Panoramowanie to metoda fotografowania, która doskonale pokazuje ruch oraz upływający czas. Niestety, nie jest to łatwa technika robienia zdjęć. Tajemnica kryje się przede wszystkim w doświadczeniu. Im więcej prób, tym lepsze efekty.
Damy Wam kilka wskazówek, o których warto pamiętać:
- Podstawowym parametrem przy panoramowaniu jest czas naświetlania. Im dłuższy czas naświetlania, tym więcej ruchu znajdzie się w kadrze. Najlepsze efekty można uzyskać ustawiają czas naświetlania między 1/30 a 1/15 sekund. Choć wiadomo efekt zależy od szybkości fotografowanego obiektu. Fotografując w świetle dnia, będziesz musiał zamknąć przysłonę. Zwiększona głębia ostrości nie będzie problemem, cały obraz który się nie porusza i tak będzie rozmazany. Dodatkowo, większa przysłona pozwoli ostrzej zarejestrować ruchomy motyw zdjęcia.
- Przy panoramowaniu nie jest zalecany tryb automatyczny tryb ustawienia ostrości. Najlepiej wybrać ręczny tryb ustawienia ostrości. Duża głębia ostrości pozwala zamaskować ewentualne niedoskonałości.
- Przy panoramowaniu najważniejszą kwestią jest śledzenie ruchu fotografowanego obiektu. Ważne jest stabilne ustawienie aparatu. Moim zdaniem, najlepiej ustawić szeroko ugięte nogi. Zaczynamy fotografować z lekkiego półobrotu, kończąc w pozycji wyprostowanej. Ważne jest aby aparat był prowadzony stabilnie w linii poziomej. Do tego można wykorzystać również statyw. Naciśnięcie spustu migawki w trakcie ruchu aparatu daje dużo lepsze rezultaty.
- Zwróć uwagę na tło. Fotografuj ruch w tle, które odpowiada twojej koncepcji.
- Praktyka czyni mistrza! Panoramowanie to doskonała i ciekawa technika. Ale trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu, by ją opanować, a jeszcze więcej by wykonywać świetne zdjęcia. Warto jednak wykazać się cierpliwością, gdyż efekty zadowolą na pewno niejednego amatora fotografii.
Akcesoria przydatne podczas panoramowania
Statyw czy monopod zdecydowanie ułatwiają panoramowanie. Stabilizują one aparat, eliminując drżenie rąk i przesunięcia w pionie, które psują efekt końcowy. Jest to niezwykle ważne podczas korzystania z długich czasów naświetlania – czyli w przypadku fotografowania poruszających się obiektów oraz w nocy.