wtorek, 20 lutego, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Zatkany nos po przebudzeniu – co warto wiedzieć?

Oddychanie pełną piersią, bez zalegającej wydzieliny, pozwala nam na komfortową egzystencję każdego dnia. Nic dziwnego- to jeden z podstawowych procesów fizjologicznych, który jest niezbędny do życia. Tymczasem bardzo wiele osób boryka się z problemem zatkanego nosa tuż po przebudzeniu. Co może być przyczyną wystąpienia takiego objawu? Dlaczego zawsze rano mam katar? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Alergia, czyli jedna z przyczyn zatkanego nosa po przebudzeniu

Zatkany nos po przebudzeniu może być wynikiem występowania alergii. To jedna z najczęściej spotykanych przyczyny problemów z niedrożnym nosem po nocy. By móc jednoznacznie ustalić podłoże występowania alergii, w pierwszej kolejności należy wykonać testy alergiczne, dzięki którym precyzyjnie można określić alergeny. Katar rano po przebudzeniu w wyniku alergii może wynikać z uczulenia na kurz i inne drobnoustroje, zapachy, pyłki, jak również wynikać z alergii pokarmowych.

Zatkany nos po przebudzeniu wynikiem zaburzeń naczynioruchowych

Dlaczego zawsze rano mam katar? Nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, za to można wskazać najbardziej prawdopodobne przyczyny. Do jednej z nich z całą pewnością zaliczyć można zaburzenia naczynioruchowe. W ich następstwie występuje nadreaktywność błony śluzowej naszego nosa, w wyniku czego posiadamy zatkany nos po przebudzeniu, a także w innych częściach dnia. Bardzo często ta przyczyna mylona jest z alergią, jednak są to dwie zupełnie odrębne od siebie przyczyny porannego kataru. Co więcej, cierpiąc na nadreaktywność błony śluzowej, będziemy budzić się z bardziej intensywnie zatkanym nosem, gdy w pomieszczeniach gdzie śpimy, będzie panować intensywny zapach (np. z automatycznych odświeżaczy powietrza), jak również we wnętrzu będzie suche powietrze.

Problemy z zatokami – czy one powodują zatkany nos tuż po przebudzeniu?

Zatkany nos po przebudzeniu niezwykle często może wynikać z choroby zatok. To zatoki przynosowe w głównej mierze odpowiadają za drożność nosa. Dzięki nim powietrze i śluz się przemieszczają. Co więcej, zatoki nawilżają wdychane przez nos powietrze. Nic więc dziwnego, że ich choroba i dyskusja może wpływać na zatkany nos po przebudzeniu. Najczęściej stan zapalny powstały w zatokach może wywoływać uczucie zatkanego nosa po nocy, jak i przez resztę dnia. Kolejnym etapem jest zazwyczaj zapalnie zatok, które często bywa bardzo bolesne i nie można pomylić go z innymi przyczynami zatkanego nosa.

Zła jakość powietrza – jedna z przyczyn zatkanego nosa po przebudzeniu

Zatkany nos po przebudzeniu może wynikać ze złej jakości powietrza naszych sypialni czy pomieszczeń, w których śpimy. Problem ten nasila się zwłaszcza w okresie grzewczym, w takich porach roku jak jesień czy zima. Katar może wynikać z przesuszonego powietrza. Grzejniki ogrzewające dom czy mieszkanie jednocześnie sprawiają, że wilgotność powietrza we wnętrzach znacznie spada. Przesuszone błony śluzowe nosa w wyniku reakcji obronnej produkują wodnisty katar, którego zadaniem jest nawilżenie wysuszonego nosa.

Zaburzenia hormonalne

Pomimo tego, że bardzo wiele osób nie łączy zatkanego nosa po przebudzeniu z zaburzeniami pracy całej gospodarki hormonalnej, problemy z tarczycą mogą mieć przełożenie na uczucie zatkanego nosa o poranku. Dokładnie mowa o niedoczynności tarczycy. Co więcej, także popularna choroba Hashimoto może mieć wpływ na obecność porannego kataru. Co więcej, oprócz kataru, często oskarżamy się na uczucie suchości błon śluzowych, jak również obrzęk nosa.

Metody na walkę z zatkanym nosem po przebudzeniu

Zatkany nos po przebudzeniu jest niezwykle uporczywą dolegliwością. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie cieszyć się drożnym nosem, szukając skutecznych metod na rozwiązanie tego problemu. Do najbardziej skutecznych należą:

  • Wyeliminowanie z diety produktów alergizujących bądź przyjmowanie leków histaminowych,
  • Zakup nawilżacza powietrza, który nawilży i zadba o właściwą wilgotność powietrza w naszych sypialniach,
  • Podjęcie właściwego leczenia związanego z chorymi zatokami,
  • Regularne dbanie o higienę nosa, polegające m.in. na płukaniu błon śluzowych nosa np. wodą morską czy solą fizjologiczną.
  • Właściwe leczenie nadreaktywności błony śluzowej nosa.

To kilka najbardziej popularnych metod walki z zatkanym nosem po przebudzeniu.

Wyeliminowanie problemu przyczyni się nie tylko do lepszego samopoczucia, ale także wyższej jakości snu, co przełoży się na ogólną jakość życia. Warto więc znaleźć bezpośrednią przyczynę i cieszyć się drożnym nosem każdego poranka. Do dzieła!

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY