sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Kosztowna budowa – jak oszczędzić na materiałach budowlanych?

Budowa domu to kosztowna inwestycja, zwłaszcza w czasach, gdy materiały i robocizna są droższe. Chcesz wiedzieć, jak oszczędzić swoją inwestycję? Jest kilka sprawdzonych metod, choć trzeba wiedzieć, że nie wszystko będzie tańsze. Sprawdź nasze sposoby na obniżenie kosztów związanych z budową własnego domu i zakupem materiałów.

Zweryfikuj swoje potrzeby i wielkość domu

Nie opłaca się budować zbyt dużego domu. Takie budynki trzeba ocieplać zimą, a każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej zawsze kosztuje. Jak więc możemy zaoszczędzić wybierając wielkość swojego domu? Zadbaj o to, by wszyscy domownicy mieli wystarczająco dużo miejsca, ale nie zapominaj o ich potrzebach za kilka lat. Jeśli jesteś młodym małżeństwem, ale chcesz mieć dzieci, zaplanuj dodatkowy pokój lub dwa dla przyszłego potomstwa. Zastanów się, czy potrzebujesz osobnej garderoby, pomieszczenia do przechowywania, pralni czy pomieszczenia gospodarczego. Może nie potrzebujesz dwóch łazienek i garażu na dwa lub trzy samochody, ale wystarczy pełnowymiarowa łazienka i osobna toaleta. Idź na kompromisy i zmniejsz przestrzeń życiową obiektu, oszczędzając tym samym na materiałach budowalnych. Należy pamiętać, że szacuje się, że każdy dodatkowy pokój będzie kosztował nas około 50 000 złotych.

Zaplanuj kosztorys i szczegółowy plan budowy

Opłaca się zaplanować poszczególne etapy prac i rozłożyć je w czasie, zanim ekipa budowlana dotrze na plac budowy. Pozwoli Ci to kontrolować kolejne elementy budynku, a tym samym całkowity koszt budowy. Najlepiej uzgodnić plan z kierownikiem budowy, zaczynając od fundamentów, ścian i podłóg, następnie skupiając się na wykończeniu dachu, następnie przechodząc do stolarki drzwiowej i okiennej, wykończenia wnętrz i przejścia do ocieplenia budynku. Dobrym rozwiązaniem jest budowanie tak zwanych systemów ekonomicznych, w których praca odbywa się etapami, część z pomocą profesjonalnych zespołów, a część samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że tempo budowy powinno być odpowiednio monitorowane – albo przez inwestora, albo kierownika budowy. W innym wypadku nasz harmonogram może ulec wydłużeniu.

Korzystaj z hurtowni

Kiedy wiele osób buduje lub remontuje dom, pierwszą rzeczą, jaką robią, jest pójście do marketu budowlanego. Niestety niekoniecznie oferują najniższe ceny. Często lepszą opcją jest np. duża hurtownia, która może zaoferować niższe ceny i ze względu na dużą różnorodność produktów nie zmusza do szukania konkretnego produktu w wielu różnych miejscach. Kupując poszczególne materiały budowlane czy elementy potrzebne do udekorowania domu, czy mieszkania, warto poszukać tych niepozornych miejsc, dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast, które wbrew pozorom potrafią być bardzo drogie w porównaniu z małymi miejscowościami. Warto też śledzić aktualne promocje i oferty. Różnice pomiędzy poszczególnymi sklepami mogą wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, w skali domu to kila- kilkadziesiąt tysięcy oszczędności. Pomyśl o tym, zanim wybierzesz się do najbliższego sklepu.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

 


Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY