Skuteczne oczyszczanie powietrza ma znaczenie nie tylko w domach prywatnych, ale także w zakładach przemysłowych, szkołach i szpitalach. Dlatego nieustannie poszukuje się rozwiązań, które pomogą zadbać o sprawne usuwanie pyłów, gazów i drobnoustrojów, unoszących się w powietrzu. Do tego celu wykorzystuje się choćby filtry HEPA. I to właśnie na nich chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując szereg zastosowań i korzyści, płynących z tego rozwiązania.
Czym jest filtr HEPA?
Filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) to wysokoskuteczne filtry, pozwalające na fizyczne wychwytywanie większości szkodliwych cząstek i zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu. Pozwala na to budowa filtra, składającego się z włókien polimerowych (politereftalan etylu lub polipropylen).
Skuteczność filtra zależy od grubości włókien, czasu przepływu powietrza przez filtr oraz jakości powietrza we wnętrzu.
Skąd wzięły się filtry HEPA?
Filtry HEPA to wynalazek amerykański, którego historia rozpoczęła się w okresie II Wojny Światowej. Wiąże się je z Komisją Energii Atomowej, wykorzystującą tego typu produkty do wychwytywania radioaktywnych pyłów, mogących stanowić zagrożenie dla wojska.
Z czasem odkryto szereg zastosowań HEPA również w świecie cywilnym. Wprowadza się je w instytucjach użyteczności publicznej, w których czyste powietrze ma wielkie znaczenie (szkoły, szpitale), używają ich także laboratoria i centra badań. Filtry HEPA montuje się też w szeregu praktycznych urządzeń AGD, z których korzysta na co dzień niemal każdy z nas.
Jakie zanieczyszczenia może wychwycić filtr HEPA?
Do czego przydają się filtry HEPA? W zależności od klasy filtra są w stanie usuwać nawet do 99,99% zanieczyszczeń z powietrza. Tak skuteczne produkty stosuje się zwłaszcza w miejscach, które muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy w kwestii jakości powietrza. W warunkach mniej laboratoryjnych, na przykład w użytkowaniu domowym, filtry HEPA utrzymują jednak skuteczność na poziomie do ok. 99,5%.
Jakie zanieczyszczenia wychwytują filtry tego typu? To idealne rozwiązanie do usuwania z powietrza cząsteczek pyłów PM 2,5 i PM 10, a także pyłków roślin, zarodników pleśni, bakterii i wirusów.
Niestety produkty tego typu nie wychwytują zanieczyszczeń gazowych, stąd dla uzyskania optymalnych rezultatów najlepiej zdecydować się na produkty łączące filtry HEPA na przykład z filtrami zawierającymi aktywny węgiel.
Klasyfikacja filtrów HEPA – gdzie można je wykorzystać?
Filtry HEPA pojawiające się na rynku potrafią filtrować powietrze ze skutecznością od 85% do 99,999995%. Zależy to od wybranej klasy produktu.
Zgodnie z klasyfikacją filtrów, obowiązującą od 2010 roku, filtry HEPA dzieli się na:
EPA E10,
EPA E11,
sprawdzające się w oczyszczaczach powietrza, klimatyzatorach i odkurzaczach oraz w mniej wymagających zakładach przemysłowych.
EPA E12,
HEPA H13,
bywają używane w zakładach produkujących żywność, szpitalach i laboratoriach, a także do produkcji odkurzaczy i klimatyzacji.
HEPA H14,
mogą być bezpiecznie stosowane w miejscach o podwyższonych standardach czystości powietrza.
ULPA U15,
ULPA U16,
ULPA U17
Niekiedy nazywa się filtrami absolutnymi, które sprawdzają się do oczyszczania miejsc, gdzie należy spełniać najwyższe normy, np. w zakładach farmaceutycznych, pirotechnicznych, energetycznych czy spożywczych.
W jakich sprzętach domowych stosuje się filtry HEPA?
Filtry HEPA wykorzystuje się w nowoczesnym przemyśle i laboratoriach badawczych na całym świecie. Oprócz tego ma z nimi styczność w zasadzie prawie każdy z nas. Już bowiem jakiś czas temu zaczęto standardowo używać ich jako skutecznych rozwiązań filtrujących w popularnych domowych sprzętach.
Technologia HEPA bywa zatem stosowana w systemie filtracji w odkurzaczach, a także w praktycznych oczyszczaczach powietrza, a nawet w klimatyzacjach. Wszystko po to, by dokładnie oczyścić powietrze z większości groźnych substancji.
Filtry HEPA – najwyższy standard czystości powietrza
Wysoka skuteczność filtrów HEPA sprawiła, że stosuje się je obecnie powszechnie w przemyśle, instytucjach publicznych i domach prywatnych. Pozwalają na usuwanie zanieczyszczeń, mogących prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych.
Warto stawiać na filtry wysokiej jakości i klasy, by w każdej przestrzeni zapewnić sobie i innym optymalne warunki oraz pełne bezpieczeństwo.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych sposobach filtracji powietrza? Wejdź na: klimatyczny.pl i sprawdź, co na ten temat piszą specjaliści z branży.