wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Laseroterapia w leczeniu trądziku, trądzik pospolity, przykładowe zabiegi

Laseroterapia w leczeniu trądziku, trądzik pospolity

Laseroterapia w leczeniu trądziku to skuteczna alternatywa dla bardzo inwazyjnych środków stosowanych w terapiach antybiotykowych czy retinoidowych.

Trądzik pospolity to niestety to dość dokuczliwa przypadłość . Istotą trądziku jest nadmierna produkcja i zaleganie łoju w gruczołach łojowych, a następnie zakażenie bakteriami. Wszystko to dzieje się przez nadmiar androgenów, progestrogenów u kobiet w drugiej fazie cyklu miesiączkowego oraz gwałtowne przemiany hormonalne okresu dojrzewania (trądzik młodzieńczy). Wzmożona produkcja łoju najbardziej widoczna jest w obrębie twarzy (czoło, nos, fałdy nosowo-policzkowe). W tych partiach skóra jest błyszcząca, lepka z poszerzonymi ujściami gruczołów łojowych.

Zbyt obfite wydzielanie łoju predysponuje nie tylko do powstawania trądziku pospolitego, ale także trądziku różowatego oraz łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany pierwotne trądziku to mikrozaskórniki, które ciężko dostrzec gołym okiem, mogą być prekursorami zmian przekształcając się w zmiany niezapalne lub zapalne (grudki lub krosty). Wykwity niezapalne mają charakter zaskórników otwartych, a następnie zamkniętych. Za powstawanie wykwitów są najprawdopodobniej odpowiedzialne bakterie rozkładające triglicerydy zawarte w łoju. Podrażniają one ujścia gruczołów, zbyt mocno keratynizują i zwężają je, aż do zniszczenia. Ostatecznie może dojść do powstania zmian bliznowatych – blizny potrądzikowe mają charakter blizn zanikowych (atroficznych).

W terapii trądziku łojotokowego najczęściej stosuje się leczenie przyczynowe i leczenie objawowe, które bardzo ograniczają niekorzystne zmiany skórne. Jeśli chodzi o terapię przyczynową lekarze starają się normalizować sytuację hormonalną, zwalczać miejscową infekcję bakteryjną podając ogólnie i miejscowo na przykład antybiotyki. Przebywanie na słońcu skóry z trądzikiem jest również niewskazane. Zaobserwowano latem, po pierwszym kontakcie ze słońcem wyraźną poprawę w wyglądzie skóry, wynika to prawdopodobnie z bakteriobójczego działania promieni UV. Jednocześnie promieniowanie słoneczne nasila proces keratynizacji w obrębie przewodów wyprowadzających mieszki łojowo – włosowe, a co w konsekwencji w późniejszym okresie prowadzi do pogorszenia stanu skóry. To samo dzieje się w przypadku korzystania z łóżek do opalania oraz innych promienników emitujących promienie UV. Większość metod dotyczy zmian o charakterze niezapalnym.

Działanie terapeutyczne we wczesnym okresie tworzenia się mikrozaskórników oraz przeciwdziałanie nadmiernej keratynizacji może w dużym stopniu zapobiec powstawaniu zmian zapalnych, a w dalszej konsekwencji blizn.

Stosowanie niektórych metod laseroterapii, Laserowego Peelingu Węglowego, kwasów złuszczających w fazie zapalnej trądziku może być przyczyną nasilenia się objawów, po czym objawy te powinny ustąpić.

Laseroterapia w leczeniu trądziku, leczenie laserem

Głównym celem laseroterapii w leczeniu trądziku (Laserowego Peelingu Węglowego , E-Light, ) peelingów złuszczających, stosowanie urządzenia Dermation – jest działanie miejscowe, którego główną rolą jest zapobieganie powstawaniu zmian o charakterze zapalnym mające na celu: normalizację wydzielania sebum, oczyszczenie skóry z nadmiernej ilości łoju i mas zalegających w ujściach gruczołów łojowych  oraz zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka – poprawa ukrwienia i nawilżenie skóry.

Laseroterapia w leczeniu trądziku, przykładowe zabiegi

Laseroterapia w leczeniu trądziku różowatego, jego wstępnej fazy,  nie dopuszcza do rozwoju dalszej fazy grudkowo – krostkowej. Uzyskuje się bardzo dobre efekty w zamykaniu naczynek, likwidacji rumienia, stanów zapalnych, świądu, tendencji do rumienienia się:

  • Laser E-Light ( bardzo skutecznie działa na trądzik, destrukcje gruczołów łojowych w terapii antybakteryjnej) – laserowe leczenie trądziku
  • Laserowy Peeling Węglowy z dodatkiem specjalistycznych SERUM (usuwa zaskórniki , zwęża pory skóry, zmniejsza łojotok, działa wspomagająco przy leczeniu trądziku)
  • Peelingi złuszczające kwasami ( kwas migdałowy, kojowy, glikolowy, itd.)
  • Dermation – metoda Transdermalnego wprowadzania substancji czynnych regulujących wydzielanie sebum (elektroporacja)

Terapia powinna obejmować ok 4 zabiegów w odstępach co 3- 4 tyg. Po 1-1,5 roku zdarza się powrót zaczerwienienia. Warto stosować terapię podtrzymującą.

Polecamy również artykuł Izotretynoina w leczeniu trądziku


 

Polecamy również przeczytać:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

2 KOMENTARZE

  1. Laser może pomóc zniwelować blizny po trądziku. Sama zastanawiałam się nad takim zabiegiem, chociaż nie mam dużo blizn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY