środa, 22 maja, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak uzyskać numer VAT w Niemczech?

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej radzą sobie na zagranicznych rynkach, a jednym z krajów, do których sprzedają najwięcej produktów i usług, od lat są Niemcy. Planując rozwój biznesu u naszych zachodnich sąsiadów, warto dobrze orientować się w niemieckich przepisach podatkowych, które pod wieloma względami różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Dotyczy to m.in. rejestracji przedsiębiorcy jako płatnika podatku VAT, związanej z koniecznością uzyskania odpowiedniego numeru identyfikacyjnego. Jakie formalności należy spełniać, aby go zdobyć?

Rejestracja do VAT w Niemczech – kiedy jest obowiązkowa?

Obowiązek rejestracji do VAT za naszą zachodnią granicą powstaje m.in. w przypadku prowadzenia działalności w zakresie:

– sprzedaży wysyłkowej powyżej rocznego limitu 100 000 Euro lub w przypadku rezygnacji z niego,

– usług związanych z nieruchomościami, w tym usług budowlanych,

– importu towaru na terytorium Niemiec z odprawą celną,

– transportu przez terytorium Niemiec.

Usług tych firmy nieposiadające siedziby na terytorium Niemiec nie mogą rozliczać w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dlatego obowiązkowa będzie rejestracja do podatku VAT w Niemczech.

Ile wynosi niemiecki podatek VAT?

Podatek od towarów i usług za naszą zachodnią granicą jest nieco niższy niż w Polsce – podstawowa stawka niemieckiego VAT-u wynosi 19%. Wielu przedsiębiorców, nawet mimo braku prawnego obowiązku, rejestruje się jako płatnicy VAT dla zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku.

Jak wygląda rozliczanie niemieckiego VAT-u?

Zgodnie z niemieckimi przepisami, przedsiębiorca zgłoszony do podatku VAT w Niemczech, zobowiązany jest do składania kwartalnych oraz rocznych deklaracji (VAT rozliczany jest w ujęciu rocznym). Co więcej, zarówno w roku rejestracji podatkowej, jak i następującym po nim, firma zobowiązana jest do składania comiesięcznych deklaracji wstępnych.

Niemiecki numer podatkowy – Steuernummer

Inaczej niż w Polsce, gdzie firma do rozliczeń podatkowych otrzymuje wyłącznie numer NIP, podatnik w Niemczech ma dwa różne numery podatkowe:

– Steuernummer (St.-Nr.) przeznaczony do transakcji wewnątrz krajowych,

– Umsatzsteuer Identifikationsnummer (Ust-IdNr.) do transakcji wewnątrzunijnych.

Steuernummer, podobnie jak polski NIP jest obowiązkowy dla wszystkich niemieckich podatników, natomiast Ust-IdNr. muszą uzyskać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Ile trwa zgłoszenie do VAT w Niemczech?

Rejestracja polskich firm do VAT-u w Niemczech z reguły przebiega dość sprawnie, a cały proces odbywa się elektronicznie. Czas jego trwania w dużej mierze zależy jednak od tego, czy podatnik dostarczy niemieckiemu fiskusowi kompletne dokumenty. Szansą na skrócenie trwającej od 4 do 6 tygodni procedury jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli chcesz, by sprawę rejestracji do niemieckiego VAT-u załatwiło za Ciebie biuro rachunkowe Zielona Góra jest miastem, w którym możesz skorzystać ze wsparcia biura księgowego GRIMP, od lat specjalizującego się w rejestracji do podatku VAT za naszą zachodnią granicą.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY