tworzenie stron internetowych
Strona głównaZDROWIE I URODACzy usuwanie zęba jest bolesne?

Czy usuwanie zęba jest bolesne?

Usuwanie zęba, czyli jego ekstrakcja, to zabieg, który u wielu osób wzbudza ogromny strach. Najczęściej poprzedzony jest próbami wyleczenia uzębienia. Jeżeli nie przynoszą one efektów, stomatolog podejmuje ostateczną decyzję, która skutkuje pozbyciem się zainfekowanego zęba na stałe. Dowiedz się, kiedy ekstrakcja zębów staje się koniecznością i jak można się do niej przygotować.

Ekstrakcja zęba – na czym polega?

Ekstrakcja zęba to zabieg, który zawsze powinien wykonywać lekarz stomatolog. Polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu przy pomocy specjalnych narzędzi. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Usunięcie zęba to czynność ostateczna. Wskazaniem do jej wykonania są nieodwracalne i niemożliwe do wyleczenia stany chorobowe. Najczęściej spowodowane są one głęboką próchnicą, która zaczęła atakować już nie tylko szkliwo, ale doprowadziła do ostrego stanu zapalnego oraz chorób przyzębia i dziąseł.

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

Zabieg ekstrakcji zęba wykonywany jest w większości gabinetów stomatologicznych. Jednym z nich jest AllSmiles Dental w Lublińcu. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza stomatologa bądź chirurga stomatologicznego. Rozpoczyna się podaniem preparatu znieczulającego, którego zadaniem jest zminimalizowanie odczuwanego przez pacjenta bólu. Po upływie kilku minut, rozpoczyna się proces oddzielania zęba od kości szczęki. Na samym końcu specjalista zdecydowanym ruchem przy pomocy specjalnych kleszczy wyjmuje zęba z zębodołu.

Po usunięciu niezwykle ważny jest proces oczyszczenia rany i jej właściwego opatrzenia. Należy pozbyć się wszystkich zainfekowanych fragmentów tkanki kostnej, a następnie zastosować tampon stomatologiczny. Zatrzymanie krwawienia umożliwia wytworzenie się skrzepu, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego zagojenia się rany.

Czy ekstrakcja zęba boli?

Zabieg ekstrakcji zęba wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu. Prawidłowa jego dawka całkowicie eliminuje ból związany z usunięciem zęba. Często jednak pacjent mierzy się z nie do końca przyjemnymi dźwiękami łamanej kości, a także uczuciem rozpierania. Ból może natomiast pojawić się po ustąpieniu znieczulenia – jest to tzw. ból poekstrakcyjny, któremu dodatkowo towarzyszyć może opuchlizna.

Ekstrakcja zęba – powikłania

Usuwanie zęba, jak każdy inny zabieg, może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Mogą one pojawić się zarówno w trakcie przeprowadzanej ekstrakcji, jak i po niej. Do powikłań, które mogą pojawić się w trakcie zabiegu, należą m.in. uszkodzenia sąsiadującego zęba czy też uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów. Problemy, z jakimi spotkać się może w późniejszym czasie to suchy zębodół, długotrwałe krwawienie, a także ropne zapalenie zębodołu. O niepokojących zmianach należy niezwłocznie powiadomić swojego lekarza stomatologa, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych komplikacji.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE