Chcąc mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. W przypadku poważnych chorób zębów konieczne może być wykonanie leczenia kanałowego. Jest to metoda, która pozwala zachować naturalne zęby mimo dotkliwych urazów. Nie należy obawiać się wizyty u stomatologa, a poznanie, na czym polega leczenie kanałowe oraz jak wygląda, pozwoli uporać się nam ze strachem.
Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na precyzyjnym oczyszczeniu kanałów w chorym zębie, a następnie wypełnienie ich przestrzeni oraz zabezpieczenie przez odpowiedni materiał biozgodny z ludzkim organizmem. Zabieg ten ma na celu usunąć chore tkanki oraz jednocześnie zabezpieczyć zęba przed dalszym rozwojem choroby, oraz uchronić przed jego utratą. Leczenie endodontyczne nie należy do prostych zabiegów, dlatego warto korzystać z usług doświadczonych gabinetów stomatologicznych oferujących właśnie leczenie kanałowe Warszawa. Stolica oraz inne większe miasta oferują nam wielu specjalistów, z których usług warto skorzystać, jeśli zależy nam na zdrowych zębach.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Pierwszym krokiem po kwalifikacji pacjenta do leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia RTG, które umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu kanałów zębowych. Dodatkowo wykonanie RTG daje możliwość oceny zaawansowania stanu zapalnego zęba oraz zakresu infekcji. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog wykonuje znieczulenie miejscowe. Pozwala to na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu, co znacznie poprawia komfort pacjenta. Gdy znieczulenie zacznie działać, stomatolog rozpoczyna otwieranie komory zęba. Następnie usuwa obumarłą i zakażoną tkankę przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz mikroskopu. Kolejny krok to precyzyjne oczyszczenie kanałów zębowych. Następnie kanały wypełnia się biokompatybilną gutaperką. Doświadczony stomatolog Bemowo Warszawa potrafi wykonać leczenie kanałowe nawet podczas jednej wizyty. Oczywiście wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby zęba. W przypadku konieczności wykonania leczenia na dwóch osobnych wizytach ząb zostaje zabezpieczony plombą tymczasową, która usuwana jest podczas wznowienia leczenia kanałowego.
Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?
Przed wykonaniem leczenia kanałowego, zęba próbuje się ratować innymi sposobami. Jednak, gdy jego miazga zębowa zostanie całkowicie zainfekowana i pojawi się zaawansowany stan zapalny, wtedy leczenie endodontyczne będzie koniecznością. Do najczęstszych przyczyn chorób miazgi zębowej zalicza się próchnicę. Dodatkowo ta metoda leczenia zębów jest stosowana w przypadku uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia czy złamania. Brak podjęcia leczenia chorych bądź uszkodzonych zębów wiąże się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale przede wszystkim może skutkować koniecznością całkowitego usunięcia zęba. Dlatego warto dbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Kiedy pojawi się konieczność leczenia kanałowego, należy podjąć je jak najszybciej.