Spojrzenie na metkę przed zakupem ubrania pozwala dokonać świadomego wyboru. Elementy garderoby wykonuje się z przeróżnych materiałów, a te mają wpływ m.in. na żywotność ubrań. Dlaczego jeszcze warto zwracać uwagę na skład ubrań?
Rodzaje tkanin i ich cechy
Każdy producent ubrań jest zobowiązany podać skład produktu. Włókna, z których wykonuje się ubrania, dzielimy na 3 podstawowe grupy:
- naturalne — pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, jest to np. bawełna,
- sztuczne — pochodzenia naturalnego, lecz przetworzone chemiczne, np. wiskoza,
- syntetyczne — materiały wytworzone przez człowieka na bazie pochodnych ropy naftowej, np. poliester.
Jednym z powodów, dla którego warto zwracać uwagę na skład ubrań, jest przede wszystkim jakość. Te wykonywane z włókien naturalnych mogą służyć przez lata! Po wielu praniach wyglądają jak nowe, nie mechacą się, ani nie elektryzują. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że są traktowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Nie oznacza to wcale, że ubrania z poliestru do niczego się nie nadają. Bluza czy krótki płaszcz damski z tego materiału będzie dobrym wyborem podczas deszczu. Poliester w niewielkim stopniu chłonie wodę. Sprawdzając skład, jesteś w stanie dokonać świadomych zakupów.
Komfort noszenia ubrań a skład
Skład ubrania ma bezpośredni wpływ na wygodę jego noszenia. Przykładowo, bawełna zapewnia ogromny komfort! Nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Bawełniane ubrania nadają się zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy, podczas snu. Dodatkowo oddychają i są wytrzymałe. Wiskoza jest równie komfortowa, a jej kolejnym atutem jest fakt, iż nie uczula. Będzie więc dobrym wyborem dla alergików.
Poliester z kolei jest nieco mniej komfortowy i przyjemny w dotyku, dlatego też świetnie sprawdza się w przypadku odzieży wierzchniej, przy której nie ma to aż tak dużego znaczenia. Jeśli zaczniesz regularnie zwracać uwagę na składy ubrań, z pewnością zauważysz, który z materiałów jest dla Ciebie najwygodniejszy. A jeśli szukasz modowych inspiracji, koniecznie zerknij tutaj: Bialcon.pl.