tworzenie stron internetowych
Strona głównaDOM I OGRÓDDlaczego tkanina w rolecie rzymskiej blaknie? Czy można temu zapobiec?

Dlaczego tkanina w rolecie rzymskiej blaknie? Czy można temu zapobiec?

Rolety rzymskie od lat cieszą się dobrą sławą i nic nie zapowiada końca trendu na te osłony okienne. Świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu, bez względu na jego wystrój, stopień nasłonecznienia czy wielkość. Jest to możliwe dzięki bogactwu tkanin roletowych, zarówno pod względem palety kolorów, wzorów i faktur, jak i pod względem stopnia zaciemnienia. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj rolet rzymskich, sprawdźmy nie tylko jej wymiary, ale też skład tkaniny i sposoby jej pielęgnacji.

Niestety, każda tkanina roletowa prędzej czy później ulega stopniowemu blaknięciu – kolory płowieją i tracą pierwotny odcień. Jest to efektem oddziaływania promieni słonecznych na powierzchnię materiału, czasem jednak przyczyna leży w nieodpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu zbyt silnych detergentów, nieodpowiednich do tkanin roletowych.

Czy rodzaj tkaniny roletowej ma znaczenie?

Wybór tkaniny roletowej ma duże znaczenie, choć rzadko zastanawiamy się nad nim podczas zakupu rolet na wymiar. Zwracając uwagę na kwestie estetyczne, zapominamy o tym, co jest równie ważne – skład i jakość materiału. W zależności od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na tkaniny roletowe transparentne, półtransparentne lub zaciemniające. Materiały transparentne to głównie tkaniny zasłonowe, zaadaptowane na potrzeby systemu roletowego. Nie zatrzymują światła słonecznego, dlatego najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o małym nasłonecznieniu w ciągu dnia, świetnie komponują się z ciężkimi zasłonami. Tkaniny półtransparentne zatrzymują w pewnym stopniu promienie słoneczne, chociaż większa ich część wpada przez okno, jednocześnie zapewniają prywatność osobom przebywającym w pomieszczeniu. Dla najlepszych efektów zaciemnienia wnętrza warto zdecydować się na tkaniny zaciemniający, które – w zależności od rodzaju – zapewniają różne stopnie zaciemnienia – od zaciemnienia w 30% do całkowitego.

Tkaniny w roletach rzymskich mogą mieć różny skład, od naturalnego po syntetyczny. Tkaniny z bawełny czy lnu, polecane są do sypialni i pokoju dziecięcego, gdzie zależy nam na przewiewności i klimatycznym wyglądzie. Wszystkie tkaniny funkcyjne produkuje się w całości z tkanin syntetycznych i pokrywa się dodatkowo specjalną powłoką, która ma zadanie odbijać promienie UV. Są one najbardziej wytrzymałe i najmniej podatne na odbarwienia czy blaknięcie. Tkaniny naturalne natomiast, długo wystawiane na działanie słońca, nie wykazują już takiej odporności, tym bardziej tkaniny w zdecydowanych ciemnych lub jaskrawych kolorach.

Problem blaknięcia tkanin w roletach rzymskich

Problem blaknięcia dotyka niestety wiele rodzajów tkanin w roletach rzymskich. Jedne będą jednak blaknąć szybciej, inne – wolniej, a tkanin ze specjalną powłoką problem blaknięcia praktycznie nie dotyczy. Ze względu na swoje przeznaczenie, rolety rzymskie są narażone na systematyczne działanie słońca. Odbarwieniu ulega najczęściej ich dolna część ze względu na to, że podczas podnoszenia rolety, materiał obraca się w stronę szyby okiennej, czyli w kierunku źródła światła. Tym bardziej, że rolety rzymskie zwykle ustawiamy w pozycji pół zwiniętej, a co za tym idzie – promienie słoneczne nie są rozprowadzane równolegle. O odbarwienia w tej sytuacji nie jest trudno, a te już powstałe wpływają na estetyczny wygląd rolet.

Odbarwieniu i blaknięciu tkanin sprzyja również niewłaściwa pielęgnacja, czyli niezgodna z zaleceniami producenta. Wskutek stosowania nieodpowiednich środków czyszczących, mogą powstawać nie tylko brzydkie plamy, ale również nieodwracalne uszkodzenia materiału.

Odpowiednia pielęgnacja rolet to podstawa

W przypadku rolet rzymskich, systematyczna pielęgnacja to podstawa. Pomaga ona zachować na dłużej pierwotny wygląd i właściwości materiału. Zbierający się kurz w połączeniu z wilgocią lub osadzającym się tłuszczem może wnikać w głębsze warstwy materiału, a powstałe zabrudzenie z czasem będzie bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia. Najlepiej co jakich czas odkurzacz materiał na najmniejszej mocy ssania za pomocą miękkiej końcówki, a w miarę potrzeby przecierać suchą lub lekko wilgotną miękką szmatką. W przypadku starych utrwalonych plam, konieczne będzie zastosowanie środków czyszczących, najlepiej zacząć od łagodnych, dopiero później można się zdecydować na bardziej radykalne rozwiązania. Należy pamiętać o stosowaniu wyłącznie preparatów przeznaczonych do tkanin roletowych.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE