Atopowe zapalenie skóry jest bardzo powszechnym schorzeniem o charakterze dermatologicznym. Rozpoznaje się je już nawet u niemowlaków, które mają delikatną i podatną na podrażnienia skórę. Przyczyn powstawania tej choroby jest wiele i może ona dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Atopowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły i powracający, dlatego w leczeniu tego schorzenia niezwykle ważna jest systematyczna i właściwa pielęgnacja odpowiednimi preparatami.
Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak się objawia?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która najczęściej swój początek ma w okresie niemowlęcym. Jako jedną z wielu przyczyn atopowego zapalenia skóry wymienia się czynniki genetyczne. Tego typu choroby skórne mają również swoje podłoże w uczuleniu na różnego rodzaju substancje, z którymi chory ma kontakt np. alergeny i zanieczyszczenia.
Atopia objawia się przede wszystkim suchością skóry i wpływającym na ogromny dyskomfort świądem. Wykwity w postaci rumieniowo-grudkowej pojawiają się przede wszystkim w okolicach zgięć stawów, czyli pod kolanami i pod łokciami. U niemowlaków zmiany skórne można zauważyć na policzkach, główce i w okolicach uszu. Zmianom skórnym towarzyszy często również zaczerwienienie skóry oraz wysoka skłonność do infekcji bakteryjnych.
Jakich preparatów używać do pielęgnacji skóry atopowej?
Właściwa pielęgnacja jest jednym z kroków terapii przeciwko atopowemu zapaleniu skóry, który nie tylko poprawia kondycję skóry, ale przede wszystkim łagodzi objawy choroby w postaci świądu. Terapia atopowego zapalenia skóry ma charakter kompleksowy, a dobór właściwych preparatów jest tutaj kluczowy. Najważniejszymi cechami dobrych preparatów do skóry atopowej jest silne nawilżanie i odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry. Kosmetyk ma więc nawodnić skórę i ją ukoić.
Pożądanymi w tego typu preparatach składnikami jest alantoina, pantenol i ceramidy. Te ostatnie pomagają odbudować naruszoną barierę hydrolipidową skóry i tym samy zapobiegają ucieczce wody ze skóry. Warto zwrócić uwagę również na dermokosmetyki dedykowane skórze atopowej, które jednocześnie mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Innymi składnikami, których warto szukać w preparatach do takiej skóry, są olej z pszenicy, wiesiołka i ze słodkich migdałów, a także witaminy i gliceryna.
Jakich składników w kosmetykach do skóry atopowej unikać?
Wybierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, najlepiej jest unikać preparatów ze sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi, które mogą działać drażniąco na uszkodzoną skórę.
Należy więc dokładnie czytać etykiety i wystrzegać się składników takich jak glikole polietylenowe i polipropylenowe, sodium laureth sulfate (SLS), methylparabent, buthylparabnen, ethylparaben (parabeny) i triethanolamine. Dobrze jest również zwrócić uwagę na pH kosmetyków i kupować te o wartości 5,5. Pozwoli to w naturalny sposób wspomagać odbudowę bariery ochronnej skóry. Kosmetyki do skóry z AZS powinny więc być nawilżające, natłuszczające, bez sztucznych barwników i substancji zapachowych.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl |