Pełen pasji i inspiracji blog lifestyle

tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLEIzotretynoina w leczeniu trądziku - wskazania, działanie, skutki uboczne

Izotretynoina w leczeniu trądziku – wskazania, działanie, skutki uboczne

Izotretynoina w leczeniu trądziku to nadzieja dla wielu osób, które bezskutecznie, różnymi sposobami próbują uporać się z tym problemem. Rozszerzone pory, błyszcząca twarz, szpecące zaskórniki, grudki oraz ropne krostki powodują kompleksy, zaburzenia emocjonalne, przeszkadzają w życiu osobistym i zawodowym. Istnieje wiele metod walki z tym problemem. Jednym z nich jest stosowanie izotretynoiny. Co warto wiedzieć na jej temat?

Izotretynoina w leczeniu trądziku, mechanizm działania

Izotretynoina – organiczny związek chemiczny, pochodna witaminy A, stereoizomer kwasu alltrans-retinowego (tretytoiny), stosowany w leczeniu różnych odmian trądziku. W niewielkich ilościach wytwarzana jest endogennie z pobieranej z pokarmem witaminy A. Receptory dla retinoidów występują powszechnie w jądrach komórek ssaków, tworząc dimery pomiędzy sobą i z innymi receptorami jądrowymi (np. dla witaminy D).

“Izotretynoina hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość, wpływając na zahamowanie namnażania Propionibacterium acnes. Normalizuje proces keratynizacji w wyniku hamowania proliferacji sebocytów i prawdopodobnie przywraca prawidłowy proces różnicowania komórek. Możliwe też, że zmniejsza aktywność telomerazy, co ułatwia śmierć komórek naskórka i ma działanie proapoptotyczne. Izotretynoina wywiera także działanie przeciwzapalne. W zmiennym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego; pokarm zwiększa wchłanianie. Z białkami osocza wiąże się w ponad 99,9%. Osiąga w naskórku stężenia stanowiące około 50% stężenia w surowicy. Jest metabolizowana w wątrobie do czynnych metabolitów przy udziale enzymów cytochromu P-450 oraz wydalana z moczem i kałem. Okres półtrwania izotretinoiny w osoczu wynosi średnio 19 h, a jej metabolitu (4-oksoizotretynoina) – średnio 29 h. ” [Wikipedia]

Izotretynoina w leczeniu trądziku, tabletki z izotretynoiną na trądzik

Izotretynoina w leczeniu trądziku była stosowana już na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Ponieważ tabletki z izotretynoiną wykazują bardzo silne działanie, są wykorzystywane wyłącznie w ciężkich postaciach trądziku, takich jak:

 • trądzik ropowiczy (cystowy, guzkowo-cystowy, skupiony)
 • średnio-bardzo nasilony trądzik, niepoddający się terapii antybiotykami
 • średnio-bardzo nasilony trądzik z bardzo dużym łojotokiem, tendencją do bliznowacenia, częstymi nawrotami
 • średnio nasilony trądzik, stanowiący dla pacjenta duże obciążenie psychiczne

O dawkowaniu izotretynoiny decyduje lekarz dermatolog. Według ogólnych zaleceń należy przyjmować leki z izotretynoiną w czasie posiłku, raz lub dwa razy dziennie. Standardowe leczenie trwa od 16 do 24 tygodni. Dawka zwykle stosowana wynosi 0,5–1 mg/kg mc./d.

Izotretynoina w leczeniu trądziku, skutki uboczne
Izotretynoina w leczeniu trądziku

Izotretynoina w leczeniu trądziku, produkty z izotretynoiną do stosowania zewnętrznego

Z uwagi na silne działanie tabletek oraz liczne działania niepożądane dermatolodzy chętniej wypisują produkty z izotretynoiną do użytku zewnętrznego. Maści oraz kremy mają zdolność wchłaniania się, są jednak dużo bezpieczniejsze niż środki przyjmowane doustnie. Wynika to głównie z miejscowego działania leku, wyłącznie na obszar pokryty zmianą trądzikową. Natomiast przyjmując tabletki, musimy sobie zdawać sprawę, że ich aktywność dotrze również do organów i narządów całego naszego organizmu.

Izotretynoina skutki uboczne

Izotretynoina uchodzi niestety za lek bardzo niebezpieczny. Izotretynoina wywołuje szereg działań niepożądanych, stanowi duże obciążenie dla wątroby, dlatego w czasie trwania kuracji należy regularnie wykonywać próby wątrobowe oraz powstrzymać się od picia alkoholu. Do najczęściej występujących komplikacji zalicza się wysuszenie i swędzenie skóry, skutkujące krwawieniami, suchość błony śluzowej nosa, a także zapalenie błon śluzowych warg oraz spojówek.

Lekarze zwracają uwagę na możliwy negatywny wpływ izotretynoiny na psychikę pacjenta. Odnotowano przypadki rozwoju depresji, wahań nastroju czy stanów lękowych, a nawet agresji.

Izotretynoina w leczeniu trądziku, skutki uboczne – objawy występujące bardzo często – u ponad 10% pacjentów:

 • suchość i swędzenie skóry
 • zapalenie czerwieni warg
 • zapalenie skóry
 • miejscowe złuszczanie naskórka
 • wysypka rumieniowa
 • nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia)
 • suchość oczu i podrażnienie oczu
 • zapalenie spojówek i powiek
 • bóle stawowo-mięśniowe
 • ból pleców (szczególnie u pacjentów w wieku dojrzewania)
 • zwiększenie aktywności aminotransferaz i stężenia trójglicerydów w surowicy krwi
 • niedokrwistość, przyspieszone OB, nieprawidłowa liczba płytek (obniżona lub podwyższona)

Izotretynoina w leczeniu trądziku, przeciwwskazania:

Izotretynoina ze względu na skondensowany skład i silne działanie jest lekiem wysoce niebezpiecznym. Wśród przeciwwskazań do jej stosowania wymienia się:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • niewydolność wątroby,
 • podwyższone stężenie lipidów (np. cholesterolu) we krwi,
 • nadmiar witaminy A w organizmie,
 • przyjmowanie antybiotyków tetracyklinowych oraz preparatów z witaminą A,
 • nadwrażliwość na izotretynoinę.

Izotretynoina jest wysoce szkodliwa dla płodu ludzkiego, powoduje deformacje płodu. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Bezwzględnie zakazane jest podczas leczenia izotretynoiną i w okresie jednego miesiąca po zakończeniu przyjmowania izotretynoiny oddawanie krwi. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia płodów kobiet w ciąży, którym przetoczonoby krew pacjentów leczonych izotretynoiną.

Izotretynoinę można stosować wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza dermatologa. Coraz więcej osób decyduje się podjąć leczenie na własną rękę, zakupując preparaty z izotretynoiną z niesprawdzonych źródłach. W taki sposób w jeszcze większym stopniu narażają się na wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji.


 

Polecamy również przeczytać:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także dwóch serwisów blogowych. Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

2 KOMENTARZE

 1. Izotretinoina jest bardzo skutecznym lekiem, który faktycznie często daje świetne rezultaty u pacjentów, którzy przez długi czas cierpią z powodu nasilonego trądziku. Niestety faktycznie, jej stosowanie związane jest z często występującymi działaniami nieporządanymi. Suchość skóry i błon śluzowych występuje u większości osób, często również dochodzi do zapalenia czerwieni wargowej, pękania ust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamastrony internetowe
Reklamapożyczki dla przedsiębiorców mazowieckie
Reklamaremont łazienki łódź

Polecamy przeczytać

lifestylesklep internetowyfinanseekspozycjafotografiapodróżeinspiracjee-marketingleczenie trądzikumodele-sklepstrony internetoweUI/UX DesignkosmetologiapozycjonowanieSEOportretdieta pudełkowaoptymalizacja SEOpozycjonowanie stron internetowychpozycjonowanie stron wwwidentyfikacja wizualnaprodukty pszczeleapiterapiabio kosmetykzdrowe odżywianietrądzik pospolitykosmetyki organiczneanaliza rynkusegregacja śmieciekodzieckoprzepisykredyt konsolidacyjnyprojektowanie logozdrowe espressoozonowanie po zgoniematchasklep stacjonarnye-commercepomoc domowamarketing internetowyhematologserwis wentylacjiszafa przesuwnatelefon do 1000 złotychXiaomi do 1000 złotychszklarnia ogrodowalatanie dronemzarabianie na bloguprzetłuszczające się włosystomatolog dziecięcypomoc kuchennarehabilitacjabóle kręgosłupakafelkitorebka damskaklasyczna torebkaFotoobraz z abstrakcyjną grafikąFotoobraz z podobizną dzieckaFotoobraz w prezencie ślubnymFotoobraz z panoramąfotoobrazycera tłustanaturalna medycynapłytki podłogowekafelki podłogowekafelki do salonuszkolenia z makijażu permanentnegoszkolenia Masterclasskoszt strony wwwkawa rozpuszczalnaidentyfikacja markikonsultingstrony wordpress cenastrona internetowa cenakoszt strony internetowejile kosztuje strona internetowamedycyna chińskahematologiapozycjonowanie lokalnebudowanie linkówSEO off-pageSEO on-pageseo poza stronątworzenie stron wordpressstrony wordpressaplikacje do nauki angielskiegonauka angielskiego przez zabawęnauka angielskiego przez słuchanieangielski dla dziecifundusze europejskiedotacje unijnemasaż relaksacyjnysejfy antywłamaniowesejfy ognioodporneCertyfikacja SILtransport gabarytowytransport ponadgabarytowyimpreza integracyjnadegustacja piwimprezy w stylu Hollywoodcertyfikacja tuvkalendarze książkowe z logologo drukowane techniką UVHEPA H14HEPA H13filtry hepaAkcelerometr w telefonieKubernetesendokrynologkoniec pandemiochrona przed COVID-19maseczki a Omikronmaseczki KN95EPA E10kroplówki wzmacniającetłoczone logo na kalendarzudietetyczne smothiesmothieJak wyjść z długówviral marketingczym jest viralzdrowy cateringcatering dietetycznywlewy witaminowekroplówki witaminowemaseczki N95Snoop Doghurtownia odzieży włoskiejreklamaGoogle AdWordsAdWordsIzotretynoinabiałko zwierzęcebiałko roślinnedieda wegetariańskaekstrakty roślinnewyciągi ziołowelaseroterapia w leczeniu trądzikulaserowe usuwanie przebarwieństrona wordpressodzież włoskaszybko przetłuszczające się włosytłuste włosyobiektywy M42soda lecznicze właściwościsoda oczyszczona w medycyniesoda oczyszczona właściwości leczniczesoda oczyszczona właściwościsoda oczyszczonaalgichwilówkikrem z dynikoktajle-handeldropshippingmarkabranddomenapanoramowanieczas naświetlaniazupypeeling chemicznybłonnik pokarmowypożyczkikuracje urynoweurynaurytoterapiaprzetłuszczanie włosówolej jojobaolej kokosowyniedobory witaminwitamina d3przysłonaodzież lnianaBill Gatesgrywalizacjacivid 19kredyt gotówkowyleczenie moczempicie moczuzdrowy tryb życiadietadieta niskobiałkowaUseCryptUseCryptMessengerUseCryptOpiniekryptowalutaBitcoinsuche włosyszczotki do brodybrodabarberbasen ogrodowytrądzik młodzieżowysportodzież z lnutania klimatyzacjastyl industrialny