Pełen pasji i inspiracji blog lifestyle

tworzenie stron internetowych
Strona głównaZDROWIE I URODACzy maseczki chronią przed Omikronem COVID-19?

Czy maseczki chronią przed Omikronem COVID-19?

Czy maseczki chronią przed Omikronem COVID-19? Tak, ale mogą być mniej skuteczne. Eksperci od chorób zakaźnych twierdzą, że Omikron może lepiej prześlizgiwać się przez maski, ale osłony twarzy są nadal ważnym narzędziem pandemicznym.

Czy maseczki chronią przed Omikronem COVID-19?

26 listopada Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Omikron jako najnowszy wariant budzący obawy związane z COVID-19. Od tego czasu szczep prześcignął Delta, stając się dominującym szczepem COVID-19 w USA, stanowiąc 95,4% wszystkich infekcji w kraju, od 1 stycznia, według Centers for Disease Control and Prevention.

Omikron jest nie tylko bardziej zakaźny niż inne szczepy wirusa, ale wydaje się również lepiej unikać odporności na szczepionki i wcześniejsze infekcje, powiedział dr William Schaffner, profesor polityki zdrowotnej i chorób zakaźnych w Vanderbilt University School of Medicine .

Pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się Omikron, dobrą wiadomością jest to, że obecne strategie COVID-19, takie jak szczepienia, maskowanie i dystans społeczny, mogą spowolnić jego transmisję.

Oto, co wiemy do tej pory o tym, czy maseczki chronią przed Omikronem i czy więcej osób powinno je ponownie nosić?

czy maseczki chronią przed Omikronem
czy maseczki chronią przed Omikronem

Czy maseczki chronią przed Omikronem?

Teraz wiemy, że maseczki są jednym z najlepszych sposobów ochrony siebie i innych przed wirusem COVID-19. Jednak wraz z pojawieniem się nowego wariantu Omikron naukowcy odkrywają, że nie wszystkie maski są sobie równe. Ponieważ wariant Omikron jest wysoce przenośny, lekarze twierdzą, że może być konieczne ponowne przemyślenie, jakiej maseczki używać.

Według WHO maseczki nadal skutecznie zmniejszają ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzeniania COVID-19, w tym wariantu Omikron. To dlatego, że maski nie są specyficzne dla wariantu. Zamiast tego działają jak bariera, wyłapując i odfiltrowując cząsteczki wirusa z powietrza, którym oddychamy, mówi dr Schaffner.

Jednak maseczki stanowią niedoskonałą barierę, co oznacza, że ​​niektóre cząsteczki wirusa wciąż prześlizgują się. Prawdopodobieństwo ucieczki niektórych cząstek jest prawdopodobnie jeszcze większe w przypadku wariantu Omikron.

„Omikron wytwarza więcej wirusów, nawet niż Delta” – mówi dr Schaffner, wskazując, że niektóre badania wykazały, że wariant ten infekuje i rozmnaża się 70 razy szybciej niż Delta. „Tak więc zdolność masek do przerywania lub zmniejszania transmisji wirusa jest również zmniejszona”.

Ale to nie znaczy, że maseczki są bezwartościowe w walce z Omikronem. Noszenie maseczki to raczej tylko jeden element element, jeśli chodzi o ochronę Ciebie i Twojej społeczności przed wariantem Omikron.

Oczywiście największą ochronę przed COVID-19 daje szczepionka. W rzeczywistości „szczepionki pozostają najlepszym środkiem zdrowia publicznego, który chroni ludzi przed COVID-19”, według WHO. Chociaż nawet ci, którzy są zaszczepieni (lub otrzymują dawkę przypominającą), powinni nadal nosić maseczkę, szczególnie w zatłoczonych pomieszczeniach, dr Danielle Zerr, dyrektor medyczny ds. zapobiegania zakażeniom w Szpitalu Dziecięcym w Seattle, mówi Health.

czy maseczki chronią przed Omikron COVID-19
czy maseczki chronią przed Omikron COVID-19

Jak nosić maseczkę, aby chronić się przed Omikron COVID-19?

Jeśli chodzi o noszenie maseczek, dr Schaffner mówi, że każda bariera jest lepsza niż brak bariery. Jednak, aby maski najskuteczniej chroniły przed COVID-19, powinny spełniać określone kryteria.

Według WHO Twoja maska ​​powinna:

 • mieć co najmniej dwie warstwy, oddychającego materiału
 • dopasuj ciasno do boków twarzy, aby nie mieć szczelin
 • mieć drut na nosie, aby zapobiec wyciekaniu powietrza z góry
 • nie powinien mieć zaworów wydechowych ani otworów wentylacyjnych, które umożliwiają ucieczkę cząsteczek wirusa

Dr Schaffner mówi, że maseczki chirurgiczne i dobre maseczki wielowarstwowe będą pasować do powyższych wytycznych i są również niedrogie. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej ochrony, dr Zerr zaleca umieszczenie maski z tkaniny na jednorazowej maseczce, tak aby przylegała do ciała. Możesz również zdecydować się na KN95, które są zaprojektowane tak, aby przylegały do ​​twarzy.

Czy maseczki chronią przed Omikronem? – Najlepsze i najskuteczniejsze: maski N95 i KN95

Jeśli jesteś w zamkniętej przestrzeni, w której nie możesz zdystansować się od ludzi, na przykład na ruchliwym lotnisku lub w samolocie, zalecane są maseczki N95 oraz KN95. N95 to amerykański standard i ma paski, które owijają się wokół głowy; KN95 jest standardem chińskim lub koreańskim i ma pętle na uszy. „95” w nazwie oznacza, że odfiltrowuje 95 procent mikrocząstek.

maseczki n95 i kn95

Omikron kontra Delta: porównanie dwóch wariantów COVID-19 według ekspertów i badań

Wiemy już, że Omikron z mniejszym prawdopodobieństwem powoduje ciężką chorobę, ale także łatwiej się rozprzestrzenia, nawet wśród zaszczepionej populacji.

Tutaj, z pomocą ekspertów i badań nad chorobami zakaźnymi, wyjaśniamy, co wiadomo na temat porównania wariantów COVID-19 Omikron i Delta – i co to oznacza dla Twojego zdrowia.

Po pierwsze: pamiętaj, że niezależnie od tego, czy mówimy o Delta, czy Omikronie (lub jakichkolwiek innych wariantach COVID-19), nadal jest to ten sam wirus SARS-CoV-2.

Powtarzając, WHO twierdzi, że osoby z COVID-19 mogą wykazywać szeroki zakres objawów, od łagodnego do ciężkiego przebiegu. Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, następujące objawy, które są najczęstsze w przypadku COVID-19, obejmują:

 • gorączka lub dreszcze
 • kaszel
 • duszność/trudności w oddychaniu
 • zmęczenie
 • bóle mięśni lub ciała
 • ból głowy
 • utrata smaku lub zapachu
 • ból gardła
 • zatkany nos lub katar
 • nudności lub wymioty
 • biegunka

Nie ma oficjalnych wskazówek, które objawy są bardziej rozpowszechnione w przypadku niektórych szczepów wirusa, ale pojawiło się kilka anegdotycznych doniesień na temat objawów związanych z obydwoma wariantami.

Wariant Delta, na przykład, wydawał się przynosić więcej bólów głowy, gardła i kataru, powiedział w czerwcu The New York Times Tim Spector, epidemiolog genetyczny z King’s College London, który pomaga prowadzić badanie ZOE COVID. Tymczasem rzadziej zgłaszano gorączkę, kaszel i utratę węchu.

Omikron również pozornie wywoływał więcej objawów podobnych do przeziębienia: według danych zebranych ponownie przez badanie ZOE COVID – które wymaga od ludzi zgłaszania objawów choroby w aplikacji – pięć głównych objawów związanych z potwierdzonymi lub podejrzewanymi przypadkami Omikron wariant obejmuje: katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie i ból gardła. Podobnie jak Delta, osoby z Omikronem rzadziej zgłaszały gorączkę, kaszel lub utratę węchu lub smaku.

Chociaż profil objawów nie różni się zbyt drastycznie między wariantami Delta i Omikron COVID-19, dane pokazują, że Omikron wydaje się być łagodniejszy niż Delta.

W badaniu przeanalizowano dane od 69 279 pacjentów — 52 297 z wariantem Omicron, 16 982 z wariantem Delta — między 30 listopada 2021 a 1 stycznia 2022 roku. Porównując oba warianty, badanie wykazało, że przypadki Omikron spowodowały o 53% mniej ryzyko hospitalizacji, 74% mniejsze ryzyko przyjęcia na OIT i 91% mniejsze ryzyko zgonu. Badanie wykazało również, że żaden z pacjentów z Omikronem nie wymagał wentylacji mechanicznej.

„Objawy są nieco mniej nasilone i jest to łagodniejsza choroba, która powoduje mniej hospitalizacji i zgonów niż Delta” – dr Robert Murphy, profesor chorób zakaźnych i dyrektor wykonawczy Havey Institute for Global Health w Northwestern University Feinberg School medycyny, mówi Zdrowie.

Zmniejszona dotkliwość może być raczej świadectwem coraz bardziej zaszczepionej lub w inny sposób chronionej populacji, a nie samego wariantu.

czy maseczki chronią przed Omikron COVID-19

Czy maseczki chronią przed Omikronem COVID-19? – pytania i odpowiedzi

Czy maska z tkaniny jest odpowiednia do ochrony przed wariantem Omikron?

Maska z tkaniny jest lepsza niż brak maski, ale nie jest tak dobra, jak trójwarstwowa maska chirurgiczna, respirator KN95 lub N95 w ochronie przed wszelkimi wariantami.

Jeśli masz dostęp tylko do masek z tkaniny, czy powinieneś je podwoić?

Niekoniecznie, jeśli są już dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Jeśli jest to maska z tkaniny jednowarstwowej, rozsądnie jest założyć 2 maseczki. Pamiętajmy również, że maseczki chirurgiczne są jednokrotnego użytku.

Coraz częściej słyszymy o maskach N95 i KN95. Czy te maski zapewniają lepszą ochronę przed Omikronem?

Maski N95 i KN95 są lepsze dla wszystkich wariantów COVID-19, jeśli są noszone i dobrze dopasowane. Często są one nieco ciaśniejsze niż maska chirurgiczna, a materiał filtruje również więcej cząstek, dzięki czemu powietrze, które przechodzi przez materiał, a nie wokół maski, jest lepiej filtrowane.

Co powinieneś wiedzieć o zakupie maski w Internecie? Skąd wiesz, czy kupowana maska N95 lub KN95 jest certyfikowana i nie jest podrobiona?

Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (NIOSH) nie certyfikuje KN95. Certyfikują N95, maski respiratora podciśnieniowego. Wysokiej jakości maski N95 będą miały etykietę na pudełku, która stwierdza, że są zatwierdzone przez FDA i NIOSH. Według CDC możesz sprawdzić, czy Twoja maska jest zatwierdzona przez NIOSH, przeszukując listę certyfikowanych urządzeń NIOSH. Jeśli chodzi o maski KN95, sprawdź, czy marka została przetestowana przez CDC. Możesz także sprawdzić listę potencjalnych podróbek CDC.

Czy możesz ponownie użyć maski KN95?

Tak, możesz ich użyć ponownie, ale zaleca się pozostawić maskę na około jeden dzień przed ponownym użyciem. Tych masek nie można prać.

Czy powinieneś zakładać, że idąc do miejsc publicznych natkniesz się na wariant Omikron?

Tak, w tej chwili to dobre założenie. Najważniejsze jest to, że każdy powinien nosić wysokiej jakości maseczkę, często myć ręce i unikać zatłoczonych miejsc publicznych. I oczywiście zaszczep się, dobrze śpij, jedz zdrową żywność i ćwicz.

Ile razy możesz ponownie użyć maski N95?

Obecne wytyczne WHO mówią ogólnie, aby nie używać ponownie maski N95 więcej niż pięć razy. Jeśli maska jest widocznie poplamiona, zabrudzona, postrzępiona, mokra lub paski są luźne, wyrzuć ją. Oznacza to, że integralność maski jest uważana za zagrożoną, nawet jeśli została użyta tylko raz lub dwa razy.

Podsumowanie – jak chronić się przed Omikronem i COVID-19?

Póki co nie wiemy kiedy skończy się pandemia COVID-19, dlatego aby chronić się przed Omikronem i innymi wariantami COVID-19 należy zdecydowanie przestrzegać obowiązku noszenia maseczki, ale trzeba też pamiętać, że największą ochronę daje szczepienie. Dodatkowo należy dbać o odporność i prowadzić zdrowy tryb życia, czyli zdrowo się odżywiać, nie zapominać o ćwiczeniach fizycznych, wysypiać się i w okresie jesienno-zimowym uzupełniać niedobory witaminy d.


 

Polecamy również artykuły:


Raport szczepień przeciwko COVID-19 – link

Źródła:

https://edition.cnn.com/2022/01/20/health/masks-omicron-covid-expert-wellness/index.html

https://health.ucdavis.edu/newsroom/news/headlines/which-mask-protects-best-against-the-Omicron-variant/2022/01

 

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także dwóch serwisów blogowych. Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

2 KOMENTARZE

 1. Lekarze chodzą w kombinezonach a ludzie mają problem z noszeniem maseczek. Dla własnego bezpieczeństwa. Tak chronią, więc nośmy maski i szczepmy się!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamastrony internetowe
Reklamapożyczki dla przedsiębiorców mazowieckie
Reklamaremont łazienki łódź

Polecamy przeczytać

lifestylesklep internetowyfinanseekspozycjafotografiapodróżeinspiracjee-marketingleczenie trądzikumodele-sklepstrony internetoweUI/UX DesignkosmetologiapozycjonowanieSEOportretdieta pudełkowaoptymalizacja SEOpozycjonowanie stron internetowychpozycjonowanie stron wwwidentyfikacja wizualnaprodukty pszczeleapiterapiabio kosmetykzdrowe odżywianietrądzik pospolitykosmetyki organiczneanaliza rynkusegregacja śmieciekodzieckoprzepisykredyt konsolidacyjnyprojektowanie logozdrowe espressoozonowanie po zgoniematchasklep stacjonarnye-commercepomoc domowamarketing internetowyhematologserwis wentylacjiszafa przesuwnatelefon do 1000 złotychXiaomi do 1000 złotychszklarnia ogrodowalatanie dronemzarabianie na bloguprzetłuszczające się włosystomatolog dziecięcypomoc kuchennarehabilitacjabóle kręgosłupakafelkitorebka damskaklasyczna torebkaFotoobraz z abstrakcyjną grafikąFotoobraz z podobizną dzieckaFotoobraz w prezencie ślubnymFotoobraz z panoramąfotoobrazycera tłustanaturalna medycynapłytki podłogowekafelki podłogowekafelki do salonuszkolenia z makijażu permanentnegoszkolenia Masterclasskoszt strony wwwkawa rozpuszczalnaidentyfikacja markikonsultingstrony wordpress cenastrona internetowa cenakoszt strony internetowejile kosztuje strona internetowamedycyna chińskahematologiapozycjonowanie lokalnebudowanie linkówSEO off-pageSEO on-pageseo poza stronątworzenie stron wordpressstrony wordpressaplikacje do nauki angielskiegonauka angielskiego przez zabawęnauka angielskiego przez słuchanieangielski dla dziecifundusze europejskiedotacje unijnemasaż relaksacyjnysejfy antywłamaniowesejfy ognioodporneCertyfikacja SILtransport gabarytowytransport ponadgabarytowyimpreza integracyjnadegustacja piwimprezy w stylu Hollywoodcertyfikacja tuvkalendarze książkowe z logologo drukowane techniką UVHEPA H14HEPA H13filtry hepaAkcelerometr w telefonieKubernetesendokrynologkoniec pandemiochrona przed COVID-19maseczki a Omikronmaseczki KN95EPA E10kroplówki wzmacniającetłoczone logo na kalendarzudietetyczne smothiesmothieJak wyjść z długówviral marketingczym jest viralzdrowy cateringcatering dietetycznywlewy witaminowekroplówki witaminowemaseczki N95Snoop Doghurtownia odzieży włoskiejreklamaGoogle AdWordsAdWordsIzotretynoinabiałko zwierzęcebiałko roślinnedieda wegetariańskaekstrakty roślinnewyciągi ziołowelaseroterapia w leczeniu trądzikulaserowe usuwanie przebarwieństrona wordpressodzież włoskaszybko przetłuszczające się włosytłuste włosyobiektywy M42soda lecznicze właściwościsoda oczyszczona w medycyniesoda oczyszczona właściwości leczniczesoda oczyszczona właściwościsoda oczyszczonaalgichwilówkikrem z dynikoktajle-handeldropshippingmarkabranddomenapanoramowanieczas naświetlaniazupypeeling chemicznybłonnik pokarmowypożyczkikuracje urynoweurynaurytoterapiaprzetłuszczanie włosówolej jojobaolej kokosowyniedobory witaminwitamina d3przysłonaodzież lnianaBill Gatesgrywalizacjacivid 19kredyt gotówkowyleczenie moczempicie moczuzdrowy tryb życiadietadieta niskobiałkowaUseCryptUseCryptMessengerUseCryptOpiniekryptowalutaBitcoinsuche włosyszczotki do brodybrodabarberbasen ogrodowytrądzik młodzieżowysportodzież z lnutania klimatyzacjastyl industrialny