wtorek, 20 lutego, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

W Polsce działa kilkaset firm, które trudnią się odzyskiwaniem należności. Właśnie dlatego na rynku jest tak wiele ofert profesjonalistów zajmujących się windykacją. Którą ofertę wybrać? Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję?

Po pierwsze, opinia obecnych oraz byłych klientów jest istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Zawsze warto dokonać analizy firmy windykacyjnej przed podpisaniem umowy. Sprawdzić opinie w internecie, poszukać informacji na forach, sprawdzić recenzje wystawione przez byłych klientów.

O bezpieczeństwie powierzenia swoich spraw najlepiej świadczą rekomendacje wystawione przez współpracujące firmy. Bezpieczeństwo takie i pewność, że odzyskane pieniądze nie zostaną zawłaszczone przez zleceniobiorcę, są jednym z najważniejszych atutów firmy windykacyjnej. Nie raz zdarzają się przypadki, iż odzyskane wierzytelności windykator zawłaszcza dla siebie, ukrywając to przez zleceniodawcą. Dlatego trzeba uważać na firmy, które nie są wiarygodne, a współpraca z nimi rodzi wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Tu zdecydowanie lepiej zaufać firmie, która posiada już pewne doświadczenie na rynku i określoną renomę. W tej branży działa wielu oszustów, dlatego nie dajcie się skusić niskimi prowizjami, zawsze pamiętajcie, aby szczegółowo przeanalizować umowę, sprawdzić jak długo firma działa na rynku oraz jakie ma opinie i rekomendacje.

Działania profesjonalnej firmy windykacyjnej znacznie różnią się od działań windykacyjnych prowadzonych przez samych wierzycieli, komorników, czy zwykłych kancelarii prawnych.

Po pierwsze działania firmy windykacyjnej są o wiele bardziej zintensyfikowane – aby zarobić firma windykacyjna musi odzyskać dług, tak więc musi o wiele bardziej przyłożyć się do sprawy. Profesjonalna firma windykacyjna, za przyjęcie zlecenia nie pobiera opłat wstępnych, tu możemy polecić firmę windykacyjną Wolf, która działa na rynku odzyskiwania wierzytelności od 2006 roku.

Jeśli zdecydujecie się skierować sprawę do windykacji zorientujcie się na temat wynagrodzenia pobieranego przez firmę – kiedy jest ono płatne – przed czy po wykonaniu windykacji. Drugą ważną kwestią jest wysokość wynagrodzenia. Profesjonalna windykacja ma swoją cenę. Pamiętajcie aby szczegółowo przeanalizować umowę i dopilnować aby wszystkie koszty i opłaty były w niej uwzględnione. Na pewno powinniście zwrócić uwagę na realne koszty windykacji, czy prowizja jest stała, czy może zmieniać się zależnie od etapu windykacji. Ważne jest również ustalenie, czy prowizja jest naliczana tylko od odzyskanej należności głównej, czy również od odsetek. 

Bardzo ważną sprawą jest forma zawartej umowy. Firmy windykacyjne podpisują dwa typy umów: zlecenie windykacji oraz powierniczy przelew wierzytelności.

Umowa zlecenia windykacji jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, ponieważ dochodzona wierzytelność pozostaje przez cały okres windykacji własnością klienta. Przy takiej umowie to podmiot zlecający windykację ma prawo do podejmowania ostatecznych decyzji we wszystkich kluczowych kwestiach (takich jak np. skierowanie sprawy na drogę sądową, czy też wszczęcie egzekucji komorniczej z określonego składnika majątku dłużnika).

Zupełnie inaczej jest w przypadku umowy powierniczego przelewu wierzytelności. Przy takiej umowie, to firma windykacyjna staje się właścicielem długu i odzyskuje go bezpośrednio na swoje konto bankowe. Taka umowa może być więc kłopotliwa, jeżeli windykator okaże się nierzetelny i będzie zatajał fakt odzyskania zaległych środków, czy ich kwotę.

Kiedy powinniście skierować swoją sprawę do windykacji, czy należy odczekać jakiś czas?

Generalna zasad jest taka, że im mniejszy okres przeterminowania, tym łatwiej i szybciej można odzyskać należność. Oczywiście nie chodzi o to, aby kierować sprawy do windykacji zaraz po upływie terminu płatności, ale jeśli termin ten już upłynął, a dłużnik unika oddania należności, opóźnia się ze spłatą lub nawet nie odbiera telefonów, to jest to najwyższa pora żeby zlecić sprawę firmie windykacyjnej.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

POPULARNE ARTYKUŁY