czwartek, 12 grudnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Masz te objawy? To może być POChP!

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęściej diagnozowanych i najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Jak prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia, do końca tej dekady POChP będzie trzecią ogólnoświatową przyczyną umieralności. Jest to choroba występująca na całym świecie, na którą choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Wiele osób nadal jednak nie potrafi wskazać podstawowych objawów POChP, co jest główną przyczyną opóźnienia w rozpoczęciu leczenia. Jakie sygnały powinny wzbudzić Twój niepokój? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest POChP?

POChP to choroba prowadząca do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym. Jest bezpośrednią przyczyną długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, opary chemiczne czy przede wszystkim dym tytoniowy.

Choroba rzutuje na wszystkie funkcje życiowe organizmu, w tym na układ sercowo-naczyniowy. Jest jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.  Może również współwystępować z szeregiem innych chorób, by wymienić tylko: osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Komu szczególnie zagraża Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Największą grupą ryzyka POChPosoby używające wyrobów tytoniowych, w tym narażone na bierne palenie, ale również  te, którym udało się zerwać z nałogiem. Dym tytoniowy stanowi bezsprzecznie najpoważniejszy czynnik chorobotwórczy, ale nie jedyny.

POChP można bezpośrednio powiązać z zanieczyszczeniem powietrza. Nie chodzi tutaj tylko o smog, ale też o pyły, gazy i opary występujące w specyficznym środowisku pracy. Ryzyko w szczególności dotyczy górników, hutników, metalurgów, rolników, sprzątaczek, fryzjerów, kosmetyczek, pracowników budowlanych, pracowników zakładów chemicznych czy operatorów maszyn budowlanych.

Cztery najważniejsze objawy POChP 

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie od razu daje specyficzne i łatwe do zauważenia objawy. Choroba może się latami rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste sygnały, podobne do tych towarzyszących infekcji czy alergii.

Ważne jest zatem, aby każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP (zwłaszcza dotyczy to osób używających wyrobów tytoniowych), zwracała baczną uwagę na wszelkie nietypowe czy nasilające się objawy. Do tych kluczowych zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel– ten towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego. Kaszel może zaostrzać ekspozycja na czynniki drażniące, takie jak dym tytoniowy, kurz, pył czy opary chemiczne.
  • Duszność– jest to jeden z typowych objawów POChP, który może występować zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze, w której można dostrzec ślady krwi (ten objaw jest wyjątkowo niepokojący i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej).
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, spadek kondycji, pogorszenie ogólnej sprawności oraz pogłębiające się trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, posprzątanie mieszkania, rozpakowanie zakupów etc.

To jest ważne:

Opisane objawy nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różny stopień nasilenia, w zależności od stadium rozwoju choroby.  

Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy POChP?

Występowanie omówionych objawów nie musi jeszcze przesądzać o tym, że masz POChP – warto to natomiast zweryfikować. W pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem POZ (rodzinnym), który podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

W przypadku zdiagnozowania POChP, zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Choć POChP nie można wyleczyć (choroba powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych), to celem terapii jest złagodzenie objawów oraz zmniejszenie ryzyka zaostrzeń, co z kolei ma przełożenie na komfort życia i daje szansę na uniknięcie inwalidztwa.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY