czwartek, 23 maja, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak wybrać projekt energooszczędnego domu?

Rosnące koszty energii elektrycznej, ogrzewania oraz bieżącej wody w połączeniu z coraz większą świadomością ekologiczną powodują, że energooszczędność stała się jednym z najważniejszych trendów we współczesnym budownictwie. Doskonale widać to na przykładzie pracowni architektonicznych – dziś każde liczące się biuro projektowe ma w swojej ofercie projekty domów energooszczędnych lub pasywnych. Jak wybrać ten odpowiedni i na co zwracać uwagę?

Czym wyróżniają się projekty domów energooszczędnych?

Podstawową cechą, która odróżnia domy energooszczędne od tradycyjnych, jest zmniejszone zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną przede wszystkim do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody. Budownictwo energooszczędne cechuje się więc stosowaniem odpowiedniej jakości materiałów budowlanych oraz izolacyjnych, szeroko korzystając z nowoczesnych technologii oraz odnawialnych źródeł energii. Co ciekawe, z zewnątrz trudno dostrzec różnice pomiędzy domem tradycyjnym a energooszczędnym czy nawet zeroenergetycznym. Projekty proponowane przez biuro architektoniczne mogą bowiem być do siebie niezwykle zbliżone od strony wizualnej, jednak diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Prostota i minimalizm

W segmencie domów energooszczędnych prym wiodą proste geometryczne bryły – najczęściej budynki planuje się na rzucie kwadratu lub prostokąta. Widoczna jest rezygnacja z wyrafinowanych detali architektonicznych, takich jak wykusze, lukarny czy kolumny. Wynika to z faktu, że proste konstrukcje znacznie łatwiej da się zaizolować, zmniejszając potencjalne straty ciepła.

Więcej światła!

Charakterystycznym elementem budownictwa energooszczędnego, podobnie jak pasywnego, są odpowiednio duże przeszklenia. Oprócz kwestii estetycznych chodzi o to, by do budynku wpadało jak najwięcej naturalnego światła oraz ciepła słonecznego, co ułatwia utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

Ekologicznie i ekonomicznie

W budynkach energooszczędnych dominują dachy płaskie oraz dwuspadowe. Oprócz łatwiejszego docieplenia i eliminacji mostków cieplnych dają one szerokie możliwości w zakresie zagospodarowania poddasza. Nie sposób pominąć także nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają wyeliminować instalacje grzewcze na paliwa stałe. Do powszechnego zastosowania weszły m.in.:

– instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym inwestor może pozyskiwać prąd ze słońca,

– kolektory słoneczne, pozwalające podgrzewać ciepłą wodę,

– pompy ciepła, będące ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych kotłów grzewczych,

– systemy rekuperacji, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła.

Energooszczędne budynki – czy sprawdzą się na małych działkach?

Ze względu na swoją specyfikę, obejmującą przede wszystkim prostą bryłę, wysokiej jakości izolację oraz zwartą zabudowę, budynek energooszczędny idealnie sprawdzi się jako projekt domu na wąską działkę. Jeśli naszym priorytetem jest ekonomia, tego rodzaju budownictwo może zapewnić nam oszczędności nawet do 50%. Nowoczesne rozwiązania sprzyjają również wszystkim tym, którzy chcą mieszkać w zgodzie z naturą, ponieważ domy o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, to konstrukcje spełniające najbardziej restrykcyjne standardy w zakresie ekologii.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY