wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Identyfikacja wizualna firmy, budowanie marki

Identyfikacja wizualna firmy, budowanie marki

Identyfikacja wizualna firmy jest najważniejszym elementem w kreowaniu wizerunku marki na rynku. Jednym z pierwszych etapów budowania marki jest stworzenie tożsamości wizualnej. Na identyfikację wizualną składają się: logo, kolorystyka, krój pisma, wygląd materiałów reklamowych oraz produktów promocyjnych, oraz oczywiście spójny z tym projekt strony internetowej. Oprawa graficzna marki musi wyć wyjątkowa, wyróżniać się i kreować wiarygodny oraz profesjonalny wizerunek. Wyjątkowa oprawa sprawia, że marka staje się rozpoznawalna już na pierwszy rzut oka.

„Marketing jest kreowaniem, a nie dzieleniem rynku.” – Regis McKenna

Identyfikacja wizualna – pięć podstawowych elementów w kreowaniu marki

  • logo
  • kolory firmowe
  • typografie firmowe
  • wzory druków firmowych
  • strona internetowa

Omówimy po kolei pięć podstawowych elementów identyfikacji wizualnej, które mają kluczowe znaczenie w budowaniu renomy marki.

Logo

Charakterystyczny i indywidualny znak graficzny, który ma ułatwić klientowi rozpoznanie Twojej marki na rynku. Graficzne oznaczenie Twojej marki powinno być efektem świadomego projektu. Logo bowiem to element, którego obecność na różnych płaszczyznach marketingowych służy budowaniu pozycji marki na rynku. Dopracowany projekt graficzny logo spójny z pozostałymi drukami firmowymi, materiałami reklamowymi oraz stroną internetową odpowiada za powodzenie Twojej marki. Wiele osób, zwłaszcza małych przedsiębiorców nie przykłada zbyt dużej wagi do projektu logo. Tymczasem wydatek kilkuset złotych za dobry projekt graficzny logo jest inwestycją, która zwróci się w postaci lepszej rozpoznawalności marki, a to z kolei przełoży się wa wzrost zysków firmy.

Kolory firmowe

Kolory firmowe mają zazwyczaj bezpośredni związek z barwami użytymi w logo – stają się one dominujące we wszystkich aspektach działalności firmy. Kolor ma istotną funkcję w identyfikacji wizualnej, mogą być to zestawienia kolorystyczne, jednak podstawę stanowi kolor główny firmy, który wyróżnia ją i pozwala na szybką identyfikację. Kolory firmowe mają kreować w świadomości klienta określoną opinię na temat firmy czy jej produktów. Dobranie odpowiedniej kolorystyki firmowej jest złożonym i trudnym procesem. Świadomie dobrane zestawienia kolorystyczne mogą generować określone, pożądane przez firmę reakcje, a finalnie kupno towaru lub usługi.

Przyjęło się, że każdy kolor oznacza coś innego i budzi określone emocje:

Czerwony jest najbardziej zauważalnym i intensywnym kolorem. Przenosi elementy na pierwszy plan. Wywołuje u odbiorcy reakcję „walcz lub uciekaj”, stymuluje do działania oraz podejmowania szybkich decyzji. Czerwień to kolor krwi, dlatego doskonale podkreśla emocje siły, determinacji, zagrożenia jak i pasji, namiętności i miłości.

Żółty kojarzy się ze słońcem i ciepłem, wzbudza uczucie szczęścia i radości. W zestawieniu z innymi barwami wydaje się zajmować więcej miejsca, ożywia sąsiadujące kolory. Sprzyja jasności myśli i zapamiętywaniu, wywołuje przyjemne ciepłe uczucia.

Pomarańczowy jest mieszanką czerwonego z żółtym. Działa podobnie jak kolory, od których pochodzi – dodaje energii i podnieca (czerwień) oraz ociepla i nastraja przyjaźnie (żółty). Kojarzy się otwartością, przedsiębiorczością, lecz również nieodpowiedzialnością. W wersji neutralnej zachowuje pewną finezję i zyskuje egzotyczny wydźwięk. Kolor kojarzony głównie z młodzieżą i młodością.

Zielony kolor odprężający i uspokajający. Dzięki skojarzeniom z naturą i roślinnością wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Symbolizuje wzrost, harmonię, świeżość i płodność.

Niebieski podobnie trochę jak zielony ma działanie uspokajające i zdolność wywoływania w człowieku poczucia bezpieczeństwa. Kojarzy się z niebem i oceanem, dzięki czemu postrzegamy barwę niebieską jako pewną i niezawodną. Statystycznie jest to najbardziej lubiana ze wszystkich barw.

Szary – najbardziej neutralny ze wszystkich kolorów, może być postrzegany jako niezobowiązujący, lecz także formalny, dostojny. Pozbawiony emocji niesionych przez barwę zdaje się być powściągliwy lub przywodzi na myśl nieosiągalną zamożność.

Czarny – kolor ekstremalny, niepoznawalny, dominujący dzięki gęstości i kontrastowi. W kulturze Zachodu kojarzy się ze śmiercią. Tajemniczość czerni jest postrzegana jako ekskluzywna, formalna, sugerująca władzę, wyższość i godność. Daje poczucie perspektywy i głębi. Największą agresywność oraz moc uzyskuje się przez zestawienie czarnego z czerwonym lub pomarańczowym.

Biały – podstawą potęgi bieli jest jej apodyktyczność i czystość. Jako addytywna mieszanina wszystkich składowych światła widzialnego przywodzi na myśl duchową władzę i pełnię. Na tle kolorowej, a zwłaszcza czarnej powierzchni, biel wydaje się kojąca, czysta i dostojna.

Kolory nie tylko decydują o jakości oprawy graficznej strony, ale mogą również ułatwiać użytkownikom korzystanie z niej. Kolorem można zwrócić uwagę użytkownika i skłonić go do wykonania pewnej czynności. Kolorem można zwrócić uwagę klienta na najważniejsze elementy strony.

Identyfikacja wizualna firmy, budowanie marki - www.praktycznyblog.pl
Identyfikacja wizualna firmy, budowanie marki – www.praktycznyblog.pl

Typografia firmowa

Typografia jest duszą designu, jednym z głównych elementów identyfikacji marki. Podobnie jak logo czy kolory, odpowiednio dobrana typografia może wzmocnić cechy oferowanego produktu czy prowadzonego biznesu. Odpowiednio dobrany krój pisma nada poszczególnym elementom identyfikacji wizualnej niepowtarzalny charakter, pomoże wykreować pożądany wizerunek firmy, a także wywołać u Klienta konkretne emocje. Inne komunikaty będą przekazywać tak zwane fonty szeryfowe (zdobione), a inne bezszeryfowe (pozbawione ozdobników). Odpowiednie skontrastowanie tekstu głównego z tłem zwiększa czytelność, podobnie jak określenie odpowiedniej długości wiersza. Czytelność jest dla designera najważniejsza.

Nagłówki to absolutnie życiowa sprawa we wszelkim marketingu. Na witrynie, w mailach, w newsletterze, gdziekolwiek – nagłówek łapie czytelnika niczym haczyk, ściąga go, w końcu zamienia go w klienta.” – Angus Mcleod

Wzory druków firmowych

Wizytówki, ulotki, koperty, teczki, papier firmowy powinny tworzyć spójną przemyślaną całość. Wszystkie wzory druków firmowych czy materiałów reklamowych powinny być utrzymane w jednakowej kolorystyce, proporcjach oraz z wykorzystaniem tego samego kroju i rodzaju czcionki. O czytelności decyduje układ, rozmieszczenie bloków tekstowych, oraz wygląd poszczególnych elementów. Jest to zadanie bez wątpienia dla grafika komputerowego. Materiały reklamowe powinny wyróżniać się jakością wykonania oraz dbałością o detale. Przy tworzeniu marki zdecydowanie warto postawić na profesjonalistów. Nie warto również oszczędzać na jakości druku. Często bowiem skuszeni niskimi cenami drukarni, możemy osiągnąć odwrotne efekty.

„Sukces w sprzedaży nie zależy od tych, których ty znasz. Ważne jest, kto chce poznać ciebie.” – Dale Carnegie

Strona internetowa z indywidualnym projektem

W dzisiejszych czasach w zasadzie każda firma, która chce osiągnąć pozycję lidera w branży powinna posiadać swoją stronę internetową. Strona internetowa jest swego rodzaju wizytówką firmy. Przy kreowaniu marki, zdecydowanie warto postawić na doświadczoną Agencję Interaktywną, która zajmie się stworzeniem indywidualnego projektu graficznego strony internetowej. Profesjonalnie zaprojektowana strona internetowa powinna być spójna z księgą identyfikacji wizualnej. Oprawa graficzna strony powinna być spójna z pozostałymi elementami identyfikacji wizualnej firmy. Kolorystyka oraz typografia powinny tworzyć jednolitą całość z pozostałymi elementami marketingowymi takimi jak obrazy, katalogi, ulotki. Dobrze by było zlecić projekt wykonania logo, strony internetowej oraz materiałów reklamowych jednej Agencji, która zadba o profesjonalny wizerunek marki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego w dużej mierze zależy sukces firmy. Tu możemy polecić Wam Strony internetowe Łódź AW PROJEKT. W swoim portfolio firma ta może pochwalić się zarówno świetnymi projektami graficznymi jak również realizacją stron internetowych na najwyższym poziomie.

Pamiętajcie, że wdrożenie marki na rynek to nie jest łatwe zadanie. Zdecydowanie warto postawić tu na profesjonalistów. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że na początek trzeba ciąć koszty, a później można zainwestować więcej pieniędzy np. w dobrej jakości projekt logo, czy poprawę wizerunku strony internetowej. Jednak warto pamiętać tu o tzw. “pierwszym wrażeniu”.

Identyfikacja wizualna marki, dbałość o detale, to wszystko ma kluczowy wpływ na budowanie od początku renomy marki. Jeśli chcesz stać się liderem w swojej branży, zdecydowanie warto zainwestować w odpowiednią oprawę graficzną. Wysokiej jakości, dopracowany projekt będzie świadczył o jakości twojej marki. Nie warto więc szukać oszczędności w tym zakresie usług. Profesjonalnie wykonana identyfikacja wizualna Twojej marki nada jej odpowiedni kierunek wzrostu.


Polecamy również artykuły:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY