sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala być niezależnym od dostaw energii elektrycznej i daje możliwość uzyskania energii słonecznej nawet w trudno dostępnych miejscach. Ponadto nie generuje hałasu ani zanieczyszczeń, a własna, przydomowa instalacja to wygoda dla domowników i dbałość o naturalne pozyskiwanie energii. Ile kosztuje fotowoltaika i dlaczego właśnie teraz warto się na nią zdecydować?

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego i dlaczego jest to opłacalna inwestycja?

W lipcu 2021 roku rozpoczęła się kolejna edycja programu „Mój Prąd”, która daje możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych w domach jedno i wielorodzinnych, obniżenia wysokości miesięcznych opłat za prąd i posiadania niezależnego źródła jego dostaw. Celem inwestycji jest uzyskanie zdrowego, ekologicznego źródła energii i ciepła również na paliwa stałe. Dofinansowanie na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” wynosi nawet do 50% kosztów, co jest opłacalnym wyborem dla właścicieli domów jedno i wielorodzinnych. Wiele osób obawia się jednak instalacji fotowoltaicznej z uwagi na koszty, jakie trzeba w tym zakresie ponieść. Jednak te można łatwo obliczyć na podstawie kalkulatora, w którym podaje się takie dane jak:

  • typ użytkownika, np. gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo;
  • miejsce instalacji, np. grunt lub dach budynku;
  • kierunek, w jakim jest zwrócony dach;
  • dodatkowy montaż pompy ciepła;
  • rodzaj pokrycia dachu i stopień jego nachylenia;
  • wysokość miesięcznego rachunku za prąd.

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy lub nie potrafimy samodzielnie obliczyć kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych, można podać wskazane wyżej dane w rozmowie z konsultantem i to on przedstawi ofertę cenową. Co istotne, nie jest ona wiążąca, ale stanowi propozycję handlową, którą można rozważyć.

Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że to właśnie na podstawie wysokości miesięcznych rachunków za prąd konsultant jest w stanie obliczyć i dobrać optymalny pakiet fotowoltaiczny, a miesięczne opłaty w efekcie mogą być niższe niż do tej pory, co daje sporą oszczędność. Co więcej, po pewnym czasie istnieje możliwość korzystania z darmowych dostaw energii.

Cena instalacji fotowoltaicznej w praktyce

Indywidualna cena instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od ilości domowników, zapotrzebowania na energię i wielu innych kwestii, związanych z wysokością dachu, kątem nachylenia, materiałem, jaki się na nim znajduje itp. Można jednak wskazać ogólne tendencje cenowe w porównaniu do miesięcznych opłat za energię elektryczną, jakie do tej pory ponosili domownicy.

I tak w przypadku gdy obecne opłaty za energię elektryczną w domu jedno lub wielorodzinnym nie przekraczają 180 zł miesięcznie, właściciele mogą zdecydować się na tzw. pakiet podstawowy. W jego zakres wchodzi 9 paneli fotowoltaicznych, a koszt instalacji to ok. 13 000 zł (brutto z 8% VAT).

W przypadku gospodarstw domowych, w których wysokość miesięcznych opłat za energię elektryczną wynosiła do tej pory od 180 do ok. 250 zł optymalnym wyborem będzie pakiet zaawansowany. Zakłada on instalację 12 paneli i jest to koszt ok. 18 000 zł (brutto z 8% VAT).

Trzecim wariantem dla właścicieli domów jedno i wielorodzinnych jest pakiet rozszerzony – w sytuacji, gdy rachunki za prąd przekraczają kwotę 250 zł miesięcznie. W tym wypadków instaluje się minimum 18, a koszt takiej inwestycji wynosi ok. 25 000 zł (brutto z 8% VAT).

Koszt fotowoltaiki dla domu a możliwość uzyskania dotacji

Dla osób, które chcą zainstalować fotowoltaikę, ale obawiają się, czy ich budżet domowy udźwignie tę inwestycję – polecaną opcją jest dofinansowanie. W trakcie rozmowy z konsultantem można dopytać o możliwość uzyskania dodatkowych środków na wkład w inwestycję, a rozmówca przedstawi też listę programów, z których firma korzysta podczas udzielania dotacji.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat możliwego dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, a konsultant oddzwoni do nas z ofertą dofinansowania i omówi jej warunki.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY