele innych czynników. Jeżeli bardzo dużą liczbę takich informacji przekażemy algorytmowi (oprogramowaniu w aparacie), możemy stworzyć wirtualną wersję zawodowego fotografa. Tu pojawia się pojęcie “AI w aparacie fotograficznym”. Jak się jednak okazuje, sztuczna inteligencja najczęściej jest wykorzystywana w amatorskiej fotografii.
Dzięki AI w aparacie każdy może zrobić niezłe zdjęcie!
Początkowo AI w aparacie była wykorzystywana jako wsparcie przy korzystaniu z zaawansowanych aparatów. Wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, a w końcu fotografii smartfonem, wiele osób miało już dostęp do prostych aparatów. Sztuczna inteligencja pomagała wtedy już nie tylko w dopasowaniu zaawansowanych parametrów hi-endowego sprzętu, ale też po prostu w wykonaniu przyzwoitego sprzętu. A nie było to prostym zadaniem, biorąc pod uwagę bardzo przeciętne możliwości aparatów montowanych w smartfonach.
Co to jest sztuczna inteligencja w aparacie? To jego oprogramowanie i zastosowane przez producenta algorytmy. Oprogramowanie w mgnieniu oka jest w stanie przeanalizować wszystkie warunki: czy mamy dużo światła, czy robimy zdjęcie pod słońce, czy sam aparat jest dobrze ustabilizowany. Ważna jest też ocena scenerii – czy fotografowany obiekt się porusza? Na podstawie szeregu danych AI w aparacie ustala najlepsze możliwe parametry i ustawienia sprzętu. Użytkownik może wybrać jeden z wielu trybów, a sztuczna inteligencja zadba o to, by osiągnięty efekt był zadowalający.
Elektroniczna stabilizacja obrazu to też zasługa AI w aparacie!
Jednym z najlepszych przykładów działania AI w aparacie jest elektroniczna stabilizacja obrazu. Oprogramowanie wycina pewien fragment z każdej zarejestrowanej klatki wideo. Przesuwając je względem siebie w niewielkim stopniu (dosłownie o kilka pikseli w którąś ze stron!) uzyskuje znacznie bardziej płynny, mniej “drżący”, czy “poszarpany” obraz. Warto jednak dodać, że uzyskany efekt – choć bardzo dobry – jest wciąż daleki od zastosowania optycznej stabilizacji. Zdjęciom uzyskanym dzięki AI także wciąż jest daleko do artystycznych ujęć wykonanych przez profesjonalnych fotografów.
Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle