wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czym się różni potwierdzenie tożsamości z mojeID od Profilu Zaufanego?

Postępujący proces cyfryzacji przełożył się na większy dostęp do usług zdalnych. Obecnie przez Internet możesz załatwić sprawy urzędowe, wykupić polisę ubezpieczeniową czy przedłużyć umowę z dostawcą mediów. Żeby to było możliwe, konieczna jest weryfikacja tożsamości jedną z dostępnych metod. Wśród nich można wymienić mojeID oraz Profil Zaufany. Czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy!

Czym jest e-weryfikacja tożsamościć?

Załatwienie niektórych formalności wymaga osobistego stawiennictwa i potwierdzenia tożsamości przy użyciu dowodu osobistego. Jednak rozwój cyfryzacji w znacznym stopniu ograniczył taką konieczność, umożliwiając nam zdalną komunikację z firmami, urzędami czy instytucjami finansowymi. Większość spraw możesz załatwić przez Internet, ale żeby to było możliwe, konieczne jest potwierdzenie Twojej tożsamości. Usługodawca pod drugiej stronie musi mieć pewność, że świadczy usługi właśnie tej, a nie innej osobie. Jak zapewnić bezpieczeństwo takiej komunikacji?

Czym się różni weryfikacja tożsamości z mojeID od Profilu Zaufanego?

Zdalne potwierdzenie tożsamości za pomocą mojeID i Profilu Zaufanego to opcje przeznaczone dla pełnoletnich osób, w obu przypadkach bezpłatne.

Różnią się natomiast pod względem podmiotów weryfikujących tożsamość użytkownika. W przypadku mojeID automatyczna identyfikacja przebiega z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Użytkownik loguje się na swoje konto bankowe, a bank potwierdza tożsamość swojego klienta. Tym sposobem można przejść dalej do korzystania z usług publicznych i komercyjnych, np. do  zawarcia umowy na media, odnowienia polisy ubezpieczeniowej czy składania wniosków w urzędzie. Osoba potwierdzająca swoją tożsamość z mojeID na każdym etapie procesu ma pełną wiedzę i kontrolę nad wykonywanymi działaniami. Każdorazowo wyraża zgodę na kolejne czynności. Banki dysponują wiarygodnymi informacjami na temat swoich klientów, dlatego mojeID zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa przekazywanych danych. Dane te są przechowywane i chronione w systemach bankowości elektronicznej. mojeID jest rozwiązaniem zgodnym z regulacjami w zakresie identyfikacji elektronicznej, obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej.

mojeID jest już dostępne dla ponad 21 mln klientów bankowości elektronicznej. Aktualna lista banków, które potwierdzają tożsamość swoich klientów znajduje się na stronie https://www.mojeid.pl/#dostawcy-tozsamosci.

Profil Zaufany to z kolei sposób potwierdzania tożsamości dostępny wyłącznie w kontaktach z administracją publiczną w serwisach gov.pl. Dzięki niemu załatwisz sprawy urzędowe, takie jak złożenie wniosku o dowód osobisty, zeznania podatkowego, sprawdzenie punktów karnych czy rejestracja działalności gospodarczej. Pozwala on na identyfikację tożsamości z wykorzystaniem zarówno założonego wcześniej konta, jak i bankowości elektronicznej, kwalifikowanego certyfikatu czy e-dowodu. Oznacza to, że do załatwiania spraw urzędowych można wykorzystywać także opcję mojeID, czyli własną bankowość elektroniczną. Wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY