Wynajmujący szukają zazwyczaj mieszkań niewymagających wkładu finansowego. Gwarantują im to lokale nie tylko wyremontowane czy odświeżone, ale też wyposażone w podstawowe meble i sprzęty. Jak dostosować mieszkanie, aby szybko znalazło najemcę? Oto najważniejsze zasady przy wynajmie standardowym, krótkoterminowym i na pokoje.
Wyposażenie mieszkania – najem standardowy
Ten typ najmu mieszkania obejmuje zazwyczaj udostępnienie lokalu najemcom na okres co najmniej kilku miesięcy lub roku. Często zdarza się, że wynajmujący szukają lokali nieumeblowanych, aby móc wyposażyć je we własne sprzęty. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się jednak wyposażone mieszkania na wynajem. Jakie sprzęty i meble powinny się w nich znaleźć? Oprócz mebli i podstawowych sprzętów AGD właściwie niewiele więcej. Pozostałe wyposażenie mieszkania (np. pościele, talerze) przez długi okres najmu zużyją się i będą wymagać wymiany. Przy najmie długoterminowym wyposaża się więc lokal zazwyczaj w:
– meble kuchenne i duże sprzęty AGD (obowiązkowo lodówka, kuchenka i płyta grzewcza, opcjonalnie zmywarka, mikrofalówka);
– meble łazienkowe i pralka;
– stół z krzesłami;
– szafa (wolnostojąca lub zabudowana), komoda i łóżko;
– szafka RTV (opcjonalnie z telewizorem) i meble wypoczynkowe.
Najem krótkoterminowy a wyposażenie lokum
Wyposażenie mieszkania w przypadku wynajmu krótkoterminowego powinno być zdecydowanie bogatsze. Dlaczego? Osoby wynajmujące je na doby, będą oczekiwać standardu zbliżonego do hotelu czy hostelu, aby nie musieć przywozić ze sobą wszelkich niezbędnych elementów wyposażenia. Poza meblami wymienionymi wyżej ważne jest więc, aby w mieszkaniu takim znajdowały się:
– pościele, bielizna pościelowa i koce;
– sztućce, garnki, talerze, noże, kubki, czajnik, deski do krojenia itp.,
– żelazko i deska do prasowania;
– telewizor i dostęp do Internetu;
– dekoracje ścian.
Jakie wyposażenie mieszkania wynajmowanego na pokoje?
Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na wynajem pokojów odrębnym najemcom, np. studentom czy osobom przebywającym w danym miejscu służbowo. Wyposażenie lokalu wynajmowanego na pokoje powinno zapewnić każdej z osób przebywających w mieszkaniu standard hostelowo-domowy. W praktyce oznacza to pełne wyposażenie w meble i podstawowe elementy tzw. domowe (np. sztućce i talerze), ale bez pościeli, zasłon, poduszek. W takim lokalu zazwyczaj udostępnia się najemcom, oprócz mebli w kuchni, łazience, salonie:
– łóżko, komodę i szafę w każdym pokoju;
– biurko lub stół z krzesłem w każdym pokoju;
– sztućce, garnki, talerze, noże, kubki, czajnik, deski do krojenia itp.;
– odkurzacz, żelazko, suszarkę na pranie.
Wyposażenie mieszkania na wynajem – jakie meble wybrać?
Zastanawiasz się, jaki typ mebli sprawdzi się jako wyposażenie mieszkania na wynajem? Przede wszystkim wybieraj modele o uniwersalnym wyglądzie, aby ich stylistyka odpowiadała jak największej liczbie osób. Proste linie, neutralne kolory, brak zdobień i przetłoczeń przypadną do gustu większości potencjalnych najemców. Stawiaj też na meble ze średniej półki cenowej – najtańsze szybko ulegną zniszczeniu, najdroższych szkoda będzie w przypadku najemców niedbających o cudzą własność.