sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czym jest kamień nazębny?

Określenie “kamień nazębny” pojawia się wielokrotnie przy okazji reklamowania produktów stomatologicznych. Słyszysz go również w samym gabinecie dentystycznym podczas wizyty. Czym on jest? W jaki sposób można się go pozbyć? Czy można zapobiegać jego pojawieniu się? Sprawdź odpowiedzi na Twoje pytania.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka. Zalega ona na zębach w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zaczyna wytwarzać się już w ciągu kilku godzin po szczotkowaniu. Najczęściej występuje w miejscach trudno dostępnych. Są to między innymi przestrzenie międzyzębowe czy tylna ściana zębów, najczęściej przy dziąsłach.

W wymienionych miejscach trudno zadbać o odpowiednią higienę z wykorzystaniem wyłącznie szczoteczki. Należy tutaj sięgnąć po odpowiednie akcesoria, które umożliwiają doczyszczenie powierzchni. W przeciwnym wypadku zalegający tam kamień nazębny może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Jak wygląda kamień nazębny? Jest to nalot na zębach, który jest ciemniejszy od ich struktury. Zdarzyło Ci się zauważyć, że Twoje zęby nie są białe? Najprawdopodobniej jest to właśnie omawiany problem. Spożywanie kawy, herbaty lub palenie papierosów nasila różnice w barwie.

Czy kamień nazębny jest groźny?

Pojawia się tutaj pytanie. Czy kamień nazębny rzeczywiście jest groźny? Jakie konsekwencje mogą wynikać z ignorowania problemu? Okazuje się, że problemy związane z zaniedbaniem higieny są poważne. Może dojść między innymi do zakażenia i martwicy zęba. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe. Jeżeli jednak problem byłby w dalszym ciągu ignorowany, ząb może wypaść.

Należy tutaj wspomnieć, że ubytek w uzębieniu wpływa na wygląd całej jamy ustnej. Pozostałe jej elementy starają się ułożyć w taki sposób, żeby zrekompensować straty. Może to prowadzić do problemów związanych z wadą zgryzu.

Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko związane z zapaleniem jamy ustnej lub zakażeniem w krwioobiegu. Jeżeli kamień nazębny doprowadzi do próchnicy, bakterie dostaną się do krwi. W ten sposób może dojść do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego — odpowiednia higiena zębów

Jak można zauważyć, pojawienie się kamienia nazębnego to początek naprawdę poważnych problemów. Ze względu na uciążliwe jego usuwanie, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jego występowaniu.

Szczotkowanie zębów

Najbardziej skuteczną, a zarazem najprostszą metodą jest regularne zadbanie o higienę jamy ustnej. Podstawą jest tutaj oczywiście odpowiednie szczotkowanie. Powinno się ono odbywać minimum dwa razy dziennie i trwać minimum 2 minuty. Najlepiej, jeżeli sięgasz po szczoteczkę do zębów po każdym posiłku.

Dodatkowe akcesoria do zachowania higieny jamy ustnej

Oprócz standardowego stosowania szczoteczki, zapobiegaj wystąpieniu kamienia nazębnego stosując inne akcesoria. Są to między innymi:

  • nić dentystyczna;
  • irygator;
  • szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych;
  • płyn do płukania jamy ustnej.

Każdy z tych elementów dodatkowo wspiera Cię w odpowiedniej higienie. Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o swoje zęby, sięgaj po nie regularnie. Najlepiej, jeżeli dwa razy dziennie przeprowadzisz pełne oczyszczanie jamy ustnej. Wówczas warto sięgnąć po przynajmniej większość z wymienionych elementów.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest trudne?

Usuwanie kamienia nazębnego powinno odbywać się wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Jednym z ośrodków proponujących podobne usługi jest Madent. Dzięki opiece specjalistów masz szansę na pozbycie się kłopotliwego problemu.

Sam zabieg usuwania kamienia może być problematyczny. Wszystko jest uzależnione od stopnia zaawansowania zmian. Jednak może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie kilku serii zabiegów. Wówczas lekarz specjalista z pewnością poinformuje Cię o zakładanym planie. Pamiętaj jednak, że po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY