sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących segregacji śmieci

Segregacja śmieci ma w dzisiejszych czasach niebywały wpływ na funkcjonowanie naszej planety. Ochrona Ziemi poprzez segregacje śmieci przyczynia się między innymi do mniejszej ilości zanieczyszczeń.

Dlaczego odpowiednia segregacja śmieci jest tak ważna?

Według badań przeciętny Polak rocznie wyrzuca do swojego kosza około 346 kg śmieci. Statystyki pokazują, że zaledwie 25% śmieci jest wykorzystywana powtórnie, co oznacza, że nadal bardzo wiele osób nie sortuje swoich odpadów. Takie nieposortowane odpady trafiają na wysypiska, gdzie zalegają przez lata, zanim ulegną rozkładowi. Śmieci emitują metale ciężkie, grzyby, pyły, związki fluoru oraz siarki. Oznacza to, że szkodliwe chemikalia przedostają się między innymi do gleby i zatruwają zasoby wodne.

Jak segregować wytworzone przez nas odpady?

Najważniejszą rzeczą w procesie segregacji odpadów jest prawidłowe rozdzielenie ich do worków na śmieci oraz do odpowiednich kontenerów. Wyróżniamy cztery podstawowe kolory worków na śmieci oraz kontenerów – niebieski, żółty, biały i zielony.

Do worków na śmieci w kolorze niebieskim wyrzucamy papier – wszelkiego rodzaju gazety, książki, katalogi, kartony czy zeszyty. Należy pamiętać, aby wkładane odpady nie były mokre ani tłuste. Kolejną istotną wskazówką jest fakt, że w wyrzucanej przez nas makulaturze nie mogą znajdować się żadne zszywki, spinacze oraz plastikowe okładki. Niebieskie worki na śmieci należy wyrzucić do niebieskich pojemników na odpady.

Do worków na śmieci w kolorze żółtym wyrzucamy plastik oraz metal. Można w nich umieścić między innymi plastikowe butelki, nakrętki, zużyte długopisy, puszki, aluminium czy reklamówki z tworzyw sztucznych.

Kolor zielony jest zaś przeznaczony na szkło. Do takiego koloru worków na śmieci możemy włożyć butelki po mleku, butelki po wodzie, po sokach, po napojach alkoholowych, a także szklane opakowania po kosmetykach. Bardzo ważną wskazówką jest to, że szklane opakowania powinny być umyte i nie zawierać żadnych etykiet.

Ostatnie worki na śmieci są w kolorze brązowym – wyrzucamy do nich fusy z kawy lub herbaty, resztki warzyw, owoców, skorupki jaj, skoszoną trawę, liście, chwasty oraz popiół. Bardzo ważną wskazówką jest, by do tego worka na śmieci nie wrzucać resztek mięsa, odchodów zwierząt, czy papierosów.

Jakie są inne praktyczne wskazówki na temat segregacji śmieci?

Jedną z ważniejszych wskazówek dotyczącą segregacji odpadów jest uważne czytanie etykiet – wiele produktów posiada symbole, które pomogą ustalić, czy wyrzucana przez nas rzecz nadaje się do recyklingu.

Warto wspomnieć również, że istnieją specjalne wyszukiwarki odpadów, które podpowiadają nam, gdzie należy wyrzucić dany produkt.

Kolejną bardzo ważną radą jest unikanie produktów jednorazowych – foliowych reklamówek, słomek, plastikowych toreb, które tylko generują powstawanie jeszcze większej ilości odpadów.

Warto pamiętać również, że na terenie każdej gminy umieszczone są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których należy wrzucać przeterminowane leki, zużyte opony, elektrośmieci, baterie czy akumulatory.

Z tymi praktycznymi wskazówkami w jeszcze lepszy sposób zadbamy wspólnie o nasze środowisko.


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY