wtorek, 18 czerwca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania VAT w Niemczech?

Formalności związane z prowadzeniem własnej firmy na terytorium RFN przyprawiają o ból głowy niejednego handlowca. Ekspansja polskich przedsiębiorstw na rynku niemieckim ma silne podłoże ekonomiczne i doświadcza stałych wzrostów w ciągu ostatnich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu nowych graczy boryka się z procedurami podatkowymi. Dzisiaj opowiemy nieco więcej o systemie rejestracji płatników VAT i dokumentach, które należy przygotować przed wysłaniem wniosku do urzędu.

Jak przebiega rejestracja do VAT w RFN?

Na początek mamy dobrą wiadomość — cyfryzacja dotarła już do niemieckich urzędów i sprawiła, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z rejestracji online. Zapisanie się do bazy VAT-owskiej wciąż pociąga za sobą obowiązek zgromadzenia dokumentacji i przygotowania kwestionariusza. Wymagania dla niektórych branż mogą nieco odbiegać od standardów, dlatego zawsze zalecamy uprzedni kontakt z ekspertami.

Musimy wspomnieć, że czas potrzebny na otrzymanie numeru VAT w Niemczech oscyluje w granicach 4-6 tygodni (przy założeniu, że wszystkie wysłane zaświadczenia okażą się poprawne). Przygotowanie bezbłędnej dokumentacji staje się w tym kontekście kluczowym etapem na rzecz przyspieszenia całej procedury. Lokalny nr identyfikacji płatnika VAT (tzw. Steuernummer) stanowi przepustkę do ubiegania się o 11-znakowy numer wewnątrzwspólnotowy. Dopiero od tego momentu możemy mówić o zakończeniu procesu rejestracji.

A więc jakie dokumenty trzeba dostarczyć do urzędów podatkowych w Niemczech? W pierwszej kolejności musisz się postarać o aktualny wyciąg z rejestru handlowego KRS. Aktualny, czyli nie starszy niż 90 dni. Zaświadczenie należy przetłumaczyć na język niemiecki (podobnie zresztą jak wszystkie inne pozycje z listy). Dodatkowo będziesz potrzebował kopii umowy spółki, kopii dokumentu tożsamości formalnego reprezentanta przedsiębiorstwa, oraz dowodu potwierdzającego prowadzenie działalności w granicach RFN (np. faktury od klientów).

Ostatnią rzeczą pozostaje wypełnienie w języku niemieckim specjalnego formularza VAT dla osób niebędących rezydentami podatkowymi Niemiec. Znajdziesz go na stronie www.elster.de. W przypadku realizowania transakcji wewnątrzwspólnotowych obowiązkiem przedsiębiorcy staje się dodatkowo Umsatzsteuer-Identifikationsnummer, w skrócie USt-IdNr. Wniosek o jego otrzymanie złożysz w serwisie www.formulare-bfinv.de.

Platformy e-commerce (w tym Amazon) wymagają ponadto dostarczenia przez sprzedawcę certyfikatu F22, który stanowi dla nich zabezpieczenie przed odpowiedzialnością za ewentualne zaległości handlowców z tytułu podatku VAT. Uzyskanie tego dokumentu podatkowego następuje na wniosek przedsiębiorcy do niemieckiego Finanzamt.

Biuro rachunkowe w Oleśnicy

Jak widać, rejestracja VAT w Niemczech może przysporzyć niemałych trudności. Tym bardziej warto korzystać z pomocy firm eksperckich, dzięki czemu unikniesz wielu początkowych problemów. Wsparcie ze strony polskiego doradcy często okazuje się niezbędne przy tłumaczeniu i wypełnianiu formularzy w języku niemieckim. Wejdź na stronę https://inito.pl/rejestracja-do-vat-w-ue/ i przeczytaj o usługach, jakie świadczy nowoczesne biuro rachunkowe Oleśnica stanowi siedzibę firmy Inito, która specjalizuje się w doradztwie podatkowym, księgowości i rejestracji do VAT w Republice Federalnej Niemiec.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY