wtorek, 18 czerwca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Izotretynoina w leczeniu trądziku – wskazania, działanie, skutki uboczne

Izotretynoina w leczeniu trądziku to nadzieja dla wielu osób, które bezskutecznie, różnymi sposobami próbują uporać się z tym problemem. Rozszerzone pory, błyszcząca twarz, szpecące zaskórniki, grudki oraz ropne krostki powodują kompleksy, zaburzenia emocjonalne, przeszkadzają w życiu osobistym i zawodowym. Istnieje wiele metod walki z tym problemem. Jednym z nich jest stosowanie izotretynoiny. Co warto wiedzieć na jej temat?

Izotretynoina w leczeniu trądziku, mechanizm działania

Izotretynoina – organiczny związek chemiczny, pochodna witaminy A, stereoizomer kwasu alltrans-retinowego (tretytoiny), stosowany w leczeniu różnych odmian trądziku. W niewielkich ilościach wytwarzana jest endogennie z pobieranej z pokarmem witaminy A. Receptory dla retinoidów występują powszechnie w jądrach komórek ssaków, tworząc dimery pomiędzy sobą i z innymi receptorami jądrowymi (np. dla witaminy D).

“Izotretynoina hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość, wpływając na zahamowanie namnażania Propionibacterium acnes. Normalizuje proces keratynizacji w wyniku hamowania proliferacji sebocytów i prawdopodobnie przywraca prawidłowy proces różnicowania komórek. Możliwe też, że zmniejsza aktywność telomerazy, co ułatwia śmierć komórek naskórka i ma działanie proapoptotyczne. Izotretynoina wywiera także działanie przeciwzapalne. W zmiennym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego; pokarm zwiększa wchłanianie. Z białkami osocza wiąże się w ponad 99,9%. Osiąga w naskórku stężenia stanowiące około 50% stężenia w surowicy. Jest metabolizowana w wątrobie do czynnych metabolitów przy udziale enzymów cytochromu P-450 oraz wydalana z moczem i kałem. Okres półtrwania izotretinoiny w osoczu wynosi średnio 19 h, a jej metabolitu (4-oksoizotretynoina) – średnio 29 h. ” [Wikipedia]

Izotretynoina w leczeniu trądziku, tabletki z izotretynoiną na trądzik

Izotretynoina w leczeniu trądziku była stosowana już na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Ponieważ tabletki z izotretynoiną wykazują bardzo silne działanie, są wykorzystywane wyłącznie w ciężkich postaciach trądziku, takich jak:

 • trądzik ropowiczy (cystowy, guzkowo-cystowy, skupiony)
 • średnio-bardzo nasilony trądzik, niepoddający się terapii antybiotykami
 • średnio-bardzo nasilony trądzik z bardzo dużym łojotokiem, tendencją do bliznowacenia, częstymi nawrotami
 • średnio nasilony trądzik, stanowiący dla pacjenta duże obciążenie psychiczne

O dawkowaniu izotretynoiny decyduje lekarz dermatolog. Według ogólnych zaleceń należy przyjmować leki z izotretynoiną w czasie posiłku, raz lub dwa razy dziennie. Standardowe leczenie trwa od 16 do 24 tygodni. Dawka zwykle stosowana wynosi 0,5–1 mg/kg mc./d.

Izotretynoina w leczeniu trądziku, skutki uboczne
Izotretynoina w leczeniu trądziku

Izotretynoina w leczeniu trądziku, produkty z izotretynoiną do stosowania zewnętrznego

Z uwagi na silne działanie tabletek oraz liczne działania niepożądane dermatolodzy chętniej wypisują produkty z izotretynoiną do użytku zewnętrznego. Maści oraz kremy mają zdolność wchłaniania się, są jednak dużo bezpieczniejsze niż środki przyjmowane doustnie. Wynika to głównie z miejscowego działania leku, wyłącznie na obszar pokryty zmianą trądzikową. Natomiast przyjmując tabletki, musimy sobie zdawać sprawę, że ich aktywność dotrze również do organów i narządów całego naszego organizmu.

Izotretynoina skutki uboczne

Izotretynoina uchodzi niestety za lek bardzo niebezpieczny. Izotretynoina wywołuje szereg działań niepożądanych, stanowi duże obciążenie dla wątroby, dlatego w czasie trwania kuracji należy regularnie wykonywać próby wątrobowe oraz powstrzymać się od picia alkoholu. Do najczęściej występujących komplikacji zalicza się wysuszenie i swędzenie skóry, skutkujące krwawieniami, suchość błony śluzowej nosa, a także zapalenie błon śluzowych warg oraz spojówek.

Lekarze zwracają uwagę na możliwy negatywny wpływ izotretynoiny na psychikę pacjenta. Odnotowano przypadki rozwoju depresji, wahań nastroju czy stanów lękowych, a nawet agresji.

Izotretynoina w leczeniu trądziku, skutki uboczne – objawy występujące bardzo często – u ponad 10% pacjentów:

 • suchość i swędzenie skóry
 • zapalenie czerwieni warg
 • zapalenie skóry
 • miejscowe złuszczanie naskórka
 • wysypka rumieniowa
 • nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia)
 • suchość oczu i podrażnienie oczu
 • zapalenie spojówek i powiek
 • bóle stawowo-mięśniowe
 • ból pleców (szczególnie u pacjentów w wieku dojrzewania)
 • zwiększenie aktywności aminotransferaz i stężenia trójglicerydów w surowicy krwi
 • niedokrwistość, przyspieszone OB, nieprawidłowa liczba płytek (obniżona lub podwyższona)

Izotretynoina w leczeniu trądziku, przeciwwskazania:

Izotretynoina ze względu na skondensowany skład i silne działanie jest lekiem wysoce niebezpiecznym. Wśród przeciwwskazań do jej stosowania wymienia się:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • niewydolność wątroby,
 • podwyższone stężenie lipidów (np. cholesterolu) we krwi,
 • nadmiar witaminy A w organizmie,
 • przyjmowanie antybiotyków tetracyklinowych oraz preparatów z witaminą A,
 • nadwrażliwość na izotretynoinę.

Izotretynoina jest wysoce szkodliwa dla płodu ludzkiego, powoduje deformacje płodu. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Bezwzględnie zakazane jest podczas leczenia izotretynoiną i w okresie jednego miesiąca po zakończeniu przyjmowania izotretynoiny oddawanie krwi. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia płodów kobiet w ciąży, którym przetoczonoby krew pacjentów leczonych izotretynoiną.

Izotretynoinę można stosować wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza dermatologa. Coraz więcej osób decyduje się podjąć leczenie na własną rękę, zakupując preparaty z izotretynoiną z niesprawdzonych źródłach. W taki sposób w jeszcze większym stopniu narażają się na wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji.


 

Polecamy również przeczytać:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

2 KOMENTARZE

 1. Izotretinoina jest bardzo skutecznym lekiem, który faktycznie często daje świetne rezultaty u pacjentów, którzy przez długi czas cierpią z powodu nasilonego trądziku. Niestety faktycznie, jej stosowanie związane jest z często występującymi działaniami nieporządanymi. Suchość skóry i błon śluzowych występuje u większości osób, często również dochodzi do zapalenia czerwieni wargowej, pękania ust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY