tworzenie stron internetowych
Strona głównaZDROWIE I URODALeczenie endodontyczne (kanałowe) – kiedy jest potrzebne, na czym polega?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) – kiedy jest potrzebne, na czym polega?

Leczenie endodontyczne, częściej nazywane przez pacjentów leczeniem kanałowym, pozwala usunąć chorobowo zmienione tkanki zęba, a następnie wypełnić je odpowiednim materiałem. Coraz częściej zabiegi są przeprowadzane pod mikroskopem. Kiedy takie leczenie jest konieczne? I co warto o nim wiedzieć, zanim zasiądziemy w fotelu stomatologa?

Leczenie kanałowe – wskazania

Podstawowym wskazaniem do leczenia kanałowego jest nieodwracalny stan zapalny miazgi zębowej, który może prowadzić do jej martwicy. Miazga zębowa jest żywą tkanką, która znajduje się w kanałach zęba oraz w jego komorze. Składa się z naczyń krwionośnych oraz nerwowych. Zazwyczaj do zapalenia miazgi dochodzi na skutek długo nieleczonej próchnicy, choć mogą wystąpić też inne przyczyny, np. uraz zęba, stracie miazgi na skutek bruksizmu, złamanie korony bądź wady zgryzu powodujące duże obciążenie zębów. Stan zapalny zazwyczaj związany jest z dotkliwym bólem. Wskazaniem do leczenie endodontycznego może być także przygotowanie zęba do dalszych prac protetycznych, np. założenia korony.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Każde leczenie rozpoczyna się od zbadania stanu zębów i postawienia diagnozy. Wskazania do leczenie endodontycznego stwierdza się po wykonaniu zdjęcia RTG (niekiedy również tomografii). Samo leczenie możemy podzielić na kilka etapów:

1)     Podanie znieczulenie miejscowego – czasami może nie być konieczne, np. gdy miazga jest już obumarła.

2)     Zabezpieczenie jamy ustnej za pomocą koferdamu, czyli specjalnej osłonki, która izoluje ząb od środowiska jamy ustnej.

3)     Otwarcie komory zęba.

4)     Dokładne oczyszczanie, a więc usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych. Służą do tego specjalne pilniki endodontyczne oraz środki chemiczne.

5)     Osuszenie kanałów i wypełnienie ich lekami, które mogą zawierać w swoim składzie antybiotyki lub sterydy.

6)     Wypełnienie kanałów materiałem i wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG.

Aby leczenie kanałowe było maksymalnie precyzyjne, coraz częściej stosuje się nowoczesne mikroskopy endodontyczne, które umożliwiają wielokrotne powiększenie i znacznie zwiększają dokładność zabiegu. To dzięki niemu możliwe jest także leczenie kanałowe zębów o skomplikowanej budowie anatomicznej. Na leczenie endodontyczne pod mikroskopem można się umówić np. w nowoczesnej klinice Medykus w Warszawie.

Poprzedni artykułCzego pies nie może jeść?
Następny artykułFotoobrazy na płótnie
MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE