tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLOWYCzego pies nie może jeść?

Czego pies nie może jeść?

Psy zwykle nie są wybredne i zjedzą niemalże wszystko. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że niektóre produkty, które są bezpieczne dla ludzi i smaczne, mogą być szkodliwe dla czworonogów. Wyśmienite kakao, które uwielbia większość osób, jest wręcz toksyczne dla psa. Podanie mu czekolady może skończyć się dla niego nie tylko zatruciem pokarmowym, ale nawet zgonem. Każdy opiekun powinien uzupełnić wiedzę o produkty zakazane dla swoich pupili, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w ich jadłospisie. Warto też zapoznać się z objawami po spożyciu pokarmów szkodzących psu. Ułatwi to rozpoznanie źródła problemu ze zdrowiem czworonoga.

Czego psy nie mogą jeść?

Człowiekowi trudno powstrzymać się od zjedzenia czekolady, wiele psów również nie pogardzi słodyczami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czekolada jest toksyczna dla psa, może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Niebezpieczną substancją jest teobromina, której najwięcej znajduje się w miazdze kakaowej. O toksyczności tej substancji można mówić nie tylko w przypadku pochłonięcia przez psa całej tabliczki czekolady. Jeśli będzie się mu ją podawać nawet w niewielkich ilościach, ale przez dłuższy czas, to również dojdzie w końcu do szeregu niepożądanych skutków ubocznych. Okres półtrwania teobrominy w organizmie wynosi kilkanaście godzin, a za śmiertelną dawkę uznaje się już od 200 mg na kilogram masy ciała. W gorzkiej czekoladzie i ciemnym kakao zawartość teobrominy jest bardzo wysoka. Powoduje ona nadpobudliwość układu nerwowego, niepokój, utrudnia oddychania, wywołuje biegunkę i krwawe wymioty, drgawki, częstoskurcz i drżenie mięśni. Niepozorna czekolada może uszkodzić nerki, wywołać śpiączkę i nawet doprowadzić do zgonu zwierzęcia.

Czego nie powinien jeść pies?

Psom nie powinno się podawać winogron ani rodzynek, bo zawierają one trującą dla nich substancję. Do zatrucia pokarmowego może dojść już po zjedzeniu kilku winogron. Objawia się to ospałością i wymiotami, pojawia się biegunka i bolesność brzucha. U niektórych psów te słodkie owoce mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Pestki jabłek również są niebezpieczne, bo zawierają cyjanowodór podrażniający jelita i przyczyniający się do ich niedrożności. Zatrucie pestkami jabłek kończy się u psa ślinotokiem, wymiotami i trudnościami z oddychaniem. Z poważniejszych symptomów wymienić można utratę przytomności i zapaść, w skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci. Niebezpieczne dla psa są też pestki innych owoców: wiśni, brzoskwiń i moreli. Nie powinno się mu podawać awokado, które zostało spryskane fungicydem. Powoduje on zatarcie objawiające się biegunką i wymiotami. Przy większej toksyczności pies zaczyna być nadmierne senny, traci apetyt, sprawia wrażenie smutnego.

Jakich produktów nie należy podawać psom do jedzenia?

Orzechy makadamia są bardzo smaczne, ale nieodpowiednie dla psów. Po ich zjedzeniu czworonogi mogą stać się osłabione i mieć drgawki. Pies bardzo chętnie zje ciasto drożdżowe i inne wypieki na drożdżach, ale nie powinno się mu tego podawać. Fermentujące drożdże wytwarzają etanol, który jest szkodliwy dla psa. Zakwasza jego organizm, utrudnia oddychanie, prowadzi do niedotlenienia i nawet zapaści. Zdarzają się też przypadki oślepnięcia psa na skutek zatrucia etanolem. Ponadto ciasto drożdżowe bardzo często wywołuje skręt żołądka. Psom nie powinno się podawać niczego, co zawiera alkohol, czyli etanol. W ciężkich prządkach zatrucia nim dochodzi do porażenia środkowa oddychania, co jest niestety równoznaczne ze śmiercią pupila.

Co szkodzi psom?

Wiele osób daje swoim psom resztki obiadowe, ale należy być bardzo ostrożnym. Ugotowane ziemniaki nie są dla niego groźne, ale zielone i kiełkujące już tak, to samo dotyczy obierków. Zawarta w nich solanina jest bardzo toksyczną substancją, która powoduje ślinotok, wymioty i biegunkę. Przy ostrym zatruciu pojawiają się drgawki. Kolejną kwestią są jajka, które w wersji surowej stanowią zagrożenie ze względu na możliwość zarażenia się Salmonellą. Toksyny wytwarzane przez te groźne bakterie powodują szereg uciążliwych dolegliwości w postaci biegunki, nudności i gorączki, prowadzą do odwodnienia organizmu. Psu nie powinno się podawać surowych ryb, które mogą zawierać pasożyty, bakterie, wirusy. Obecny jest w nich też enzym rozkładający tiaminę, co przy częstym podawaniu może doprowadzić do niedoboru tej witaminy.

Zakazane produkty dla psów

Psom nie należy podawać warzyw strączkowych, które wywołują często silne i bolesne wzdęcia, skręt żołądka. Produkty mleczne również nie są właściwym pokarmem dla czworonogów, bo zwykle mają one nietolerancję laktozy, co objawia się biegunkami i wzdęciami. Psom nie powinno się podawać grzybów, kawy, soli, liści szczawiu i rabarbaru, ksylitolu, zielonych części pomidorów, cebuli, szczypiorku ani czosnku.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu PsieDobre.pl

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE