tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLOWYCzeska Szwajcaria - dlaczego warto?

Czeska Szwajcaria – dlaczego warto?

Wyjeżdżając do Czech, można natrafić nie tylko na góry, czeskie piwo i mnóstwo przyjaznych, mówiących w trudnym dla Polaków języku, ale też na coś, co w potocznym nazewnictwie jest „Czeską Szwajcarią”. Obszar ten leży w północnych Czechach, tuż przy granicy z Niemcami. Na szczęście z Polski również jest tam blisko, co przekłada się na rosnącą z każdym rokiem liczbę turystów.

Czeska Szwajcaria od podszewki

To, co wyróżnia Czeską Szwajcarię od innych regionów północnych Czech to niesamowite wręcz twory skalne. Zresztą nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie dzięki nim w 2000 roku powstał tu park narodowy. Na jego obszarze znajdują się piaskowce o silnie przeobrażonych erozją kształtach, a także… Brama Pravcicka, która jest największym, a zarazem naturalnym mostem na terenie Europy. Na terenie Czeskiej Szwajcarii można też znaleźć wiele ciekawych i unikatowych wąwozów, z których najpopularniejsze z nich to wąwóz Edmunda i wąwóz Dziki. I choć coraz więcej turystów (w tym z Polski) docenia ten wyjątkowy skrawek świata, to mało kto wie, że to właśnie tutaj nakręcono część scen słynnego już filmu „Opowieści z Narnii”.

Kto pokocha Czeską Szwajcarię?

Powyższe pytanie jest trochę przewrotne, gdyż region ten może – dosłownie – pokochać każdy. Jest to wręcz wymarzony obszar dla osób, które cenią sobie długie, piesze wędrówki. Co więcej, tutejsze, gęsto rozmieszczone szlaki piesze, łączą ze sobą wiele ciekawych obiektów, z których zwiedzania ucieszy się cała rodzina! Na uwagę zasługują duże walory geologiczne tutejszych terenów. Jeśli ktoś kocha ten dział geografii, to Czeska Szwajcaria jest właśnie dla niego.

Kiedy warto odwiedzić ten region Czech? Jego walory można doceniać przez cały rok. Zdecydowana większość znajdujących się na jego terenie szlaków, jest dostępna również zimą. Niestety pewnym ograniczeniem jest ich długość, która utrudnia poruszanie się po nich w trakcie krótkich, zimowych dni. Warto tu zawitać latem, gdyż to właśnie wtedy tutejsza przyroda dosłownie rozkwita. Jeśli chcemy poznać cały ten obszar, to najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd letni lub wiosenny (gdy są najdłuższe dni).

Co warto zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii?

Lista obiektów, które warto zobaczyć w tym malowniczym zakątku Czech, jest po prostu imponująca. Należą do nich:

1. Wspomniany już wcześniej charakterystyczny łuk Pravčická brána (Brama Pravcicka).

2. Sokoli Hnizdo (Pałacyk Sokole Gniazdo),

3. Wąwóz Edmunda,

4. Dziki wąwóz Divoka souteska.

Wielu miłośników Czeskiej Szwajcarii docenia również wyjątkowość skalnego miasta Ardspach. Tutejsze twory geologiczne przyciągają wzrok swoim magnetycznym pięknem.

Ile kosztuje zwiedzanie?

Ze wszystkich powyższych obiektów geologicznych, największą popularnością cieszy się oczywiście Brama Pravcicka. Niestety wstęp na nią jest płatny. Znaleźć ją można pod adresem Hřensko 82, 407 17 Hřensko. Cena wstępu dla osoby dorosłej to 95 koron czeskich, czyli 16 złotych. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat płacą 30 koron czeskich, czyli około 5 złotych. Tyle samo płacą studenci i emeryci.

Godziny otwarcia słynnego „Łuku” zależą od danego miesiąca. W okresie kwiecień – październik można go zwieszać w godzinach 10 – 18 (codziennie). Z kolei w okresie pomiędzy listopadem a marcem, rejon ten jest udostępniony do zwiedzania jedynie w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 16. W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku (26 grudnia – 1 stycznia), „Łuk” można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 16.

Wąwóz Edmunda można z kolei zwiedzać codziennie, z tym że:

– w okresie od 30 marca do 7 października można to zrobić w godzinach od 9 do 18,
– w okresie od 8 października do 4 listopada w godzinach od 9 do 17.

Dziki Wąwóz również można zwiedzać codziennie, z tym że:

– w okresie od 30 marca do 7 października w godzinach od 9 do 17,
– w okresie 8 października do 4 listopada w godzinach od 9 do 16.

Podsumowując, Park Narodowy Czeska Szwajcaria to miejsce wyjątkowe na mapie Czech, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zwłaszcza że dojazd z Polski trwa zaledwie kilka godzin.

________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE