piątek, 19 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Montaż rekuperacji, pompy ciepła, fotowoltaiki – dlaczego warto?

Odnawialne źródła energii to przyszłość. Nie tylko ze względu na potrzebę dbania o klimat, ale także dlatego, że korzystanie z nich przynosi realne oszczędności. Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i instalacji rekuperacji jest wystarczającym dowodem na to, że bycie nowoczesnym i ekologicznym po prostu się opłaca. Dotychczas większość klientów decydowała się na montaż wyłącznie jednej z wskazanych wyżej instalacji. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby w swoim domu połączyć wspomniane technologie. Niniejszy artykuł omawia zalety połączenia ze sobą wskazanych w poprzednim zdaniu instalacji.

Pompa ciepła, fotowoltaika i rekuperacja – co zyskuję, posiadając te trzy systemy?

Łącząc trzy wskazane systemy, zapewnisz sobie:

  • własne, tanie ciepło (pompa ciepła),
  • stały dopływ darmowego i ekologicznego prądu (fotowoltaika),
  • świeże i czyste powietrze w domu (rekuperacja).

Abyś mógł w pełni zrozumieć zalety łącznego montażu trzech najpopularniejszych, proekologicznych instalacji oszczędzających i generujących energię, przedstawimy Ci teraz kolejno pokrótce, jak funkcjonują instalacje fotowoltaiczne, rekuperacyjne i pompy ciepła.

Fotowoltaika – czym jest?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych (montowanych najczęściej na dachu domu). Panele te zawierają specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię światła słonecznego na prąd elektryczny.

Następnie prąd ten za pomocą tzw. falownika przekształcany jest na prąd przemienny i przesyłany do Twojej domowej instalacji elektrycznej lub oddawany bezpośrednio do ogólnej sieci przesyłowej. Oznacza to darmową produkcję prądu (a w przypadku niektórych instalacji fotowoltaicznych także energii cieplnej). Jakie korzyści przynosi produkcja własnego prądu? Z pewnością łatwo się tego domyśleć, ale wymieńmy w tym miejscu kilka najważniejszych korzyści z bycia prosumentem:

  • niższe rachunki,
  • niezależność od prądu z elektrowni – jeśli posiadasz odpowiednią liczbę paneli i zainwestujesz w magazyn energii możesz stać się całkowicie niezależny energetycznie. Może okazać się to bezcenne w przypadku blackoutu lub poważnej awarii sieci przesyłowej,
  • ochrona środowiska – prąd produkowany w panelach fotowoltaicznych to 100% energia odnawialna – w przeciwieństwie do “brudnego” prądu z elektrowni węglowej czy gazowej.
koszt-fotowoltaiki
koszt-fotowoltaiki

Rekuperacja – jak to działa?

System rekuperacji to połączenie systemu wentylacyjnego (wprowadzającego do mieszkania świeże powietrze bez zanieczyszczeń) z wymiennikiem ciepła, który odzyskuje energię termiczną z powietrza wydmuchiwanego z domu i przesyła ją z powrotem do środka budynku. Rekuperacja umożliwia nie tylko efektywną wentylację pomieszczeń (a co za tym idzie oczyszcza powietrze w domu z zanieczyszczeń wilgoci smogu i kurzu), ale także gwarantuje brak przeciągów i znaczące oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki ograniczeniu strat ciepła, w domu z rekuperacją trzeba zużyć o wiele mniej energii, aby utrzymać w nim pożądaną temperaturę. Więcej informacji znajdziesz na: https://sanerga.pl/rekuperacja/

Pompa ciepła – zasada działania?

Pompy ciepła metodą sprężania i rozprężania czynnika roboczego równomiernie rozprowadzają ciepło po całym domu. Ogranicza to straty energii cieplnej i umożliwia bardziej wydajne ogrzewanie budynków. To z kolei (podobnie jak w przypadku rekuperacji i fotowoltaiki) jest działaniem, które przynosi korzyści tak środowisku, jak i naszemu portfelowi.

Co daje łączny montaż pompy ciepła, rekuperacji i fotowoltaiki?

Zastosowanie pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych staje się obecnie coraz częściej spotykanym rozwiązaniem z zakresu ocieplania domu. Warto zastanowić się nad montażem takiej instalacji w swoim domu lub innym budynku, który wymaga ogrzania. Takie rozwiązanie pozwala na zoptymalizowanie kosztów ogrzewania oraz ciepłej wody, dbając również o ekologię – możemy przeczytać na stronie internetowej firmy Sanerga.pl z miasta Wrocław (dokładnie tu).

odnawialne-zrodla-energii
odnawialne-zrodla-energii

Łączne zastosowanie tych trzech systemów generuje znaczące oszczędności. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dużych ilości prądu; połączenie jej z panelami fotowoltaicznymi oznacza więc spadek kosztów eksploatacji samej pompy. Ze względu na to, że koszty eksploatacyjne stanowią najważniejszą przyczynę decyzji o nieinstalowaniu pompy ciepła, jasne się staje, że synergiczne działanie fotowoltaiki i pompy może okazać się kluczem do cieszenia się dobrodziejstwami tych dwóch systemów.

Dołożenie do miksu rekuperacji spowoduje dalszy spadek ilości zużywanej energii i wzrost oszczędności. Z jednej strony rekuperacja (poprzez ograniczenie strat ciepła z powietrza) spowoduje spadek ilości energii, którą musi wygenerować nasz system grzewczy w celu utrzymania w domu pożądanej temperatury; z drugiej strony, dzięki darmowemu prądowi z instalacji fotowoltaicznej, koszt eksploatacyjny rekuperacji w domu z panelami fotowoltaicznymi będzie znacząco mniejszy, niż w domu bez takiej instalacji.

Jak widać więc, rekuperacja i pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką tworzą niezwykle wydajny, a przy tym samoregulujący się i samonapędzający się system energetyczny.

Montaż pompy ciepła, rekuperacji i fotowoltaiki we Wrocławiu

Mieszkasz w stolicy Dolnego Śląska i chciałbyś skorzystać z dobrodziejstw współdziałania trzech najważniejszych systemów produkcji energii odnawialnej i oszczędzania energii? Skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy. Specjaliści z branży poprowadzą za Ciebie cały proces:

  • od bezpłatnego audytu technicznego,
  • przez projektowanie
  • oraz montaż wybranych przez Ciebie instalacji,
  • aż po profesjonalną opiekę posprzedażową

Skorzystaj z ich doświadczenia, aby połączyć ze sobą pompę ciepła, rekuperację oraz fotowoltaikę i dzięki temu cieszyć się tanim i ekologicznym domem.


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY