sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czy można wysypać gruz na swojej działce?

Utylizacja gruzu budowlanego rodzi wiele wątpliwości natury prawnej. Rozbudowane regulacje nie ułatwiają życia właścicielom działek, którzy chcą zrealizować inwestycję budowlaną na swojej posesji. Nieznajomość przepisów nie zwalnia niestety z konsekwencji ich nieprzestrzegania. Jednym z pytań, jakie dosyć często pojawia się na forach, okazuje się możliwość wysypania gruzu na własnej działce. Czy takie działanie pozostaje legalne w świetle regulacji dotyczących gospodarowania odpadami?

Wywóz gruzu Warszawa – kwestie prawne dotyczące umieszczenia odpadów na działce

Warunki terenowe na działce dosyć często odbiegają od wyobrażeń inwestora. Aranżacja przestrzeni ogrodowej wymaga niekiedy zniwelowania terenu lub przeciwnie – usypania niewielkiego wzniesienia. Aby wykorzystać do tego celu gruz powstały po pracach budowlanych, musimy jednak ubiegać się o pozwolenie. W świetle ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach każdy gruz i ziemia z wykopów została sklasyfikowana jako odpady. Dlatego samowolne gospodarowanie glebą lub gruzem pozostaje obecnie nielegalne.

Uzyskanie pozwolenia w drodze decyzji administracyjnej stanowi jedyną formę ochrony przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Magazynowanie i składowanie odpadów w dowolnym miejscu może doprowadzić do szkód środowiskowych, a także zachwiać odprowadzanie wody deszczowej do gleby. Nawet jeśli jesteś jedynym właścicielem działki budowlanej, nie możesz samodzielnie decydować o zmianie parametrów wodnych pod ziemią. Dlatego wysypanie gruzu na działce bez zezwolenia urzędowego ustawodawca określił jako nielegalne.

Istnieją dwie przesłanki wydania zgody przez urząd na wysypanie gruzu na działce. Jeden z nich dotyczy etapu przygotowawczego pod prace budowlane. Wyrównanie terenu z wykorzystaniem gleby pochodzącej z innego miejsca działki stanie się możliwe, jeśli dostarczymy projekt inwestycji i uzyskamy decyzję środowiskową. Drugim przypadkiem pozostaje tzw. rekultywacja, czyli przywrócenie optymalnej rzeźby terenu dzięki nawiezieniu określonej ilości masy ziemnej. Pamiętajmy, że bez odpowiedniej decyzji urzędowej, wysypanie gruzu na własnej działce prowadzi do dotkliwych kar finansowych nakładanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dość mocne zdziwienie budzi u niektórych fakt klasyfikowania ziemi jako odpadu. Z tej klasyfikacji nie wyłącza nawet zamiar ponownego wykorzystania gleby na prywatnej posesji. Jakiekolwiek wykorzystanie masy ziemnej pociąga za sobą obowiązek uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Wywóz śmieci Warszawa

Dla inwestorów indywidualnych i firmowych niemałym problemem staje się również sam wywóz gruzu Warszawa obfituje w inwestycje na dużą skalę, generujące ogromne ilości gruzu, mas ziemnych i śmieci, jakie należy poddać legalnej utylizacji. Kompleksowe usługi wywozu gruzu w połączeniu z rozbudowanym zapleczem sprzętowym znajdziesz w ofercie przedsiębiorstwa BYŚ. Firma BYŚ od kilkudziesięciu lat na terenie stolicy i okolic realizuje profesjonalne usługi na utylizację i wywóz śmieci Warszawa, Legionowo, Otwock, Konstancin – te oraz wiele innych miejscowości zostało objętych ofertą fachowców. Zajrzyj na stronę https://www.bys.pl/uslugi/wywoz-gruzu-warszawa-i-okolice – znajdziesz tam szczegóły usług, które zapewniają legalne i komfortowe pozbycie się uciążliwych odpadów powstających w trakcie budowy i remontu.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY